Niewiele jest roślin, które niosą ze sobą tyle cudownych właściwości, co imbir. Wiele narodów nie wyobraża sobie bez niego życia, włączając go na stałe do kuchni. Niestety, w Polsce wciąż nie jest bardzo popularny.
Z pewnością warto to zmienić, by cieszyć się jego wszechstronnym działaniem. Gdzie kupić imbir? Na szczęście surowy korzeń można nabyć w niemal każdym supermarkecie.
Imbir właściwości zdrowotne
W przypadku niektórych dolegliwości nie warto sięgać od razu po preparaty z apteki. Okazuje się bowiem, że w ich zwalczaniu równie dobrze sprawdzi się medycyna naturalna.
Wykazuje on właściwości przeciwwymiotne. Dlatego jego spożywanie poleca się osobom w trakcie chemioterapii oraz będącym świeżo po narkozie. Świetnie przeciwdziała na ciążowe mdłości, jednak w tym okresie warto uważać na jego dawkowanie, bowiem może on podnosić temperaturę ciała.
Herbata z imbirem jest niezawodnym sposobem na przeziębienie oraz bóle stawów, ze względu na to, że korzeń jest bogaty w substancje przeciwzapalne. W przypadku grypowych bóli mięśni warto wykonać masaż z wykorzystaniem kilku kropli olejku imbirowego.
Roztwór z dwóch łyżeczek sproszkowanego imbiru doskonale łagodzi ból gardła oraz leczy infekcje jamy ustnej. Płukanki mogą stosować również osoby zmagające się z nieświeżym oddechem i nieprzyjemnym posmakiem w ustach.
Imbir jako afrodyzjak znany jest przede wszystkim w krajach azjatyckich, gdzie używa się go na co dzień. Jego zażycie pobudza znacznie krążenie krwi i działa rozgrzewająco na cały organizm.
Imbir zastosowanie
Najpopularniejsze jest wykorzystanie imbiru w kuchni. Zazwyczaj używa się albo sproszkowanego, suszonego korzenia imbiru, albo jego surowej wersji.
Mielony imbir doskonale pasuje do słodkich potraw, takich jak ciasta czy pieczone owoce. Może także wzbogacić smak domowych flaków. Szybko jednak wietrzeje, dlatego należy przechowywać go w szczelnym pojemniku, najlepiej w małych ilościach.
Świeży znacznie rzadziej stosowany jest w polskiej kuchni, a szkoda, bo świetnie zaostrza i wzbogaca smak mięs – wieprzowiny czy kaczki.
Przed użyciem imbir najlepiej obrać ze skórki. Świetnie komponuje się z innymi korzennymi przyprawami oraz z liściem laurowym, zielem angielskim czy pieprzem.
Zastosowanie imbiru w kosmetyce również jest bardzo powszechne. Jest bardzo skutecznym składnikiem preparatów na porost włosów oraz tych do walki z cellulitem. Jego zapach sprawia, że wchodzi w skład wielu perfum, nadając im egzotycznych, ciężkich, korzennych tonów.
Imbir odchudzanie
Od niedawna imbir jest nieodłącznym składnikiem diet odchudzających. Jego działaniem masowo zachwycają się największe gwiazdy.
Imbir wchodzi w skład wielu preparatów wysmuklających i odchudzających. Wszystko dlatego, że znacznie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz pobudza krążenie krwi. Znana jest również teoria, że imbir podnosi temperaturę organizmu, co zwiększa spalanie kalorii i przyspiesza efekty odchudzania.
Z wody, soku z cytryny i świeżo startego korzenia imbiru przyrządzić można napój, który wypity rano doskonale pobudzi organizm. Doda energii na cały dzień i wykazuje też właściwości pobudzające.
Podsumowanie
Imbir jeszcze nie jest najpopularniejszy w naszym kraju, lecz niedługo z pewnością się to zmieni. Jest łatwo dostępny w sklepach przez niemal cały rok. Specjaliści od medycyny naturalnej twierdzą, że o jego właściwościach można by napisać całą książkę. Wiele w tym racji – korzeń imbiru na pewno warto zawsze mieć pod ręką.