Zawał serca nie zawsze może dawać charakterystyczne objawy. Czasami może rozpocząć się spokojnie i wykazywać objawy, których nie można od razu skojarzyć z zawałem serca. Może to być ból barku, a nawet ból zęba. Najgorsze jest to, że rośnie liczba cichych zawałów serca, które występują we wszystkich grupach wiekowych.
Co to jest zawał serca
Zawał serca, znany również jako ostre niedokrwienie serca, to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować wystarczającej ilości krwi do organizmu. Na stronie internetowej Healthline stwierdza się ponadto, że zawał serca należy leczyć, aby zapobiec powikłaniom i poprawić jakość życia pacjentów.
Powodzenie leczenia zależy w dużej mierze od rodzaju zawału serca, jaki miał dana osoba i od tego, jak rozległe było uszkodzenie mięśnia sercowego. Wczesne leczenie może zapobiec poważnym przypadkom zawału serca.
Nawet połowa wszystkich zawałów serca jest cicha
Cichy zawał serca, który objawia się niespecyficznymi objawami, stanowi aż połowę wszystkich zawałów serca. Spośród nich 30% przypadków może zakończyć się śmiercią. Najważniejsze jest, aby ludzie znali objawy i potrafili w porę wezwać pomoc.
Jak rozpoznać cichy zawał serca?
W większości przypadków ludzie uważają, że zawał serca objawia się jedynie bólem w klatce piersiowej. Ale to nie tak. Cichy zawał serca może objawiać się bólem w górnej części klatki piersiowej, ale także bólem w górnej części brzucha, bólem barków i między łopatkami, bólem zęba, bólem ramienia, uczuciem wyczerpania lub skrajnym zmęczeniem i mogą wystąpić omdlenia.
Problem wszystkich pokoleń
Cichy zawał serca nie jest problemem osób starszych, dotyka także młodych ludzi. Dlaczego tak jest? Najczęstszą przyczyną cichego zawału serca u młodszych osób jest stres, nadużywanie sterydów anabolicznych lub opiatów.
Do grupy ryzyka zaliczają się także osoby cierpiące na choroby przewlekłe, kobiety w ciąży, młode kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne, pacjentki cierpiące na toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów oraz oczywiście osoby, które przeszły już zawał serca.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Nigdy nie próbuj samodzielnie diagnozować, w razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem. Tej samej rady udzielają sami lekarze ze strony internetowej MayoClinic . Jeśli uważasz, że masz objawy zawału serca, zadzwoń po karetkę.
Ostry zawał serca można rozpoznać po bólu w klatce piersiowej, omdleniu i silnym osłabieniu. Puls jest szybki i nieregularny, ponieważ serce na próżno próbuje pracować, pojawia się duszność, ból w klatce piersiowej i omdlenia z powodu braku tlenu. Może również wystąpić nagła i silna duszność z odkrztuszaniem białej lub różowawej piany ze śluzem.