Strona głównaZdrowieEfekty uboczne imbiru i kto nie powinien go spożywać

Efekty uboczne imbiru i kto nie powinien go spożywać

Pomimo tego, że jest jednym z najbardziej korzystnych dla zdrowia korzeni na planecie, imbir może również wywoływać szereg skutków ubocznych, szczególnie jeśli jest spożywany w obfitości.

Według zielarzy spożycie ponad 4 gramów imbiru w ciągu jednego dnia może prowadzić do zgagi, gazów, wzdęć, nudności lub niepokoju żołądka.

Co więcej, niektórym grupom ludzi, w tym kobietom w ciąży, diabetykom, osobom z wrzodami, stanem zapalnym, kamicą żółciową i zaburzeniami krzepnięcia zdecydowanie nie należy spożywać imbiru. Ta przyprawa przeszkadza również w działaniu leków rozrzedzających krew.


Skutki uboczne imbiru

Ze względu na silne właściwości lecznicze imbir bjest częścią azjatyckiej tradycji kulinarnej i naturalnych praktyk leczniczych od ponad 5000 lat. Jest to również jedno z najczęściej używanych ziół na świecie. Imbir jest znany jako  Vishava-bheshaj (uniwersalna medycyna) i  Maha-aushadhi  ( medycyna o szerokim spektrum) w tradycji ajurwedyjskiej, którego podstawowe pojęcia koncentrują się wokół właściwego trawienia.Innymi słowy, kiedy żywność jest właściwie przetwarzana i trawiona, nie tworzy toksyn w ciele. Nawet jeśli  w organizmie powstają toksyny można je skutecznie usunąć za pomocą imbiru. W medycynie chińskiej na przykład imbir jest stosowany jako antidotum na zatrucie pokarmowe lub narkotykowe, co tylko potwierdza jego właściwości odtruwające.Zobacz też


Czytaj także:  Oczyść naczynia krwionośne pijąc tylko jedną szklankę tego napoju

Może dziwić, że takie korzystne dla zdrowia zioło może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Chodzi o to, jeśli jest spożywane w większych ilościach imbir wzmacnia działanie warfaryny przez heterogeniczne mechanizmy, powodując tym samym zgagę, gazy, wzdęcia, nudności lub niepokój żołądka. I to nie wszystko. Zwiększa również ryzyko krwawienia lub może zaburzać działanie terapii warfaryną, zwłaszcza gdy jest spożywany w postaci proszku.

Kto nie powinien spożywać imbiru?

1. Ludzie z wrzodami

Świeży imbir jest związany z blokadą jelit, więc osobom cierpiącym na wrzody, zapalną chorobę jelit lub zablokowane jelita zdecydowanie zaleca się unikanie tego.

2. Ludzie z zaburzeniami krwawienia

Imbir zapobiega krzepnięciu krwi, ale zwiększa krążenie i przepływ krwi. Zwiększa to ryzyko krwawienia, szczególnie u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub leków, które spowalniają krzepnięcie krwi.


3. Ludzie z kamieniami żółciowymi

Imbir stymuluje produkcję żółci, więc nie jest polecany osobom cierpiącym na kamienie żółciowe.

4. Kobiety w ciąży

W wielu badaniach powiązano imbir z obniżeniem wchłaniania żelaza w diecie i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach u kobiet w ciąży. Imbir może również powodować skurcze macicy. Jeśli jesteś w ciąży, zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z ekspertem w dziedzinie zdrowia lub licencjonowanym zielarzem przed wprowadzeniem imbiru do diety. Należy również unikać picia herbaty imbirowej, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko krwawienia.

Czytaj także:  Zagotuj cynamon i miód! Uwolnij się od zapalenia stawów, nowotworów

5. Ludzie czekający na operację


Badanie z 2007 r. wykazało, że spożywanie imbiru przed operacją również zwiększa ryzyko krwawienia wewnętrznego. Eksperci od zdrowia zalecają unikanie picia herbaty imbirowej na dwa tygodnie przed operacją.

6. Osoby z cukrzycą i / lub nadciśnieniem

Imbir prawdopodobnie obniża poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi, więc osoby przyjmujące leki na cukrzycę lub nadciśnienie muszą skonsultować się ze specjalistą ds. zdrowia przed przyjęciem imbiru w jakiejkolwiek formie. Należy również unikać herbaty imbirowej z lekami rozrzedzającymi krew.

7. Imbir tłumi apetyt

Według badań opublikowanych w ” Metabolism: Clinical and Experimental ” w 2012 roku, imbir zmniejsza apetyt, a jednocześnie daje uczucie sytości. Naukowcy wyjaśniają, że imbir wpływa na poziom serotoniny we krwi, a więc hamuje apetyt. Oznacza to, że imbir powinien być unikany przez osoby starające się przybrać na wadze.

9. Imbir współdziała z niektórymi ziołami

Oprócz leków imbir przeszkadza także w działaniu ziół, które stymulują przepływ krwi i spowalniają krzepnięcie krwi. Należą do nich  czosnek, miłorząb dwuklapowy, żeń-szeń, kurkuma,. Przyjmowanie imbiru z tymi ziołami wiąże się z większym ryzykiem krwawienia.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły