Jak pozbyć się negatywnych myśli, które szkodzą zdrowiu psychicznemu

Jest coś do rozważenia. Za każdym razem, gdy przychodzi Ci do głowy jakaś myśl – a szacuje się, że każdego dnia przychodzi jej do głowy około 60 000 – Twój mózg pompuje do Twojego umysłu substancje chemiczne, które wpływają na Twoje samopoczucie. I dzieje się to niemal natychmiast.

Za każdym razem, gdy przyjdzie Ci do głowy smutna, nieuprzejma lub beznadziejna myśl, na przykład: „ Nigdy nie dostanę wymarzonej pracy ”, Twój mózg wysyła falę substancji chemicznych, które powodują, że czujesz się źle.

I odwrotnie, przywołaj myśl, która jest szczęśliwa, pełna miłości lub podnosząca na duchu, a Twój mózg wyśle ​​​​błogi przypływ substancji chemicznych poprawiających samopoczucie.

Wydaje się oczywiste, że jeśli chcesz poczuć się lepiej, powinieneś świadomie wypełniać swój umysł myślami pełnymi nadziei. Jednak większość z nas nie ma kontroli nad swoimi myślami. Pojawiają się automatycznie i często są w przeważającej mierze negatywne. Te automatyczne negatywne myśli (ANM) atakują Twój mózg i kradną Twoje dobre samopoczucie.

Pomyśl o tych ANM jak o mrówkach nękających cię podczas romantycznego pikniku. Jeden ANM, jak jedna irytująca mrówka, nie stanowi dużego problemu. Dwa lub trzy ANM, jak dwa lub trzy okazy owadów na pikniku, mogą cię bardziej podniecić.

Ale kiedy masz setki tych ANM, jak setki robaków na pikniku, może to zrujnować cały dzień. Te ANM to także zła wiadomość dla twojego mózgu.

Jak ANM wpływają na mózg

Kilka lat temu przeprowadzono badanie obrazowania mózgu, porównujące wpływ ANM i wdzięczności na aktywność mózgu.

W tym badaniu tej samej kobiecie wykonano dwa skany mózgu – jedno podczas myślenia o wszystkich rzeczach, za które była wdzięczna w swoim życiu, a drugie, gdy jej głowa była pełna negatywności – podczas automatycznych negatywnych myśli (ANM).

Pierwsze badanie wykazało, że wdzięczność i zdrowe myślenie poprawiają aktywność mózgu. Obszary jej mózgu związane z nastrojem wydawały się spokojne i cechowały się optymalną aktywnością.

Podczas drugiego skanowania poproszono ją, aby skupiła się na smutnym, przerażającym i niepokojącym ANM. Wyobraziła sobie, że jej ukochany pies choruje i umiera. Jak traci pracę i kończą się pieniądze. I wyobraziła sobie, że staje się bezdomna. Po prostu straszne rzeczy.

Drugie badanie wykazało, że jej negatywnie dostrojony mózg wyglądał zupełnie inaczej niż na zdrowym skanie. W szczególności dwa ważne obszary mózgu wykazały poważny i niepokojący spadek aktywności.

W pierwszym przypadku wyglądało na to, że jej móżdżek, zwykle jeden z najbardziej aktywnych obszarów mózgu, zaczął strajkować. Mały mózg, czyli móżdżek, zlokalizowany w tylnej części mózgu, odpowiada za koordynację ruchową oraz organizację myśli i ruchów motorycznych, a także jest ważny w przetwarzaniu złożonych informacji.

Przy zmniejszonej aktywności w tym obszarze ludzie są bardziej niezdarni – zarówno w ruchach fizycznych, jak i procesach poznawczych.

Wydawało się, że druga straciła płaty skroniowe od całego negatywnego myślenia. Płaty skroniowe odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu nastroju, pamięci i stanu psychicznego. Zmniejszona w nich aktywność wiąże się z niektórymi formami depresji, a także problemami z pamięcią, ponurymi myślami, a nawet przemocą.

Długoterminowe skutki negatywnego myślenia

Związek między naszymi myślami a aktywnością mózgu jest znany od dziesięcioleci. Już w 1995 roku naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego wykorzystali neuroobrazowanie do zbadania wpływu myśli na aktywność mózgu.

Poddali zdrowe kobiety skanerom aktywności mózgu i zaglądali do ich czaszek, aby zobaczyć, co się dzieje, gdy wypełniają swoje umysły szczęśliwymi, smutnymi i neutralnymi myślami.

Kiedy ich myśli były szczęśliwe, aktywność w ich emocjonalnym mózgu ostygła i zgłaszali, że czują się lepiej. Kiedy skupiali się na smutnych myślach, ich mózg emocjonalny wykazywał wyższą aktywność w trybie kojarzonym z depresją.

Efekty te nie są krótkotrwałe. Negatywne myślenie skutecznie przebudowuje nasze sieci neuronowe, wzmacniając ścieżki w mózgu, które sprawiają, że częściej postrzegamy szklankę jako do połowy pustą.

Badania obrazowe mózgu pokazują, że złe uczucia dodatkowo niekorzystnie wpływają na mózg, zmniejszając aktywność w obszarze odpowiedzialnym za samokontrolę, ocenę i planowanie. Zwiększa to ryzyko podjęcia złych decyzji, co prowadzi do większej liczby ANM, przez co czujesz się gorzej.

To spirala spadkowa, która może odbić się na Twoim samopoczuciu i zdrowiu. Im częściej pozwalasz, aby ANM pozostawała w Twojej głowie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że poczujesz niepokój, depresję lub złość i tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziesz mieć problemy w pracy, związkach lub szkole.

Ostrzeżenie: Twoje ANM-y Cię okłamują

Nie wierz we wszystko co myślisz. ANM nie tylko zakłócają optymalne funkcjonowanie mózgu, ale także mają tendencję do kłamstwa. Tak naprawdę często kłamią i mogą siać spustoszenie w Twoim życiu.

Change Your Brain, Change Your Grades opowiada historię czternastoletniego Marcusa, który uważał się za głupiego i codziennie strofował się za problemy w szkole i niezdanie testów.

Jednak jego IQ wynosiło 135, co plasowało go wśród 1% najbardziej inteligentnych ludzi na świecie. Nie był głupi, ale musiał przestać wierzyć we wszystkie głupie ANM, które przychodziły mu do głowy.

Wyjaśniono Marcusowi, jak ważne jest badanie naszych myśli, aby sprawdzić, czy są one prawdziwe i czy nam pomagają, czy szkodzą. Niestety, jeśli nigdy nie kwestionujesz swoich myśli, po prostu w nie uwierzysz, a ANM zawładną twoim mózgiem i zrujnują ci życie.

Naucz się rozróżniać 7 typów ANM

Możesz nauczyć się eliminować ANM i zastępować je bardziej osobistymi myślami, które pozwolą ci dokładniej i poprawnie ocenić każdą sytuację. Ta umiejętność, jeśli zostanie opanowana i wykorzystana, może całkowicie zmienić Twoje życie.

Pierwszym krokiem jest nauczenie się identyfikowania 7 typów ANM:

1. ANM „wszystko albo nic”

Te podstępne ANM myślą w kategoriach absolutnych – wszystko jest dobre lub całkowicie złe – i używają słów takich jak wszyscy, zawsze, nigdy, nikt, nic, nikt, zawsze i  za każdym razem.

Kiedy słyszysz, jak mówisz: „Nikt mnie nigdy nie słucha”, możesz opanować myśli „wszystko albo nic”.

2. ANM „tylko zło”

Te ANM-y nie widzą niczego dobrego! We wszystkim szukają złych stron. Potrafią znaleźć błąd wszędzie i szukać problemów nawet w najspokojniejszych sytuacjach.

Ludzie, których głowy są pełne tych ANM, prawdopodobnie powiedzą coś w stylu: „Wyjechaliśmy na krótkie wakacje do Grecji, ale poparzyłem się słońcem, więc było to całkowicie zmarnowane”.

3. Wina potwierdzająca ANM

Te ANM myślą słowami „ powinienem” lub „muszę” .

Poczucie winy na ogół nie jest pomocnym czynnikiem motywującym do zachowania. Często przynosi odwrotny skutek i może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Zamiast myśleć: „Powinienem zrezygnować ze cukru”, powinieneś pomyśleć: „Odstawienie cukru pomoże mi osiągnąć cele zdrowotne i uniknąć emocjonalnej kolejki górskiej”.

4. Naklejka ANM

Etykietowanie siebie lub kogoś innego negatywnymi etykietami ogranicza twoją zdolność postrzegania ludzi i sytuacji takimi, jakimi są naprawdę.

Na przykład, kiedy nazywasz kogoś głupcem, w zasadzie wrzucasz tę osobę do tego samego worka, co wszystkich głupców, jakich kiedykolwiek znałeś, i tracisz umiejętność przyzwoitego traktowania ich.

5. Prognozowanie ANM

Nie słuchaj tego kłamliwego ANM! Przewidywalne ANM myślą, że potrafią zajrzeć w przyszłość i przewidzieć najgorszy możliwy wynik w każdej sytuacji.

ANM w rodzaju: „Nie zdam testów i nigdy nie dostanę się na uniwersytet” mogą stać się samospełniającą się przepowiednią.

6. ANM czytające w myślach

Te ANM myślą, że mogą zajrzeć do duszy każdego i wiedzieć, co myślą.

ANM w stylu: „Widziałeś, jak ktoś ważny na mnie patrzył? Jest dla mnie jasne, że jest na mnie zły”, może powodować wiele problemów w związkach.

7. Oskarżanie ANM

Kiedy coś pójdzie nie tak, ANM szybko zrzekają się odpowiedzialności, mówiąc: „On to zrobił! Ona to zrobiła! To nie moja wina! To Twoja wina!”

Te ANM nie chcą, żebyś przyznał się do winy lub nauczył się naprawiać sprawy i je rozstrzygać. Chcą, żebyś był ofiarą. Ze wszystkich ANM te są najbardziej toksyczne.

Jak pokonać swoje negatywne myśli

Przy odrobinie praktyki możesz nauczyć się eliminować ANM. Łatwym sposobem na osiągnięcie tego jest zauważenie swoich myśli i rozpoznanie wszystkich negatywnych.

Ilekroć poczujesz się smutny, zły, przygnębiony, zdenerwowany lub wykolejony, zapisz negatywne myśli, zidentyfikuj typy ANM i przeciwstaw się im.

Opór okrada ideę z jej mocy. Przeciwstawienie się swojemu negatywnemu nastawieniu za pomocą racjonalnego, uczciwego myślenia to potężne narzędzie, które może poprawić funkcjonowanie mózgu, poprawić nastrój i uczynić życie piękniejszym.