Nadeszła wiosna, a wraz z nią pierwsze zbiory ziół. Co powinno być celem twojego zainteresowania?
To pierwsze wiosenne pokrzywy. Mogą serwować nie tylko smaczne, szybkie i tanie potrawy w postaci zupy czy farszu.
Pokrzywy są również dobrze znane ze swoich właściwości leczniczych i nie mówimy o jakichś mistycznych ceremoniach, ale o naukowo udowodnionych efektach leczniczych, które zapewniają te parzące rośliny.
Co leczy pokrzywa?
Pokrzywy są dobrze znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych, a ponieważ stany zapalne są przyczyną wielu problemów, mogą pomóc w leczeniu niezliczonych problemów.
Powszechnie stosuje się je w postaci herbaty oraz jako płukankę na trądzik, egzemę, łuszczycę i łupież, a także ogólnie na alergie.
Należy dodać, że pokrzywa sama w sobie może być alergenem, dlatego należy zachować ostrożność stosując ją po raz pierwszy.
Pokrzywa jako skuteczny środek do oczyszczania ciała
Pokrzywy należą również do ziół wspomagających oczyszczanie organizmu, które lubimy nazywać detoksem.
Takie oczyszczanie organizmu, które pomaga wypłukiwać toksyny jest ważne np. dla funkcjonowania nerek, układu limfatycznego, trzustki, które są związane z mechanizmami obronnymi organizmu.
Podobnie jak wiele ziół i przypraw, pokrzywa również wspomaga trawienie i harmonizuje procesy wydalania organizmu.
Świeża, jak i suszona pokrzywa
Na pewno już słyszałeś, że pokrzywę można przyjmować w formie herbaty. Można ją przygotować zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści, a więc o każdej porze roku.
Możesz jednak po prostu zmiksować pokrzywę, dodać wodę i wypić jako sok lub dodać do smoothie.
Ta doskonała metoda jest bezpośrednio zalecana dla wiosennych młodych pokrzyw.
Nieparzona świeża pokrzywa zawiera większą ilość witaminy C, A, B2, K, ale jest też bogata w żelazo czy magnez, jod, fosfor czy wapń.
Wzmacniacz życia: po prostu wymieszaj i wypij
Garść zebranych pokrzyw dobrze opłucz pod bieżącą wodą i wymieszaj z dwiema szklankami zimnej wody. Odcedź pozostałości rośliny przez sitko lub ściereczkę i wypij.