Strona głównaZdrowieCzy cierpisz na ciągłe przeziębienia? Wypróbuj ten w 100% funkcjonalny trik naszych babć

Czy cierpisz na ciągłe przeziębienia? Wypróbuj ten w 100% funkcjonalny trik naszych babć


Przeziębienia, przeziębienia, od czasu do czasu grypa, to wszystko typowe dla zimniejszej części roku i przede wszystkim niestabilnej pogody. Ale nasze babcie wiedziały nie tylko jak sobie pomóc, ale także jak się chronić zapobiegawczo.

Co wiedziały babcie, a my przeoczyliśmy?

Niezależnie od tego, czy przeziębienie dopada Cię od czasu do czasu, zdecydowanie warto wypróbować całkiem zwyczajne, ale zaskakująco skuteczne rady naszych babć. Były w stanie poradzić sobie z chorobom nawet z jednym składnikiem, na który większość z nas kręci nosem.

Jak sól pomaga na przeziębienie?

Sól jest rzeczywiście wyjątkowo zdrowa, pod warunkiem, że nie spożywa się jej w nadmiarze. Płukanie roztworem soli fizjologicznej to nie tylko starożytna praktyka, ale także skuteczna metoda łagodzenia bólu gardła, nadal zalecana przez lekarzy i naukowców.

Na przykład badanie przeprowadzone w 2013 roku przez Wydział Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego Shahroud w Iranie podkreśla, że ​​sól do płukania gardła jest stosowana nie tylko jako środek łagodzący, ale przede wszystkim ze względu na jej działanie zapobiegawcze.

Płukanie solą łagodzi ból gardła. Przy przeziębieniach i niektórych infekcjach bakteryjnych zmniejsza liczbę patogenów i działa profilaktycznie. Dzięki temu płukanie roztworem soli fizjologicznej i płukanie jamy ustnej można zalecić także w przypadku problemów w jamie ustnej, czyli stanów zapalnych i próchnicy zębów, dziąseł czy tkanek miękkich jamy ustnej.

Dzięki lekko dezynfekującemu działaniu, prostej aplikacji i niskiej cenie, sól jest idealnym pomocnikiem, który może znacząco złagodzić i przyczynić się do leczenia.

Nawadnianie jamy roztworem soli fizjologicznej

Można jedynie zalecić płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej. Chociaż wstrzykiwanie słonej wody do nosa wydaje się bardziej narzędziem tortur, w rzeczywistości tak nie jest. Pieczenie błony śluzowej, gdy woda dostaje się do nosa, jest spowodowane chlorem, a roztwór soli jest obojętny dla błony śluzowej i w żaden sposób jej nie podrażnia.

W zatokach, które znajdują się na całej twarzoczaszce, naturalnie znajduje się śluz, który może je zatykać i uniemożliwiać przechodzenie, ale mogą się tu również gromadzić alergeny. Roztwór soli fizjologicznej jest zatem doskonałą profilaktyką, ale także środkiem łagodzącym zatkane zatoki, czy to spowodowane przeziębienie czy alergią.

W ten sam sposób przygotowuje się sól fizjologiczną do płukania gardła i nosa. Do jednej szklanki przegotowanej wody dodaj pół łyżeczki soli. Konkretnie licz 2,5 g soli na 250 ml wody. Dobrze wymieszaj sól z wodą i używaj jeszcze letniego roztworu raz lub dwa razy dziennie.

Zobacz Też: