Dna boli jak cholera? Sok z tego warzywa złagodzi stany zapalne!

Seler to popularne warzywo, które można kupić za kilka złotych. Oprócz tego, że jest doskonałym składnikiem kuchni, ma także znaczną liczbę korzyści zdrowotnych.

Jedną z nich jest zdolność tłumienia stanów zapalnych w organizmie, dlatego jest także doskonałym lekarstwem na nieprzyjemną i bolesną dnę moczanową. A świetnym rozwiązaniem jest przede wszystkim spożywanie jego soku.

Seler to bomba witaminowa

Posiada wiele dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu, dlatego często jest polecana przez ekspertów i naukowców zajmujących się żywieniem. Znajduje się nawet na liście dziesięciu najzdrowszych produktów spożywczych.

Łodygi i liście selera są bogate w witaminę A, a korzenie są bogatym źródłem witamin B1, B2, B6 i C. Warzywo to jest również doskonałym źródłem potasu, kwasu foliowego, magnezu, wapnia, żelaza, fosforu , sód i wiele ważnych aminokwasów.

Seler ze względu na zawarte w nim antyoksydanty wykazuje także silne działanie przeciwzapalne.

Produkcja soku leczniczego

Jeśli chcesz osiągnąć rezultaty, najlepiej codziennie spożywać cały pęczek selera naciowego, z którego codziennie wyciskasz sok i pijesz go codziennie rano na czczo lub w ciągu dnia co 15–30 minut przed posiłkiem.

Sok z selera na dnę moczanową

Osoby cierpiące na dnę moczanową często odczuwają dość silny ból i obrzęk stawów dotkniętych stanem zapalnym. Przyczyną jest nadmierny poziom kwasu moczowego we krwi, który powstaje jako produkt odpadowy powstający podczas rozkładu białek.

Choroba najczęściej objawia się bolącymi palcami u nóg i dotyka większy odsetek populacji mężczyzn. Dzięki temu, że seler w postaci płynnej jest łatwiej strawny, zawarte w nim substancje lepiej i szybciej wchłaniają się do organizmu. A jakie konkretne korzyści przyniesie Ci jego regularne spożywanie?

Oczyszcza organizm

Niektóre substancje zawarte w soku z selera, np. potas, mają działanie moczopędne. Dzięki temu nadmiar płynów nie zatrzymuje się długo w organizmie, w tym kwasu moczowego, który jest częstą przyczyną nie tylko dny moczanowej, ale także reumatyzmu.

Jednocześnie korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i obniża niezdrowy cholesterol.

Poprawia trawienie

W ten sam sposób sok z selera pomoże Ci utrzymać zdrowe środowisko w jelitach. Dzięki zawartym substancjom mineralnym wpływa na neutralizację kwasowości żołądka, co łagodzi niestrawność i wrzody żołądka. Wspomaga także pracę pęcherzyka żółciowego i pomaga przy zaparciach.

Uspokaja umysł, ale dodaje energii

Napój selerowy jest także doskonałym lekarstwem na zmęczenie i pomaga na wiele zaburzeń uwagi. Seler doskonale dba o pracę centralnego układu nerwowego.

Zawarte w nim substancje eliminują neurotoksyny, które są częstą przyczyną chronicznego zmęczenia. Ponieważ sok ma również działanie uspokajające, pomaga przy deficytach uwagi, zanikach pamięci i ADHD.