Jak skorygować nierównowagę hormonalną bez leków, tylko z dietą

Jeśli chodzi o zdrowie, hormony i mikroflora jelitowa mają znacznie większy wpływ, niż wielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę. W rzeczywistości te dwa czynniki mogą szkodzić zdrowiu, nawet jeśli wszystko inne jest zoptymalizowane (dieta, suplementy diety itp.).

Odwrotna sytuacja jest również prawdziwa: jeśli wyrównasz nierównowagę hormonalną w swoim ciele i jednocześnie przywrócisz mikroflorę jelitową, to samo może poprawić twoje zdrowie, nawet gdy inne czynniki nie są idealne.

Istnieją nawet badania badające, w jaki sposób hormony mogą pomóc w leczeniu urazowych uszkodzeń mózgu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do ogromnej mocy, jaką hormony wywierają na twój stan, od nastroju, przez wagę, po zdrowie układu pokarmowego, spróbuj zapytać najbliższą kobietę w ciąży, czy zauważyła różnicę w tych obszarach od czasu zajścia w ciążę. Lub zapytaj 13-latkę… ale bądź ostrożny.

Objawy braku równowagi hormonalnej

Główne objawy zaburzeń hormonalnych to:

  • zmęczenie
  • problemy skórne
  • przybierać na wadze
  • tłuszczu z brzucha i talii
  • problemy ze snem
  • senność
  • zespół postmenstruacyjny
  • endometrioza
  • bezpłodność

Czy cierpisz na niektóre lub kombinację powyższych objawów? Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz zaburzenia w ustalaniu równowagi hormonalnej.

Co to są hormony?

Hormony są posłańcami ciała. Podróżują przez twój krwioobieg do twoich tkanek i narządów. Działają powoli, przez pewien czas i wpływają na różne procesy organizmu, takie jak:

  • wzrost i rozwój
  • metabolizm
  • funkcje narządów płciowych
  • reprodukcja
  • nastrój

Gruczoły dokrewne, które są specjalnymi grupami komórek, biorą udział w produkcji hormonów. Główne gruczoły dokrewne to przysadka mózgowa, szyszynka, grasica, tarczyca, nadnercza i trzustka. Ponadto mężczyźni produkują hormony w jądrach, a kobiety w jajnikach.

Hormony są wytwarzane z tłuszczów i cholesterolu. Dlatego brak jednego lub drugiego ważnego składnika diety może powodować problemy hormonalne. Powodem jest prosty fakt, że organizm nie jest w stanie ich wytworzyć bez wspomnianych substancji.

Problematyczne są również toksyny, które naśladują albo te elementy budulcowe, albo same hormony. Wtedy często zdarza się, że organizm wykorzystuje te toksyny do produkcji hormonów. Czy słyszałeś o zmutowanym estrogenie?

Korekta zaburzeń hormonalnych

Układ hormonalny jest bardzo złożony i prawdopodobnie nigdy go w pełni nie zrozumiemy. Istnieje jednak kilka podstawowych rzeczy, które możesz zrobić, aby wzmocnić zdolność organizmu do równoważenia hormonów.

Leki są często przepisywane przez lekarzy w celu skorygowania hormonów. Mają one jednak szereg niepożądanych skutków ubocznych i często powodują więcej problemów niż rozwiązują.

Na szczęście idzie to w drugą stronę. Nierównowagę hormonalną można łatwo skorygować za pomocą dostosowania diety, przyjmowania niektórych suplementów diety i wprowadzenia kilku prostych zmian w stylu życia.

Oto nasze 9 zaleceń, których powinieneś przestrzegać:

1. Unikaj dużych ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6

Ludzkie ciało nie jest stworzone do spożywania tych wytworzonych przez człowieka tłuszczów, występujących głównie w niektórych olejach roślinnych.

Oto cytat z jednego artykułu:

„Spośród tłuszczów występujących w organizmie człowieka około 97% to tłuszcze nasycone i jednonienasycone, a tylko 3% to wielonienasycone. Połowa z tych 3% to kwasy tłuszczowe omega-3. I ten stosunek musi być utrzymany”.

Oleje roślinne zawierają dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zastąpiły one tłuszcze nasycone w naszej diecie od lat pięćdziesiątych XX wieku.

Organizm potrzebuje tłuszczów do odnowy komórek i produkcji hormonów, a do tego wykorzystuje takie budulce, jakie mu dostarczamy. Jeśli damy mu wysokie stężenie tłuszczów wielonienasyconych, to nie ma wyboru – musi je wykorzystać do tworzenia nowych i naprawy uszkodzonych komórek.

Problem polega na tym, że tłuszcze wielonienasycone są wysoce niestabilne i łatwo utleniają się w organizmie (o ile nie utleniły się już podczas przetwarzania lub po wystawieniu na działanie światła podczas siedzenia na ladzie w sklepie).

Te utlenione tłuszcze powodują następnie stany zapalne i mutacje w komórkach. W naczyniach tętniczych wspomniane objawy powodują wówczas stany zapalne i ich zatykanie.

Jeśli wielonienasycone tłuszcze zostaną włączone do komórek skóry, ich mutacje powodują raka skóry. Dlatego najbardziej agresywne formy raka skóry pojawiają się zwykle u osób w miejscach, które nigdy nie były wystawione na słońce (ale to już temat na osobny artykuł).

Jeśli te tłuszcze dostaną się do komórek narządów rozrodczych, wynikiem jest endometrioza.

Krótko mówiąc – organizm składa się z tłuszczów nasyconych i jednonienasyconych , które również są potrzebne dla optymalnego zdrowia.

Dlatego nie należy spożywać olejów, takich jak oleje roślinne, takie jak olej arachidowy, olej rzepakowy, olej sojowy, margaryna, pasty roślinne i inne chemicznie modyfikowane tłuszcze.

Zamiast tego wybierz olej kokosowy, masło, oliwę z oliwek (nie podgrzewaj!) lub oleje zwierzęce, takie jak łój lub smalec ze zdrowych zwierząt, a także spożywaj dużo ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3.

2. Ogranicz kofeinę

Kofeina jest bardzo popularna wśród ludzi. Ale prawda jest taka, że ​​zbyt duża jego ilość może zaburzyć układ hormonalny.

Dotyczy to zwłaszcza jednoczesnej obecności innych hormonów stresu, ciąży, obecności toksyn w organizmie, braku równowagi tłuszczowej i ogólnie stresu.

Dlatego jeśli możesz, ogranicz kofeinę lub zastąp ją dobroczynnymi ziołami.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz ograniczyć kawy, wykorzystaj ją przynajmniej jako okazję do przemycenia zdrowych tłuszczów, dodając 1 łyżeczkę oleju kokosowego do każdej filiżanki.

Dodaj trochę emulsji (np. lecytyny), aby ją rozpuścić. Rezultatem będzie kawa przypominająca latte, ale ze zdrowymi tłuszczami!

3. Unikaj toksyn

Toksyny znajdujące się w pestycydach, tworzywach sztucznych, chemii gospodarczej, a nawet w materacach zawierają substancje zaburzające lub naśladujące hormony. Zapobiegają produkcji własnych hormonów. Działają na tej samej zasadzie, co np. antykoncepcja hormonalna.

Jeśli masz zaburzenia równowagi hormonalnej lub trudności z zajściem w ciążę, unikanie tych toksyn jest bardzo ważne.

Gotuj w szklanych lub metalowych garnkach bez powłoki nieprzywierającej lub pokrytych teflonem. Unikaj również podgrzewania (w kuchence mikrofalowej) lub przechowywania żywności w plastikowych pojemnikach.

Kupuj organiczne warzywa i ekologiczne mięso, nie używaj chemicznych pestycydów ani środków czyszczących. Istnieją przepisy na wytwarzanie domowych środków czystości, które nie są toksyczne.

4. Sen

Ten punkt zasługuje na szczególną uwagę. Jeśli nie masz wystarczającej ilości snu, twoje hormony po prostu nie osiągną stanu równowagi. Kropka.

Sen nie tylko pomoże wyrównać gospodarkę hormonalną, ale prawdopodobnie przedłuży też życie, nie mówiąc już o zmniejszeniu ryzyka innych chorób czy łatwiejszym utrzymaniu optymalnej wagi.

5. Stosowanie suplementów diety

W idealnym świecie budzilibyśmy się rano i kładli spać w nocy ze słońcem, pobierając całą potrzebną nam witaminę D i magnez z oceanów. A poza tym relaksowali się i ćwiczyli w zrównoważonym i bezstresowym świecie.

Obawiam się jednak, że ten opis nie pasuje do nikogo z nas. Dlatego przyjmowanie suplementów witaminowych jest idealne do uzupełniania braków.

Oto kilka konkretnych suplementów diety, których przyjmowanie jest rozsądne (z umiarem):

Maca to rzodkiewka, która okazała się bardzo skuteczna we wspomaganiu produkcji hormonów i zwiększaniu libido. Wiele kobiet odczuwa mniejsze objawy zespołu miesiączkowego, zwiększoną płodność i poprawę kondycji skóry. Z kolei u mężczyzn objawia się zwiększoną produkcją nasienia, poprawą libido i lepszym snem. Maca jest również bogata w minerały i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu idealnie nadaje się do hormonów.

Magnez – wspiera setki różnych reakcji chemicznych w organizmie i często przyczynia się do lepszego snu (co znowu jest świetne dla hormonów). Istnieje kilka skutecznych form magnezu, na przykład w postaci proszku (odpowiedniego do stopniowego zwiększania dawki) lub w postaci cieczy jonowej (jest to idealne do dodawania do żywności i napojów, a także łatwe do dozowania).

Witamina D – najlepiej czerpać ją ze słońca. W przypadku braku słońca lub w miesiącach zimowych wskazane jest uzupełnienie jej suplementami w postaci witaminy D3 lub fermentowanego tranu z wątroby dorsza.

Olej z ryb – dostarcza wielu budulców niezbędnych do produkcji hormonów, w tym witamin A, D i K. Jest również doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i innych korzystnych tłuszczów.

Żelatyna – jest doskonałym źródłem wapnia, magnezu i fosforanów. Wspiera produkcję hormonów i zdrowy przewód pokarmowy. Ma również działanie przeciwzapalne, zwłaszcza w stawach. Dobrze jest stosować żelatynę pochodzącą od zwierząt karmionych świeżą trawą, najlepiej w jakości ekologicznej . Takie zwierzęta są bogatsze w składniki odżywcze.

6. Ćwicz z umiarem

Jeśli cierpisz na zaburzenia równowagi hormonalnej, wytrzymałość lub forsowne ćwiczenia mogą pogorszyć problem, przynajmniej na krótką metę.

Sen jest ważniejszy w fazie równoważenia hormonów, więc skup się na ćwiczeniach relaksacyjnych, takich jak chodzenie lub pływanie.

Przynajmniej tymczasowo unikaj biegów wytrzymałościowych, kardio, aerobiku i podobnych ćwiczeń, które nadmiernie obciążają serce.

7. Podnoszenie ciężarów

Podczas gdy cardio może być szkodliwe, krótkie i intensywne podnoszenie hantli, sprężyn lub ciężarków może mieć korzystne skutki.

Korzystne efekty wynikają z faktu, że ich wdrożenie uruchamia kaskadę korzystnych reakcji hormonalnych. Spróbuj wykonać te ćwiczenia w 5 do 7 seriach z ciężarem, który naprawdę będzie dla Ciebie odpowiedni.

Ale znajdź profesjonalną pomoc w zakresie formy i struktury szkolenia, jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś czegoś podobnego. Zła forma może zaszkodzić.

8. Spożywać olej kokosowy

Olej kokosowy jest niesamowity dla zdrowia. Dostarcza niezbędnych budulców do produkcji hormonów, wspomaga odchudzanie, zmniejsza stany zapalne, a nawet działa antybakteryjnie.

Jeśli naprawdę potrzebujesz pilnej pomocy z zaburzeniami hormonalnymi, spróbuj spożywać 1/4 szklanki oleju kokosowego dziennie. Dodawanie go do kawy lub herbaty jest również popularnym sposobem.

Ale nie ma ograniczeń dla twojej wyobraźni i możesz mieszać go z prawie każdym jedzeniem, czy to zupą, sałatką czy jogurtem.

9. Dostosuj poziom leptyny

Leptyna jest głównym nadrzędnym hormonem. Jeśli ten jest niezrównoważony lub jeśli masz na niego oporność, żaden inny hormon również nie będzie niezrównoważony. Temat korekty leptyny omawiamy bardziej szczegółowo w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Jeśli uda Ci się wyregulować poziom leptyny w organizmie, zwiększysz też swoją płodność, łatwiej będzie Ci schudnąć, poprawisz sen i stłumisz stany zapalne w organizmie.

Wniosek

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego nowego artykułu, zarejestruj się, aby otrzymywać nasze wiadomości e-mailem.

Możesz to zrobić za pomocą formularza znajdującego się pod każdym z naszych artykułów lub w górnej części prawej strony.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: