Lipa drobnolistna, zwana czasem także lipą sercowatą, to drzewo, którego korzenie sięgają terenów Europy i Kaukazu. Są to masywne drzewa osiągające wysokość do 15 metrów lub więcej.
W czerwcu, najpóźniej w lipcu kwitnie żółtymi, pachnącymi kwiatami, które dla niektórych mogą być silnym alergenem, ale dla większości ludzi są bardzo przydatne.
Są niezbędnym surowcem do produkcji miodu lipowego jasnego, sporządza się z nich także herbatę. Lisa Wartenberg przedstawia kilka korzyści zdrowotnych herbaty lipowej.
Kwiat lipy
Kwiatostan, czyli kwiat lipy jest najczęściej wykorzystywany i dlatego też najczęściej zbieraną częścią lipy. Zbiera się je już na początku kwitnienia, jeszcze przed pojawieniem się owoców, które mają kulisty kształt.
Zwykle jest to czerwiec lub lipiec. W każdym razie nie przegapcie kolejnego sezonu żniwnego, oprócz herbaty można przygotować też np. syrop.
Przygotowanie herbaty lipowej
Do przygotowania najlepiej jest zrywać kwiaty z drzewa, które nie znajduje się bezpośrednio przy drodze i innych źródłach potencjalnych zanieczyszczeń.
Herbatę można przygotować ze świeżych, ale także z suszonych kwiatów. Są bardziej praktyczne i nadają się do użytku przez cały rok.
Gotuj 5 łyżek posiekanych świeżych kwiatów z 0,5 l wody na małym ogniu przez 30 minut. Możesz też zalać suszone kwiaty gorącą wodą, przykryć filiżankę i odstawić mieszaninę na co najmniej 20 minut.
Następnie wyjmij kwiaty, wyciśnij z nich całą wodę i pij, póki herbata będzie letnia. Można dosłodzić miodem lipowym.
Herbata lipowa pomoże na relaks i sen
Niektórzy traktują picie herbaty jako nawyk, inni dla przyjemności lub czasu na wyciszenie.
W medycynie napar lipowy stosowany jest od wielu lat w celu odprężenia i łagodzenia objawów lęku.
Wykazano właściwości uspokajające w lipie. Naśladuje działanie kwasu gaba-aminomasłowego, który jest bardzo ważny dla dobrego samopoczucia psychicznego.
Spełnia funkcję neuroprzekaźnika, który łagodzi stany lękowe, a także pomaga poprawić jakość snu.
Pomaga przy stanach zapalnych i działaniu moczopędnym
Magia przeciwzapalnych właściwości herbaty lipowej leży w jej przeciwutleniaczach. Kwiat lipy zawiera flawonoidy, tiirozyd i kemfenrol.
Wszystkie te związki są silnymi przeciwutleniaczami, które zwalczają stany zapalne i w ten sposób chronią organizm przed rozwojem chorób, takich jak rak i cukrzyca, które są związane z przewlekłym stanem zapalnym.
Medycyna ludowa zaleca napar z lipy, aby wspomóc pocenie się i jest uważany za środek moczopędny.