Strona głównaZdrowieJak bezpiecznie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Jak bezpiecznie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Zatrzymywanie wody w organizmie jest normalne i powszechne. Jednak gdy twoje ciało zatrzymuje zbyt dużo wody, może to być niewygodne. A jeśli próbujesz schudnąć, dzienne wahania wagi na wadze mogą być mylące i frustrujące co utrudnia stwierdzenie czy Twój program działa.

Jak bezpiecznie pozbyć się nadmiaru wody w ciele

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją kroki, które możesz podjąć, aby bezpiecznie i skutecznie zmniejszyć ilość wody. Wiele z nich jest wspieranych przez naukę lub zalecanych przez lekarzy.

Co powoduje zatrzymanie wody w organizmie?

[quads id=8]

Chociaż wahania wagi w obrębie dwóch kilogramów jest typowe dla większości ludzi, liczba ta może być znacznie wyższa, jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły.

Dlaczego więc występują te dzienne wahania wagi? W wielu przypadkach przyczyną jest zatrzymanie wody, które może być spowodowane różnymi czynnikami.

Dieta

Według jednego z badań opublikowanych w 2010 roku, około 22% naszego spożycia wody pochodzi z pożywienia, chociaż liczba ta może się różnić w zależności od spożycia owoców i warzyw. Zwiększone spożycie węglowodanów może również powodować zatrzymanie płynów.

Sól

Wrażliwość na sól może powodować przybieranie na wadze. Każdy, kto przyjmuje zbyt dużo soli lub jest bardzo wrażliwy na sól może odczuwać wzdęcia.

[quads id=10]

Hormony

Niektóre hormony mogą wpływać na ilość wody w organizmie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, ponieważ wahania poziomu estrogenów i progestagenów na różnych etapach życia mogą zwiększać retencję masy wody, na przykład podczas menopauzy. Zatrzymywanie wody jest również normalne podczas ciąży.

Skutki uboczne leków

Twoje ciało może również zatrzymywać wodę jako efekt uboczny niektórych leków. Jest to zwykle określane jako obrzęk i może wystąpić podczas przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), leków przeciwdepresyjnych, leków na ciśnienie krwi, leków przeciwwirusowych i hormonów.

[quads id=9]

Jak nie pozbywać się wody z organizmu

Ponieważ retencja wody jest powszechnym problemem, zobaczysz wiele różnych sposobów reklamowania utraty wagi wody. Niestety nie wszystkie z nich są bezpieczne, a większość z nich nie jest skuteczna.

Większość zabiegów mających na celu pozbycie się wody z organizmu stwierdza, że ma właściwości „diuretyczne”. Diuretyki pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru wody poprzez zwiększenie objętości moczu. W rezultacie, biorąc lek moczopędny odczuwasz potrzebę częstszego chodzenia do łazienki.

[quads id=5]

Niektórzy lekarze zgłaszali obawy dotyczące stosowania diuretyków w celu utraty wody. Te tabletki są często nadużywane do szybkiej utraty wagi przez sportowców i osoby na diecie. W ciężkich przypadkach niewłaściwe użycie może prowadzić do powikłań lub śmierci.

Zabiegi ziołowe

Są to jedne z najpopularniejszych ziołowych zabiegów, które są reklamowane, aby pomóc Ci schudnąć.

 • Bordowy krzew :  to zioło jest używane w tradycyjnej medycynie jako środek moczopędny, ale źródła medyczne podają, że nie ma dowodów na to, że działa. 
 • Damiana:  Niektórzy ludzie przyjmują to zioło jako środek przeczyszczający, moczopędny lub na ból menstruacyjny. Ale nie ma mocnych dowodów naukowych na poparcie któregokolwiek z tych twierdzeń.
 • Lucerna:  Nazywana również „ziołem bawoła”, niektórzy uważają, że lucerna może działać jako środek moczopędny, pomagając zmniejszyć wagę wody. Ale brakuje dowodów na poparcie tego twierdzenia. 
 • Miotła rzeźnika:  Twierdzi się, że to zioło pomaga zwiększyć oddawanie moczu, aby pozbyć się masy wody, ale nie ma mocnych dowodów na poparcie tego. Zioło może mieć pewne właściwości przeciwzapalne .
 • Liść oliwny: Możesz zobaczyć ekstrakt z liści oliwnych reklamowany jako produkt, który pomaga zmniejszyć zatrzymywanie wody podczas oddawania moczu. Ale znowu źródła medyczne twierdzą, że nie ma dowodów na poparcie tego twierdzenia.
 • Mniszek lekarski:  To zioło jest jednym z bardziej popularnych zabiegów na retencję wody. W rzeczywistości badanie opublikowane w 2009 roku sugeruje, że może to pomóc w zwiększeniu oddawania moczu.
 • Mate:  Możesz zobaczyć to zioło oznaczone jako „herbata św. Bartłomieja”. Sprzedawcy reklamują, że może promować oddawanie moczu. Mate zawiera kofeinę, która może pomóc zrzucić wagę wody.
[quads id=4]

Diety bez węglowodanów

Często zdarza się również, że diety odchudzające są reklamowane w telewizji i Internecie. Wiele diet ogranicza spożycie węglowodanów, powodując tymczasową utratę wody, a niektóre diety mogą zawierać zabiegi ziołowe wymienione powyżej.

Jeśli zdecydujesz się na tę drogę, pamiętaj, że organizm nadal potrzebuje węglowodanów do funkcjonowania. Dlatego zaleca się, aby nie ograniczać węglowodanów zbyt mocno lub całkowicie eliminować je z diety, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.

Leki moczopędne bez recepty

Oprócz zabiegów ziołowych możesz również zobaczyć zabiegi dostępne bez recepty, aby pozbyć się wody. Produkty te są powszechnie dostępne w drogeriach i aptekach i często zawierają 25-50 miligramów leku zwanego pamabromem.

[quads id=3]

Jak prawidłowo usunąć nadmiar wody z organizmu?

Jeśli większość ziołowych metod pozbycia się wody nie jest skuteczna, a nieuregulowane suplementy mogą wyrządzić szkody, czy istnieje bezpieczny sposób na pozbycie się wody?

Oto kilka metod, które mogą pomóc.

 • Zmniejsz spożycie sodu. Jeśli jesteś wrażliwy na sól, obserwuj ilość soli, którą spożywasz każdego dnia. Pamiętaj, sód kryje się w wielu nieprawdopodobnych miejscach. W rzeczywistości większość soli, którą spożywamy każdego dnia, pochodzi z przetworzonej żywności, takiej jak konserwy, fast foody i mrożonki.
 • Pij wodę. Może wydawać się dziwnym zaleceniem, aby schudnąć poprzez picie wody, ale jeśli codziennie wypijesz wystarczającą ilość wody, twoje ciało będzie zużywać i pozbywać się wody w odpowiedni sposób.
 • Jedz pokarmy nawilżające. Zaplanuj posiłki z owocami i warzywami napełnionymi wodą, aby zachować odpowiednie nawodnienie organizmu i uniknąć wzdęć. Kantalupa, truskawki, arbuz, sałata, kapusta, seler, szparagi i szpinak to zdrowa żywność pełna wody. Niektóre źródła nazywają te produkty „naturalnymi diuretykami”.
 • Ćwiczenie. Ćwiczenia świetnie poprawiają krążenie, są szczególnie dobre dla pacjentów z cukrzycą, którzy zatrzymują wodę. Jeśli jesteś odporny na insulinę, codzienne ćwiczenia mogą pomóc Ci usunąć nadmiar wody, ponieważ poprawiają wrażliwość na insulinę.
 • Wybierz zdrowsze węglowodany.  Ograniczenie węglowodanów często powoduje szybką utratę wody. Ale jeśli ograniczysz zbyt dużo węglowodanów , twój poziom energii spadnie. Zamiast rezygnować z węglowodanów, wybieraj zdrowe węglowodany, takie jak owoce i warzywa. Unikaj węglowodanów rafinowanych, które mogą powodować zatrzymanie większej ilości wody w organizmie. 
[quads id=7]

Podsumowanie

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli regularnie Twój organizm zatrzymuje wodę lub doświadczasz dużych wahań wagi. Może on określić, czy stan jest normalny, czy też jest wskaźnikiem poważniejszego problemu zdrowotnego.

Należy poinformować lekarza, jeśli stosujesz jakiekolwiek leczenie w celu pozbycia się nadwagi. Suplementy ziołowe zmniejszające ilość wody, tabletki, a nawet niektóre pokarmy mogą wchodzić w interakcje z lekami i diuretykami przepisanymi przez lekarza. 

Zobacz Też: