Strona głównaZdrowieGuzek pod pachą - Czy jest powodem do niepokoju?

Guzek pod pachą – Czy jest powodem do niepokoju?

Bolący guzek pod pachą odnosi się zwykle do powiększenia co najmniej jednego węzła chłonnego pod pachą. Węzły chłonne są małymi, owalnymi gruczołami, które znajdują się w całym ciele. Odgrywają ważną rolę w układzie odpornościowym twojego organizmu.

Zgrubienie może być ledwie co widoczne, w innych przypadkach może to być bardzo zauważalne. Guzek pod pachą może być spowodowany przez torbiele, infekcje lub podrażnienie spowodowane goleniem lub zastosowanie antyperspirantów. Jednak te guzki mogą również wskazywać na poważny stan zdrowia.

Skorzystaj z pomocy lekarskiej, jeśli masz kilka guzków pod pachami, które stopniowo się powiększają, nie są bolesne lub nie ustępują.

Guzek pod pachą przyczyny

Większość guzków jest nieszkodliwa i zwykle jest wynikiem nieprawidłowego wzrostu tkanki. Jednak guzki pod pachami mogą być związane z poważniejszym problemem zdrowotnym. Powinieneś zlecić lekarzowi ocenę wszystkich niezwykłych grudek, które masz.

Najczęstsze przyczyny guzków pod pachami to:

 • infekcje bakteryjne lub wirusowe
 • tłuszczaki (nieszkodliwe przyrosty tkanki tłuszczowej)
 • gruczolakowłókniak (niezłośliwy wzrost tkanki włóknistej)
 • reakcje alergiczne
 • niepożądane reakcje na szczepienia
 • infekcje grzybowe
 • odpowiedź na raka piersi
 • chłoniak (rak układu limfatycznego)
 • białaczka (rak komórek krwi)
 • toczeń ( choroba autoimmunologiczna, która atakuje twoje stawy i narządy)

Bolący guzek pod pachą u kobiety

Guzek pod pachą może występować u mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Jednak guzek pod ramieniem może wskazywać na raka piersi. Kobiety powinny wykonywać comiesięczne samodzielne badania piersi oraz pach i natychmiast zgłaszać je lekarzowi.

Należy zauważyć, że piersi podlegają zmianom hormonalnym podczas cyklu menstruacyjnego i mogą mieć tendencję do odczuwania nierówności w tym czasie. Jest to całkowicie normalne. Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, wykonaj samobadnie piersi około jednego do trzech dni po zakończeniu okresu.

Diagnostyka guzka pod pachami

Dokładne badanie fizykalne jest pierwszym krokiem w diagnozowaniu guzka pod pachami. Twój lekarz zapyta Cię o wszelkie zmiany w guzie, jak również o ból, jaki odczuwasz w tej okolicy. Do określenia konsystencji i tekstury guzka przysłuży się palpacja lub masaż. Ta metoda jest wykonywana wyłącznie ręcznie, ponieważ lekarz delikatnie bada węzły chłonne.

W niektórych przypadkach badanie lekarskie może wykazać, że guzek nie jest szkodliwy. Na przykład łagodne grudki, takie jak tłuszczaki nie wymagają dodatkowego leczenia. Jeśli guzek jest uciążliwy, lekarz może zalecić opcje leczenia, aby go usunąć.

Na podstawie wyników badania fizykalnego lekarz może zlecić dalsze badania w celu wykluczenia infekcji, reakcji alergicznych lub zmian nowotworowych. Twój lekarz może zlecić połączenie następujących testów diagnostycznych:

 • wykonać pełną morfologię krwi, aby zmierzyć liczbę czerwonych i białych krwinek w twoim systemie
 • RTG klatki piersiowej lub piersi (mammogram), który jest testem obrazowania, który pozwala lekarzowi lepiej widzieć guzek
 • biopsja , która polega na usunięciu kawałka tkanki z grudki w celu przetestowania
 • testy alergologiczne

Leczenie guzków pod pachami

Przebieg leczenia zalecany przez lekarza zależy od podstawowej przyczyny guzka. Infekcje bakteryjne można leczyć doustnymi antybiotykami. Po kilku dniach guzek pod pachą powinien zacząć znikać, gdy twoje ciało walczy z infekcją. Jeśli guzek nie reaguje na doustne antybiotyki, może być konieczne hospitalizowanie z powodu dożylnych antybiotyków.

W większości przypadków guzek pod pachą nie wymaga żadnego leczenia, wystarczy prosta obserwacja. Jeśli twój lekarz stwierdzi, że tak jest możesz użyć domowych środków, takich jak ciepłe okłady i dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort. Guzy, które nie wymagają leczenia, obejmują:

 • tłuszczaki
 • infekcje wirusowe
 • gruczolakowłókniak (niezłośliwe guzy piersi)

Jeśli guzki pod pachą są rakowe lekarz może skierować pacjenta do specjalisty w celu dalszej opieki. Leczenie będzie zależeć od rodzaju raka i etapu, w którym się znajduje.

Perspektywy

Perspektywy guzka pod pachą zależy od przyczyny. Na przykład grudka pochodząca z infekcji wirusowej ostatecznie ustąpi sama. Jednak tłuszczak, choć nieszkodliwy nie znika samoczynnie. Dermatolog może pomóc ci go usunąć.

Te spowodowanego rakiem zależą od wielu czynników, w tym stadium raka i tego czy guzy rozprzestrzeniły się na inne części ciała. Aby uzyskać najlepszą szansę na wyleczenie, ważne jest wczesne udanie się do lekarza w celu diagnozy i leczenia.

Nawet jeśli uważasz, że guzek nie jest szkodliwy najlepiej skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy.

Zobacz Też: