Pasta Tahini to krem sezamowy wytwarzany z prażonych nasion białego sezamu. Stosowany jest głównie w kuchni śródziemnomorskiej, ale cieszy się coraz większą popularnością także w naszym kraju.
Wykorzystuje się go m.in. do produkcji hummusów i innych smarowideł, można go również stosować jako sos do sałatek.
Spożywanie tahini niesie ze sobą także szereg korzyści zdrowotnych, korzystnie wpływa na układ krążenia, skórę i włosy, a dzięki zawartości błonnika pomaga także w prawidłowym trawieniu i oczyszczaniu jelit.
Naukowo potwierdzone pozytywne działanie pasty tahini
Pasta Tahini ma szereg właściwości zdrowotnych. Wspomoże porost włosów, poprawi trawienie i układ sercowo-naczyniowy. Według badań spożywanie pasty tahini ma kilka zalet:
- Jest bardzo pożywny, zawiera witaminy z grupy B, błonnik i białka oraz stosunkowo dużą ilość fosforu i manganu, które mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia kości. Jest także doskonałym źródłem miedzi, która jest niezbędna do wchłaniania żelaza, prawidłowego krzepnięcia krwi i ciśnienia krwi.
- Jest bogaty w przeciwutleniacze.
- Może zmniejszać ryzyko niektórych chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca.
- Może mieć działanie antybakteryjne, naukowcy odkryli nawet, że jest skuteczny wobec 77% badanych próbek bakterii lekoopornych.
- Zawiera substancje przeciwzapalne, które mogą pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom lub łagodzeniu ich objawów i postępu. Są to stany zapalne związane na przykład z urazami, chorobami płuc i reumatoidalnym zapaleniem stawów.
- Wzmacnia centralny układ nerwowy.
- Według licznych badań ma działanie przeciwnowotworowe, dzięki czemu może pomóc w zapobieganiu i leczeniu nowotworów.
- Pomaga chronić pracę wątroby i nerek.
Jak zrobić pastę tahini
Domowe przygotowanie tahini jest bardzo proste. Będziesz potrzebować tylko nasion sezamu i oleju (najlepiej awokado lub oliwy). Tahini możesz przygotować z surowych nasion lub z prażonych.
W większości przypadków zaleca się prażenie nasion, gdyż według kilku badań obróbka cieplna nasion sezamu zwiększa ich wartość odżywczą.
W dużym garnku upraż 2 szklanki (300 gramów) łuskanych nasion sezamu. Smaż je na średnim ogniu, aż zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach.
Następnie dodajemy 1-2 łyżki dobrej jakości oleju i mieszamy aż masa uzyska kremową konsystencję.
Umieść tahini w zamykanym słoiku i wstaw do lodówki. Pastę tahini możesz przechowywać w lodówce przez około miesiąc.
Może się zdarzyć, że podczas przechowywania olej wydziela się, ale nie jest to wada ani oznaka psucia się pasty, wystarczy wymieszać pastę przed użyciem.
Uważaj na kwasy omega
Choć pasta tahini ma wiele zalet , nie ma co przesadzać z jej spożyciem. Tahini ma wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-6, których organizm potrzebuje, ale nie w dużych ilościach.
Spożywanie dużych ilości kwasów tłuszczowych omega-6 i małych ilości kwasów tłuszczowych omega-3 (występujących głównie w tłustych rybach) może przyczyniać się do przewlekłego stanu zapalnego.
Dlatego konieczne jest utrzymanie zrównoważonego spożycia kwasów omega.
Inną możliwą pułapką są potencjalne alergie. Ponieważ tahini produkowane jest z nasion sezamu, osoby uczulone na sezam nie powinny go jeść.