Herbata z liści bardzo pospolitego krzewu owocowego to cud dla zdrowia

W dzisiejszej, być może zbyt technicznej i chemicznej epoce, coraz bardziej zwracamy się i wolimy zwracać się o pomoc do natury i jej sił, o czym często przez wiele lat zapominaliśmy.

Jednym z ziół, które z powodzeniem można stosować w celu promowania zdrowia i pomocy w walce z różnymi dolegliwościami – w tym także z budzącą grozę cukrzycą – jest jeżyna. Co i w jaki sposób może nam konkretnie pomóc?

Substancje lecznicze wewnątrz zwykłych liści

Według naukowców jeżyny, a właściwie ich liście, wyróżniają się przede wszystkim zawartością kwasów organicznych, garbników i flawonoidów. Co to konkretnie oznacza i jak możemy wykorzystać te informacje na naszą korzyść?

Wymienione substancje mogą pomóc organizmowi np. przy kaszlu czy różnego rodzaju stanach zapalnych błon śluzowych. W tym przypadku ulgę przyniosą przede wszystkim garbniki, których działanie ściągające odczuwalne jest nie tylko w smaku podczas samego spożycia, głównie w postaci herbaty, ale także w jelitach.

Dlatego z powodzeniem mogą uczestniczyć w leczeniu łagodniejszych postaci biegunki.

Na anginę i cukrzycę. I nie tylko to…

Nasze babcie już dobrze wiedziały, że liście jeżyny pomagają także przy bólach gardła wywołanych dławicą piersiową, a także przy chrypce. W tym przypadku ważne jest, aby substancje aktywne dotarły do ​​miejsca, które chcemy poddać zabiegowi i pozostawiły je tam przynajmniej na kilka sekund.

Można to osiągnąć jedynie poprzez płukanie gardła. I jak już wspomniano we wstępie, herbata z liści jeżyn ma udowodnione pozytywne działanie w leczeniu cukrzycy.

Dziś doskonale zdają sobie z tego sprawę nawet firmy farmaceutyczne, które włączają ich ekstrakty do swoich receptur.

Gojenie się ran? Bez problemu!

Co jeszcze potrafi herbata jeżynowa? Pomaga przy problemach z trawieniem, przyspiesza gojenie różnych urazów, jej działanie ściągające przeciwdziała także zaostrzeniu paradontozy, a oprócz poprawy stanu dławicy piersiowej możemy na niej polegać także przy zapaleniu płuc.

Zapalenie dróg żółciowych czy moczowych również nie stanowi dla niej dużego problemu, pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi i działa zapobiegawczo na miażdżycę.

Herbata z liści jeżyny

Wiemy już, jak liście jeżyny wpływają na nasze zdrowie, ale jak je przygotować, aby przynosiły jak najlepszy efekt?

Pierwszą rzeczą, która każdemu przychodzi na myśl, jest prawdopodobnie herbata. Jej przygotowanie jest tak proste, jak każdego innego gorącego napoju ziołowego, wystarczy więc zalać jedną łyżeczkę suszonych (ale i świeżych) liści gorącą wodą i pozostawić w filiżance na dziesięć minut.

Następnie możemy go odcedzić i herbata jest gotowa do spożycia.

Opatrunek na ranę

Inną opcją jest okład z jeżyn, jeśli potrzebujemy pomocy w gojeniu się ran na ciele. W tym przypadku używamy świeżych liści, rozgniatamy je i lekko rozcieńczamy masę wodą.

Najpierw odstawiamy tę mieszaninę na kilka godzin, a następnie możemy nałożyć ją na dotknięty obszar i cieszyć się jej działaniem.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: