Strona głównaZdrowieDlatego budzisz się z czerwonymi oczami. Lekarze ostrzegają to może być objaw choroby!

Dlatego budzisz się z czerwonymi oczami. Lekarze ostrzegają to może być objaw choroby!

Mogłoby się wydawać, że zaczerwienione oczy to nic strasznego, że są oznaką zmęczenia. Ale co to właściwie znaczy, gdy budzisz się z zaczerwienionymi oczami?

Zmęczenie czy problem zdrowotny?

Istnieje wiele rodzajów problemów z oczami i dopóki ich nie mamy, nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest wzrok i jak kształtuje nasz świat.

Na skutek różnych chorób, uszkodzeń, ale także z wiekiem, prędzej czy później spotykamy się z problemami oczu, których nie można zignorować.

Zaczerwienienie oczu czy pękanie naczyń krwionośnych w oku jest częstym zjawiskiem w przypadku zmęczenia, ale może towarzyszyć różnym mniej lub bardziej poważnym problemom zdrowotnym – ostrzegają naukowcy.

Co powoduje zaczerwienienie białek oczu?

Zaczerwieniu oczu towarzyszą także alergie i nawet jeśli w nocy mamy zamknięte oczy, drażniące alergeny mogą bardzo szybko po przebudzeniu wywołać zaczerwienienie.

Istnieje wiele alergenów, które mogą powodować takie zaczerwienienie i jeśli nie wiesz, co jest przyczyną Twojej reakcji, udaj się na badanie do alergologa.

Czasem można całkowicie wykluczyć kontakt z alergenami, trzeba jednak wiedzieć jak.

Czerwone oczy mogą być również spowodowane infekcją, zarówno bakteryjną, jak i wirusową.

Jest to zapalenie spojówek, które charakteryzuje się nie tylko nieprzyjemnymi doznaniami, ale także wydzieliną lub wrażliwością na światło. Czerwonym oczom może towarzyszyć także przeziębienie i inne choroby.

Zaczerwienienie może być również spowodowane suchym powietrzem, nie tylko wiatrem, ale także powietrzem zawirowanym przez wentylator lub klimatyzator.

Pogorszenie stanu jest z pewnością spowodowane przez kurz w powietrzu lub jakąkolwiek drobinkę, która wpadnie do oka.

Na koniec warto wspomnieć o soczewkach kontaktowych. Osoby, które dopiero uczą się sobie z nimi radzić, mogą nie wiedzieć, że warto przed pójściem spać zalać soczewki kontaktowe roztworem, aby zadbać o ich czystość.

Co radzą lekarze?

Przede wszystkim znajdź przyczynę i unikaj zarówno nadmiernego zmęczenia oczu, jak i stanów zapalnych czy sytuacji, w których cierpią oczy.

Nie czekaj, aż problemy z oczami urosną do większych. Na problemy z suchym powietrzem, alergie i stany zapalne można zastosować różne powszechnie dostępne leki.

Zobacz Też: