Lata się sumują i ciało zaczyna się starzeć. Oprócz zbędnych kilogramów, wypadania włosów i innych dolegliwości, coraz częstszym problemem stają się stawy, które po latach stresu są osłabione, zużyte i często podatne na chorobę zapalną zwaną artrozą.
Według statystyk ta przewlekła choroba dotyka już młodych ludzi po trzydziestce. Występuje u 40% osób po czterdziestce, a nawet u 70% osób po 65. roku życia.
Najbardziej zagrożone są stawy, których używasz na co dzień – kolana, biodra, kręgosłup, ramiona, łokcie, kostki czy małe stawy palców.
Leki jako środki przeciwbólowe
Artrozy (czyli przewlekłego stanu zapalnego stawów) nie można wyleczyć. Istnieją jednak leki, które mogą choć trochę zmniejszyć objawy.
Polega to na podaniu kortykoidów, które choć łagodzą ból, mają dość masywne skutki uboczne, począwszy od wrzodów żołądka, uszkodzeń wątroby, nerek czy kości.
Dlatego też nie zaleca się ich długotrwałego stosowania i coraz więcej osób sięga po naturalne środki na artrozę.
Okłady z kapusty
Jednym z nich, sprawdzonym przez pokolenia są liście z kapusty. Nasze babcie wiedziały już, że kapusta zawiera olejki musztardowe i inne substancje roślinne, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się stanów zapalnych, ukrwieniu stawów i łagodzeniu bólu. Wypróbuj tę starą sztuczkę samodzielnie.
Kup w sklepie dowolną główkę białej kapusty. Rozbij je na pojedyncze liście, ułóż na folii spożywczej i rozwałkuj za pomocą wałka do ciasta lub słoika. Gdy tylko wypłynie sok, natychmiast przyciśnij liście do bolących kolan (lub innego miejsca), zaizoluj folią spożywczą i owiń bandażem.
Najlepiej na noc
Okłady z kapusty można stosować w ciągu dnia, jednak wymaga to co najmniej godzinnego odpoczynku, aby stawy się zregenerowały. Ale najskuteczniejsze jest nałożenie kompresu z kapusty wieczorem i pozostawienie go na noc.
Dzięki temu organizm lepiej je toleruje, a skóra wchłania bez problemów związki w nich zawarte. Rano usuń okład z kapusty, przemyj miejsce letnią wodą, osusz i posmaruj maścią z nagietka. Powtarzaj procedurę przez kilka dni. Odrodzisz się.
Żelazna sztuczka
Jeśli chcesz szybko uzyskać sok z liści kapusty, użyj żelazka. Liście kapusty układamy pomiędzy dwoma kawałkami papieru do pieczenia i prasujemy żelazkiem. Warzywa natychmiast puszczą sok, a także podgrzeją się, dzięki czemu będą przyjemne w dotyku.