Strona głównaZdrowieCzy śpisz w nocy bez skarpetek? To duży błąd – ostrzega lekarz

Czy śpisz w nocy bez skarpetek? To duży błąd – ostrzega lekarz

Od kilku lat ludzkość jest podzielona na dwie połowy, podobnie jak Montes i Capulets. Spać w skarpetkach czy bez? Jeśli należysz do osób, które nienawidzą spania w skarpetkach, uważaj. Lekarze mówią, że popełniasz duży błąd.

Z pewnością zdarzyło Ci się, że po ciężkim dniu czułeś się senny i Twoim jedynym pragnieniem był dobry sen. Ale kiedy położyłeś się w łóżku i próbowałeś zasnąć, w ogóle nie mogłeś. Zacząłeś się wiercić i przewracać, a przez twoją głowę przebiegały różne myśli, niezależnie od tego, czy dotyczyły minionego dnia, czy obowiązków na nadchodzący dzień. Tak czy inaczej, potem dowiedziałeś się, że minęło co najmniej pół godziny i nie możesz zasnąć.

Problemy z zasypianiem

Jeżeli od dłuższego czasu nie możesz zasnąć, zanim zdecydujesz się na bardziej radykalne rozwiązanie w postaci tabletek, warto rozważyć swoje nawyki związane z zasypianiem. Jeśli masz problemy z zasypianiem, postaraj się skupić na nie jedzeniu przynajmniej na 2 godziny przed pójściem spać i jak najmniej patrz w telefon.

Na przykład zafunduj sobie relaksującą ciepłą kąpiel przy blasku świec lub przeczytaj kilka stron swojej ulubionej książki. Przygotuj dokładnie swoje ciało na osiem do dziewięciu godzin odpoczynku od intensywnego życia. Jeśli masz problemy z zasypianiem, zastanów się także, czy spać w skarpetkach, czy bez.

Choć możesz uważać, że spanie w skarpetkach jest nieludzkie, lekarze uważają, że powinnaś zmienić zdanie.

Spanie w skarpetkach się opłaca

Chociaż możesz należeć do osób, które nie śpią w skarpetkach, możesz zmienić zdanie. To może być powód, dla którego nie możesz zasnąć. Podstawą spokojnego snu jest ciepło stóp. Kiedy Twoje stopy są zimne, naczynia krwionośne zwężają się i mniej krwi krąży po całym ciele.

Lekarze jasno stwierdzili, że skarpetki do łóżka się opłacają. Kiedy przed pójściem spać ogrzejesz stopy skarpetkami, krew zacznie krążyć, a mózg otrzyma sygnał, że ciało może iść spać.

Spanie w skarpetkach dobrze wpływa na krążenie krwi w stopach, bo z zimnymi stopami po prostu nie da się spać.

Skarpetki nie tylko rozgrzeją stopy, ale także poszerzą naczynia krwionośne, co usprawni przepływ krwi, dzięki temu Twoje ciało utrzyma stałą temperaturę podczas snu, a Ty nie obudzisz się w nocy i Twój sen nie zostanie zakłócony.

W tym samym czasie Twoje ciało zacznie wytwarzać melatoninę, czyli hormon snu, który sprawi, że poczujesz się zrelaksowany i naturalnie śpiący. Spanie w skarpetkach zapobiega również dopływowi wystarczającej ilości krwi do palców stóp. Słabe krążenie krwi może prowadzić do problemów.

Jeśli jednak myśl o skarpetkach do łóżka nadal jest dla Ciebie nie do zniesienia, możesz przynajmniej ogrzać sobie stopy, biorąc gorącą kąpiel i zakładając kapcie głównie przed pójściem spać.

Zobacz Też: