ZdrowieCzy codzienne picie herbaty z pokrzywy to sekret zdrowia czy zabójstwo dla...

Czy codzienne picie herbaty z pokrzywy to sekret zdrowia czy zabójstwo dla Twojego organizmu?

Pokrzywa to nie tylko roślina, której wszyscy boimy się dotknąć i przed którą ostrzegamy nasze dzieci, aby się nie oparzyły. Większość ludzi uważa ją za chwast, ale wiemy też, że jest to bardzo skuteczny lek.

Podczas gdy ogrodnicy toczą z nią wieloletnie walki w swoich ogrodach, nie zdają sobie sprawy, ile witamin ma w liściach.

Najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać jest codzienne przygotowywanie świeżej herbaty z pokrzywy.

Najwięcej substancji leczniczych zawartych jest w liściach pokrzywy, dlatego nadaje się do przyrządzania naparu, w świeżej postaci mogą być stosowane zarówno jako środek dezynfekujący, jak i przeciwreumatyczny.

Ludzie wykorzystują wszystkie części pokrzywy – liście, łodygę i korzeń. Herbata z liści pokrzywy to jedna z najpopularniejszych herbat ziołowych.

Herbata z pokrzywy

Odwar z pokrzywy ma cudowne działanie. Pomaga przy anemii i słabej hematopoezie, może pozytywnie wpływać na metabolizm, a kobiety karmiące szczególnie docenią jego zdolność do wspomagania laktacji.

Kolejną zaletą herbaty z pokrzywy jest promowanie krążenia krwi, co ma dobre działanie w chorobach dróg moczowych lub usuwaniu bakterii i grzybów.

Herbata jest również odpowiednia dla alergików, ponieważ regularne spożywanie ogranicza występowanie egzemy i likwiduje katar sienny.

Ale uwaga, herbata z pokrzywy nie jest w ogóle zalecana dla dzieci poniżej drugiego roku życia.

Jak przygotować herbatę z pokrzywy?

Zaletą herbatki z pokrzywy jest to, że bez problemu można ją przygotować w domu. Herbata ze świeżych liści młodej pokrzywy nie ma tak wyrazistej barwy, ale mimo to zawiera dużą ilość enzymów i witamin.

Natomiast herbata z suszonej pokrzywy ma ciemniejszy zielonkawy kolor, ale jej działanie nie jest już tak wyraźne.

Jednak zdecydowanie warto przygotować ją zarówno ze świeżej, jak i suszonej pokrzywy.

Do przygotowania herbaty wystarczy kilka listków pokrzywy. Ogólnie zaleca się dwie szklanki wody na każdą filiżankę liści.

Liście pokrzywy zagotować z wodą, natychmiast zdjąć z ognia i odstawić na około 5 minut.

Następnie odcedź wywar i dopraw do smaku np. miodem. Popijaj najlepiej jak najszybciej po ugotowaniu, ponieważ później może stać się gorzka.

Suszenie liści pokrzywy

Lepiej jest zbierać młode pokrzywy w całości, łącznie z łodygą, i powoli je suszyć.

W przypadku starszych pokrzyw lepiej zbierać tylko liście. Oczywiście podczas zbierania zaleca się używanie rękawiczek.

Suszone liście powinny być chrupiące, a nie poczerniałe, co mogłoby być spowodowane zbyt wysoką temperaturą suszenia.

Liście można również rozgniatać i w tej postaci sporządzać pudry, nalewki lub kremy.

Pokrzywa doskonale poprawia trawienie. W tym przypadku możesz połączyć ją z liśćmi mniszka lekarskiego, suszoną cykorią i miętą pieprzową.

Co i jak leczy pokrzywa

Pokrzywa pomaga wypłukiwać szkodliwe bakterie z dróg moczowych i jednocześnie wspomaga działanie wszystkich leków związanych z leczeniem infekcji dróg moczowych.

Jest doskonała w leczeniu bólu spowodowanego artretyzmem i był używany do tych efektów od niepamiętnych czasów. Herbata z pokrzywy pomaga również regulować poziom cukru we krwi.

Polifenole w pokrzywie mogą odgrywać ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu przewlekłych chorób związanych ze stanem zapalnym, takich jak cukrzyca, otyłość, rak i choroby serca, a także wykazują pewien potencjał w leczeniu raka piersi i prostaty.

Pokrzywa zawiera również silne przeciwutleniacze, które chronią organizm przed starzeniem i uszkodzeniem komórek.


Najnowsze

Popularne

Najnowsze