Herbata z kwiatu lipy: oprócz relaksu, pomaga także w walce ze stanami zapalnymi

Lipa drobnolistna, zwana czasem także lipą sercowatą, to drzewo, którego korzenie sięgają terenów Europy i Kaukazu. Są to masywne drzewa osiągające wysokość do 15 metrów lub więcej.

W czerwcu, najpóźniej w lipcu kwitnie żółtymi, pachnącymi kwiatami, które dla niektórych mogą być silnym alergenem, ale dla większości ludzi są bardzo przydatne.

Są niezbędnym surowcem do produkcji miodu lipowego jasnego, sporządza się z nich także herbatęLisa Wartenberg przedstawia kilka korzyści zdrowotnych herbaty lipowej.

Kwiat lipy

Kwiatostan, czyli kwiat lipy jest najczęściej wykorzystywany i dlatego też najczęściej zbieraną częścią lipy. Zbiera się je już na początku kwitnienia, jeszcze przed pojawieniem się owoców, które mają kulisty kształt.

Zwykle jest to czerwiec lub lipiec. W każdym razie nie przegapcie kolejnego sezonu żniwnego, oprócz herbaty można przygotować też np. syrop.

Przygotowanie herbaty lipowej

Do przygotowania najlepiej jest zrywać kwiaty z drzewa, które nie znajduje się bezpośrednio przy drodze i innych źródłach potencjalnych zanieczyszczeń.

Herbatę można przygotować ze świeżych, ale także z suszonych kwiatów. Są bardziej praktyczne i nadają się do użytku przez cały rok.

Gotuj 5 łyżek posiekanych świeżych kwiatów z 0,5 l wody na małym ogniu przez 30 minut. Możesz też zalać suszone kwiaty gorącą wodą, przykryć filiżankę i odstawić mieszaninę na co najmniej 20 minut.

Następnie wyjmij kwiaty, wyciśnij z nich całą wodę i pij, póki herbata będzie letnia. Można dosłodzić miodem lipowym.

Herbata lipowa pomoże na relaks i sen

Niektórzy traktują picie herbaty jako nawyk, inni dla przyjemności lub czasu na wyciszenie.

W medycynie napar lipowy stosowany jest od wielu lat w celu odprężenia i łagodzenia objawów lęku.

Wykazano właściwości uspokajające w lipie. Naśladuje działanie kwasu gaba-aminomasłowego, który jest bardzo ważny dla dobrego samopoczucia psychicznego.

Spełnia funkcję neuroprzekaźnika, który łagodzi stany lękowe, a także pomaga poprawić jakość snu.

Pomaga przy stanach zapalnych i działaniu moczopędnym

Magia przeciwzapalnych właściwości herbaty lipowej leży w jej przeciwutleniaczach. Kwiat lipy zawiera flawonoidy, tiirozyd i kemfenrol.

Wszystkie te związki są silnymi przeciwutleniaczami, które zwalczają stany zapalne i w ten sposób chronią organizm przed rozwojem chorób, takich jak rak i cukrzyca, które są związane z przewlekłym stanem zapalnym.

Medycyna ludowa zaleca napar z lipy, aby wspomóc pocenie się i jest uważany za środek moczopędny.