Cudowny lek uważany za chwast jest również dobry na skurcze menstruacyjne i obfite krwawienia

Capsella bursa-pastoris, która należy do rodziny kapustowatych i pochodzi z Europy, jest znana większości ludzi jako chwast o białych kwiatach.

Kwitnie na polach, terenach miejskich i w ogrodach przez cały rok, ale głównie w kwietniu i maju.

Tasznik pospolity jest znany i stosowany w medycynie ludowej od wieków do łagodzenia bólu mięśni, leczenia objawów egzemy i krwawiących ran.

Ponadto od dawna jest z powodzeniem stosowany w celu łagodzenia problemów zdrowotnych kobiet.

Do czego służy tasznik pospolity?

Nie jest rośliną bardzo wrażliwą, po prostu nie lubi przesuszonej gleby i cienia. Dorasta do 30 cm wysokości.

Jego białe kwiaty wyrastają w luźnych gronach na rozgałęzionych łodygach, promieniście symetrycznych, z czterema płatkami.

O tym, jak długo znany jest w medycynie ludowej, dobitnie świadczy fakt, że ma on wiele innych nazw: miąższ butelkowy, tarsol kapłański, miąższ sercowy, gezemice, worek boży.

Medycyna ludowa od dawna stosuje go przy problemach ginekologicznych, takich jak skurcze menstruacyjne czy obfite krwawienia.

Jego działanie polega na tym, że poprawia krążenie i pobudza mięśnie macicy. Jego składniki aktywne to: flawonoidy – luteloina, diosmina, kwercetyna, wazokonstrykcyjna tyramina, wapń, moczopędne sole potasowe, saponiny zwiększające rozpuszczalność składników aktywnych.

Jak zrobić herbatę Shepherd’s Pie!

W sklepach zielarskich i aptekach dostępne są również suszone pędy tasznika. Zagotuj dwie łyżeczki suszu w 2 dl wody, odstaw na 15 minut, a następnie wypij, gdy będzie letnia.

Upewnij się, że (co jest prawie zawsze zalecane w przypadku herbat ziołowych) herbata Shepherd’s Pie nie ma kontaktu z metalem, ponieważ zmniejsza to moc składników aktywnych.

Zamiast tego warto zastosować filtr wielokrotnego użytku. Pij herbatę najlepiej bez dodatków – najwyżej z odrobiną miodu!

W przypadku obfitych i/lub spazmatycznych krwawień miesiączkowych należy pić dwie filiżanki herbaty dziennie.

Niewskazana w czasie ciąży i karmienia piersią. W przypadku przedłużających się, obfitych krwawień miesiączkowych badanie ginekologiczne jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż przyczyną problemu mogą być również zaburzenia hormonalne, torbiele i mięśniaki .

Czy chcesz sama zbierać to zioło?

Jeśli chcesz sama zbierać tasznika pospolitego warto to robić od kwietnia do czerwca lub w czasie drugiego kwitnienia we wrześniu.

Upewnij się, że nie zbierasz go wzdłuż zakurzonej, zadymionej benzyną, ruchliwej drogi, ale w ogrodzie, na polu lub w miejscu, gdzie nie chodzą psy.

Zbierz górne kwitnące i liściaste pędy rośliny, a następnie wysusz je w zacienionym, przewiewnym miejscu.