Strona głównaZdrowieCzy znasz Punkt Konfucjusza? Usuwa stres i napięcie w ciągu zaledwie kilku minut

Czy znasz Punkt Konfucjusza? Usuwa stres i napięcie w ciągu zaledwie kilku minut

Chroniczny stres stanowi zagrożenie dla większości populacji. Jednak wystarczy kilka minut masażu tego punktu akupresury w czasie stresu i napięcie rozpraszają się.

Wiele osób w ciągu swojego życia doświadczało ostrego stresu, dramatycznej reakcji fizjologicznej i psychicznej na określone wydarzenie. Ten stan jest normalny, a organizm potrafi sobie z nim poradzić. Jednak chroniczny stres to trwałe poczucie presji i przeciążenia przez długi czas, na co niestety organizm nie jest dostatecznie przygotowany. Chroniczny stres prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Przyczyny chronicznego stresu

W dawnych czasach ludzie doświadczali głównie ostrego stresu, zwykle związanego z brakiem jedzenia lub natychmiastowym zagrożeniem fizycznym. Obecnie ludzie na Zachodzie rzadko muszą obawiać się starcia z drapieżnikiem czy braku jedzenia, ale są często stresowani wieloma pozornie błahymi sprawami wiele razy dziennie. Przyczyn chronicznego stresu może być wiele, takie jak brak środków finansowych, niesprawny związek małżeński lub rodzina, a także duże niezadowolenie z pracy.

Stres może być wywoływany przez kierowców na drogach, oczekiwanie na połączenie telefoniczne lub wiadomości telewizyjne. Przyczyn jest naprawdę wiele. Pomimo że nie są to problemy bezpośrednio zagrażające życiu, kumulują się, a w tym właśnie tkwi ich niebezpieczeństwo. Chroniczny stres stopniowo wyczerpuje zasoby psychiczne danej osoby i szkodzi jej mózgowi i ciału. Osoby doświadczające chronicznego stresu mogą również czuć się niezdolne do zmiany swojej sytuacji, co tylko zwiększa stres.

Objawy chronicznego stresu

Chroniczny stres manifestuje się objawami poznawczymi, emocjonalnymi, fizycznymi i behawioralnymi. Oczywiście niekoniecznie wszystkie te objawy występują jednocześnie. Jednak jeśli zauważasz na sobie trzy do pięciu z tych objawów przez dłuższy czas, może to być oznaką, że faktycznie cierpisz na chroniczny stres. Do potencjalnych objawów należą:

  • Bóle i stany zapalne
  • Bezsenność lub częste senność
  • Zmiana zachowań społecznych, na przykład częste unikanie towarzystwa
  • Brak energii
  • Brak koncentracji lub mglistość myśli
  • Zmiana apetytu
  • Zwiększone spożycie alkoholu lub narkotyków
  • Zmiana reakcji emocjonalnych na innych ludzi
  • Wycofanie emocjonalne

Długotrwałe reakcje stresowe mogą zakłócić produktywność, relacje i zdrowie. Osoby doświadczające chronicznego stresu często opisują go jako uczucie utknięcia. Niestety, mogą pojawić się również problemy zdrowotne, najczęściej związane z układem trawiennym lub układem sercowo-naczyniowym.

Jak walczyć z chronicznym stresem

Niektórzy ludzie stresują się bardziej niż inni. To, co jednych denerwuje i długo po tym jeszcze odczuwają stres, pozostawia innych zupełnie obojętnymi. Trudno jest zmienić to podstawowe ustawienie. Tak samo trudno jest unikać sytuacji stresowych. Możesz jednak spróbować skrócić ich czas trwania i nie rozważać ich, gdy już miną.

Nie rozpamiętuj przeszłych niepowodzeń i nieprzyjemnych sytuacji, opanuj techniki oddychania, poświęć trochę czasu sobie i swoim zainteresowaniom. Staraj się regularnie poświęcać czas tylko sobie i robić to, co lubisz, co dosłownie „ładowałoby cię baterie”. Warto także:

  • Ćwiczenia
  • Spożywanie zdrowego jedzenia
  • Nauka technik zarządzania czasem
  • Określanie realistycznych celów
  • Więcej snu
  • Zarezerwowanie czasu na aktywności rekreacyjne
  • Rozwijanie umiejętności i technik redukcji stresu
  • Opanowanie i praktykowanie mindfulness (nauka kontroli uwagi)

Akupresura przynosi natychmiastową ulgę

Wszystkie techniki oddechowe, medytacja i inne metody radzenia sobie ze stresem są świetne na dłuższą metę. Jeśli jednak szukasz natychmiastowej ulgi (nawet w przypadku ostrego stresu), mogą pomóc aromaterapia, muzyka, czas spędzony na świeżym powietrzu lub akupresura. Akupresura wykorzystuje kilka punktów nacisku, które pomagają pozbyć się objawów stresu.

Najpopularniejszym z nich jest punkt GB20, zwany również punktem bramy świadomości lub punktem Konfucjusza. Konfucjusz sam miał wykorzystywać ten punkt, ponieważ poza ulgą pomaga również w koncentracji i bystrości umysłu, dlatego nazwano go jego imieniem. Te punkty nacisku znajdują się z tyłu głowy, na spodzie czaszki, w równoległych zagłębieniach między dwoma pionowymi mięśniami szyi. Mniej więcej w miejscu zakończenia linii włosów.

Umieść palec wskazujący i środkowy obu rąk na tych punktach. Naciśnij mocno w górę z obu stron jednocześnie przez 10 sekund, a następnie zwolnij i powtórz. Silny nacisk na te punkty nacisku może również pomóc złagodzić bóle głowy spowodowane napięciem w szyi.

Zapraszam do eksperymentowania z akupresurą, aby uzyskać ulgę w stresujących sytuacjach i polepszyć swoje samopoczucie na co dzień. Pamietaj jednak, że w przypadku trwałego chronicznego stresu, najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, który pomoże w lepszym radzeniu sobie z tą trudną sytuacją.

Zobacz Też: