HomeZdrowieCztery "wczesne" oznaki zakrzepu...

Cztery „wczesne” oznaki zakrzepu krwi – istnieje ryzyko „nagłej śmierci”, jeśli zostaną zignorowane

Możesz mieć niektóre z objawów przez miesiące i po prostu ich nie zauważyć

Skrzepy krwi mogą być potencjalnie zagrażającą życiu męką. Szczególnie niebezpieczna jest zakrzepica żył głębokich (DVT). 25% pacjentów z DVT ma „nagłą śmierć” z powodu przedostania się skrzepu do płuc.

DVT to sytuacja, w której dochodzi do powstania skrzepu krwi w jednej z żył znajdujących się głęboko w Twoim ciele. Krzepnięcie krwi jest naturalnym procesem, który zapobiega nadmiernemu krwawieniu, ale kiedy skrzepy pojawiają się w niektórych obszarach ciała, nie są usuwane w sposób naturalny.

DVT zwykle występuje w udach lub dolnych partiach nogi, ale może rozwinąć się w innych miejscach.

Może ona szybko stać się śmiertelna, jeśli skrzep krwi oderwie się od miejsca, w którym się znajduje i zostanie przesłany przez krew do płuc – co znane jest jako zatorowość płucna [PE].

Do tych objawów należą:

  • Obrzęk dotkniętego obszaru
  • Ból nogi
  • Zaczerwieniona, niebieskawa lub blada skóra wokół dotkniętej nogi
  • Pulsujący ból

Objawy te mogą być trudne do zauważenia, a wiele osób, które miały DVT w przeszłości zgłosiły, że nie miały w ogóle tych objawów.

Cleveland Clinic sugeruje, że „do 30 procent osób z DVT nie ma objawów, ale czasami objawy są bardzo łagodne i mogą nie budzić obaw”.

Sprawdź to ➡ ➡  Jeśli masz zimne ręce twoje zdrowie może być poważnie zagrożone

Niektóre z objawów mogą również rozwijać się stopniowo i nie wydają się powodować problemów przez lata.

Objawy te mogą być oznakami innych poważnych warunków, więc nawet jeśli nie miałeś żadnego z poprzedzających DVT objawów, ważne jest, aby je sprawdzić.

Czy można zapobiec zakrzepom krwi?

Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Istnieje kilka czynników, które trudno kontrolować, takich jak dziedziczna choroba, która zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi oraz wiek powyżej 40 lat.

Ale istnieje kilka zagrożeń, które można zmniejszyć poprzez decyzje dotyczące stylu życia. Otyłość, palenie, a także brak ruchu przez dłuższy czas to czynniki ryzyka, które można złagodzić.

Klinika Cleveland zawiera porady na swojej stronie internetowej dotyczące zapobiegania zakrzepicy żył głębokich, zwłaszcza jeśli pracujesz w trybie siedzącym.

Sugeruje, że powinieneś „ćwiczyć mięśnie łydek, jeśli siedzisz nieruchomo przez dłuższy czas”, a także zaleca, abyś był cały czas nawodniony.


ZOBACZ TAKŻE