Dlaczego warto spać w skarpetkach: oprócz ciepła mogą pomóc w przypadku suchych pięt

Coraz częściej zdarza się nam mieć trudności z zasypianiem lub budzić się w środku nocy. Okazuje się, że rozwiązanie może być znacznie bliżej niż nam się wydaje – wystarczy sięgnąć do naszej szuflady na skarpetki.

Mit czy prawda: Spać w skarpetkach czy nie?

Wprowadzanie skarpetek do sypialni uznawane jest za coś niewłaściwego. Niemniej jednak, spanie w skarpetkach to zupełnie inna historia. Zdaniem lekarki, Debra Sullivan, jeśli borykasz się z problemami z zasypianiem, częstym przebudzaniem, nocnym poceniem lub zespołem Raynauda, to spanie w skarpetkach może być tym, co pozwoli ci na odzyskanie spokoju.

Schłodzone stopy mogą być przyczyną bezsenności

Niezależnie od tego, czy źródłem problemów ze snem są stres, czy też pewne dolegliwości zdrowotne, istnieje jeszcze jeden powód, który może cię dotyczyć – to schłodzone stopy. Według badań przeprowadzonych w 2018 roku, osoby, które kładły się spać w skarpetkach, zasypiały szybciej. Co więcej, ich sen był spokojniejszy i dłuższy, a także mniej często się budzili niż ci, którzy skarpetek nie zakładali. Naukowcy sugerują, że to związane jest z wahaniem temperatury ciała w ciągu dnia.

Wszystko to przez wewnętrzny zegar biologiczny

W ciągu dnia temperatura twojego ciała podlega cyklicznym zmianom związanym z tzw. rytmem okołodobowym, czyli wewnętrznym zegarem biologicznym. Najcieplej jest wieczorem, między 16:00 a 20:00. Gdy zaczynasz odczuwać zmęczenie, temperatura ciała spada, co sygnalizuje ciału, że nadszedł czas snu.

To właśnie dlatego zaleca się spanie w chłodniejszej sypialni, a w upalne noce trudniej jest zasnąć. Jeśli jednak twoje stopy są schłodzone, organizm może próbować nadmiernie kompensować to zimnem poprzez podniesienie temperatury ciała, co z kolei utrudnia zasypianie.

Skarpetki na noc mogą zapobiec przegrzewaniu

Gdy wkładasz skarpetki na noc, stopy się ogrzewają, co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Ten proces nazywa się wazodylatacją i pomaga ciału oddać ciepło przez skórę, co ostatecznie obniża temperaturę ciała. Spanie w skarpetkach może pomóc w ochłodzeniu ciała, co przyspieszy zasypianie oraz poprawi jakość snu. To jednak nie jedyna korzyść związana ze spaniem w skarpetkach.

Korzyści płynące ze snu w skarpetkach

Spanie w skarpetkach może również pomóc w leczeniu niektórych dolegliwości zdrowotnych, takich jak:

Zespół Raynauda:

Zespół Raynauda powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych w kończynach, co obniża przepływ krwi. To może prowadzić do mrowienia, drętwienia i uczucia zimna w dotkniętej części ciała.

Uderzenia gorąca:

Jeśli cierpisz na uderzenia gorąca w okresie menopauzy lub nocne pocenie, być może zaskoczy cię fakt, że noszenie skarpetek do spania może pomóc w schłodzeniu organizmu. W trakcie uderzeń gorąca temperatura ciała wzrasta, ale jak już wyjaśniliśmy wcześniej, utrzymanie ciepłych stóp pomaga obniżyć temperaturę ciała, co może złagodzić twoje nocne dolegliwości.

Bezsenność:

Studium przeprowadzone pewien czas temu wykazało, że podgrzewanie stóp przed snem przyspiesza proces zasypiania, co sugeruje, że spanie w skarpetkach może pomóc w zwalczaniu bezsenności.

Spękane pięty:

Jeśli masz spękane lub suche pięty, zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji przed snem, włącznie ze snem w skarpetkach, może pomóc w ich leczeniu. Najlepsze efekty osiągniesz, mocząc, osuszając i usuwając martwy naskórek, a następnie nakładając krem lub leczniczy balsam. Na koniec załóż czyste, przewiewne skarpetki z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, wełna merynosowa lub kaszmir.

Spanie w skarpetkach to nie dla każdego

Warto również wspomnieć, że nie każdy powinien śpić w skarpetkach. Osoby z zaburzeniami krążenia krwi lub opuchniętymi stopami mogą doświadczać pogorszenia krążenia i nasilenia tych problemów w przypadku spania w skarpetkach. To samo dotyczy niemowląt, które jeszcze nie potrafią odpowiednio regulować temperatury ciała. Jeśli jednak zdecydujesz się spać w skarpetkach, wybieraj te przewiewne i niezbyt ciasne. Najlepiej, jeśli wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, wełna merynosowa lub kaszmir.

Jeśli nie przepadasz za skarpetkami, ale wiesz, że mogą ci pomóc, spróbuj zamiast tego umieścić pod kołdrą podgrzewaną butelkę z wodą lub dodatkowy koc. Możesz także zanurzyć stopy przed snem w ciepłej kąpieli lub zrobić sobie relaksacyjny okład.

Podsumowanie

Spanie w skarpetkach, choć wydaje się kontrowersyjne, może przynieść wiele korzyści. Dzięki temu możemy szybciej zasnąć, lepiej się wyspać, a także łagodzić pewne dolegliwości zdrowotne, takie jak zespół Raynauda, uderzenia gorąca czy nespavost. Ważne jednak, aby wybierać przewiewne i odpowiednio dopasowane skarpety oraz pamiętać, że nie zawsze są one odpowiednie dla każdego. Niezależnie od tego, czy wybierzesz skarpety, czy inny sposób na utrzymanie ciepła przed snem, pamiętaj, że zdrowy sen ma kluczowe znaczenie dla twojego samopoczucia i zdrowia.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: