Strona głównaZdrowieCzego nie robić w ekstremalnym upale: ryzyko śmierci jest przerażająco wysokie

Czego nie robić w ekstremalnym upale: ryzyko śmierci jest przerażająco wysokie

Nadeszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury. Istnieją rzeczy, które ułatwią radzenie sobie z upałem, ale inne mogą zaszkodzić i zwiększyć ryzyko zawału serca.

Gorące dni a zdrowie

Gorące dni są charakterystyczne dla lata i wakacji, jednak niekorzystnie wpływają na każdego. Mogą wiązać się z różnymi komplikacjami zdrowotnymi. Oprócz udaru słonecznego, możliwe jest odwodnienie.

Kluczowe jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Ważne jest również, co pijemy. W upalne dni najlepiej sięgać po czystą wodę lub niesłodzoną zieloną herbatę. Napoje słodzone są niewskazane, a najgorszym wyborem są napoje alkoholowe, które mogą zwiększać ryzyko zawału serca i udaru.

Nawodnienie jako konieczność

Woda stanowi podstawę. Składa się ona od 50 do 70% masy ciała i żadna komórka w organizmie nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jej dostarczenia. Jest niezbędna do właściwego działania organizmu.

Pełni kluczową rolę w transporcie tlenu i składników odżywczych do tkanek, a także utrzymaniu równowagi mineralnej w organizmie. Dodatkowo, dzięki wodzie, organizm usuwa produkty przemiany materii poprzez mocz, kał i pot. Pomaga również w regulacji temperatury ciała. Brak wystarczającej ilości wody może prowadzić do zaparć lub tworzenia się kamieni nerkowych.

Alternatywą dla wody mogą być niesłodzone herbaty

Alternatywą dla wody mogą być niesłodzone herbaty. Najczęściej zalecaną opcją jest zielona herbata, która niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z głównych zalet jest jej działanie detoksykacyjne, umożliwiające usuwanie metali ciężkich i innych toksyn chemicznych z organizmu.

Zielona herbata jest również polecana jako wsparcie w procesie odchudzania oraz w walce z depresją i problemami żołądkowo-jelitowymi. Ponadto, zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Jeśli masz już wystarczającą ilość wody, spróbuj zielonej herbaty.

Unikaj alkoholu

Trwają debaty dotyczące korzyści i szkód związanych z codziennym spożywaniem wina lub piwa. Niektórzy twierdzą, że w małych ilościach może to być korzystne dla zdrowia, podczas gdy inni stanowczo to odrzucają. Lekarze opowiadają się za poglądem, że picie napojów alkoholowych zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, a to zagrożenie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury i ogólnie trudnymi warunkami dla organizmu.

Spożywanie alkoholu może prowadzić do stanów, w których poziom cukru we krwi gwałtownie spada, a także do przegrzania organizmu czy zawrotów głowy.

Uważaj na skoki do zimnej wody

Gorące dni zachęcają do kąpieli i ochłodzenia w wodzie, co jest naturalne i zwykle nie stanowi problemu. Jednak, jeśli woda jest bardzo zimna, może spowodować zatrzymanie akcji serca lub wywołać nagłe objawy różnych schorzeń, co niesie ze sobą ryzyko śmierci.

Bądź zatem ostrożny i zawsze zastanów się wcześniej, aby nie żałować ewentualnych konsekwencji. Przestrzegaj zasad odpowiedniego nawodnienia, unikaj alkoholu i ostrożnie kąp się w skrajnie zimnej wodzie bez odpowiedniego przygotowania.

Zobacz Też: