Pewnie wiesz, że jest to przyprawa o jasnożółtej barwie i silnym, charakterystycznym smaku, który nadaje specjalną nutę jedzeniu. Czy wiesz jednak, że kurkuma ma zdolność zwalczania raka?
Dziś opowiemy wam o interesujących badaniach dotyczących właściwości kurkuminy, głównego składnika przyprawy.
Kurkuma, starożytne lekarstwo
Kurkuma pochodzi z rośliny Curcuma longa, która pochodzi z Indii. Mieszkańcy Indii używają tej przyprawy od setek lat, aby nadać smak żywności. Teraz możesz go znaleźć we wszystkich rodzajach żywności na całym świecie.
Ponadto słynie również z właściwości leczniczych, różne badania naukowe podkreślają jedną szczególną moc: zdolność do walki z rakiem.
Jednak ma również zdolność ochrony wątroby przed wieloma chorobami i stanami, które mogą wpływać na ten najważniejszy narząd, zwłaszcza na marskość. Dzieje się tak dlatego, że kurkuma działa przeciwzapalnie.
Artykuł w czasopiśmie Frontiers wskazuje, że przyprawa ma wiele właściwości leczniczych. Jest antybakteryjna, przeciwutleniająca i antywirusowa, ponadto pomaga w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera.
Kurkumina : siła przeciwnowotworowa
Konsekwentne spożywanie kurkumy może pomóc w zapobieganiu nowotworom.
Jej główna cechą jest zapobieganie przewlekłemu zapaleniu i uszkodzeniu DNA. Jakby tego było mało, zmniejsza również potencjalne problemy w komórkach.
Badania wykazują, że kurkumina blokuje rozwój raka, jednak naukowcy wciąż nie wiedzą, jaką dawkę należy zażywać. Niektórzy lekarze twierdzą, że powinno to być 3,6 grama dziennie, aby zniszczyć komórki nowotworowe, przerwać procesy chorobowe i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.
Zgodnie z nowymi odkryciami przyprawa ma unikalną zdolność zapobiegania inwazji i rozprzestrzenianiu się komórek rakowych. Ponadto aktywuje białka, które naturalnie blokują chorobę i zapobiegają tworzeniu się nowotworów. Dlatego ci, u których już zdiagnozowano raka mogą stosować kurkumę, aby zapobiec przerzutom.
Wstępne leczenie kurkuminą poprawia skuteczność chemioterapii lub radioterapii, szczególnie w przypadku raka jajnika lub wątroby.
Grupa pacjentów z zaawansowanym rakiem trzustki otrzymywała leczenie 400 mg kurkuminy dziennie jako uzupełnienie leczenia medycznego. Ich guzy znacznie się skurczyły i nie było żadnych oznak toksyczności po spożyciu przyprawy.
Kurkuma i rak piersi
American Cancer Society opublikowało kilka badań na temat tej niebezpiecznej choroby. Kurkuma jest jedną z „supergwiazd” w badaniach dotyczących walki z rakiem piersi.
Naukowcy wyjaśniają, że kurkumina ma zdolność wpływania na proces zwany apoptozą. Zasadniczo oznacza to, że komórki rakowe ulegają samozniszczeniu, gdy środowisko, w którym się znajdują nie jest idealne do wzrostu.
Lekarze potwierdzają, że przyprawa jest godna uwagi jako profilaktyczne leczenie tej choroby. Jednak jest również doskonały dla osób, które mają innego raka. Dzieje się tak, ponieważ chroni twoje ciało przed terapią przeciwnowotworową.