Jak spowolnić proces starzenia: co jeść i co robić, aby ciało pozostało młode przez długi czas

Coraz więcej badań pokazuje, że to, co jesz, jak często i ile jesz, może wpływać na jakość i długość twojego życia. Szczególnie interesujące było ograniczenie spożycia kalorii.

Naukowcy wykazali, że 40% mniej kalorii niż zwykła dieta ma pozytywny wpływ na choroby, oznaki wieku, a nawet długość życia.

Wydaje się więc jasne, że jakość i ilość spożywanych pokarmów ma duży wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na to, jak się starzejemy. Wykonaj następujące proste kroki, aby naturalnie spowolnić starzenie.

Dieta na naturalne spowolnienie starzenia

1. Witaminy B6/B12

Aby zmniejszyć poziom kortyzolu i zwiększyć poziom serotoniny, substancji chemicznej, która pomaga złagodzić depresję i niepokój, należy codziennie przyjmować witaminę B6 i witaminę B12.

2. Brokuły

Brokuły zawierają duże ilości izotiocyjanianów, związków zwalczających raka. Izotiocyjaniany działają poprzez włączanie genów zwalczających raka i wyłączanie innych, które karmią chorobę.

Wcale nie trzeba dużo jeść, aby czerpać korzyści zdrowotne z tego warzywa. Badania pokazują, że mężczyźni, którzy jedzą około jednej standardowej porcji warzyw krzyżowych (brokuły lub kalafior) tygodniowo, mają mniejsze ryzyko raka prostaty.

3. Lawenda

Lawenda, naturalny środek zwiotczający, pomaga utrzymać stabilny poziom kortyzolu i niesamowicie pachnie.

Użyj tego olejku eterycznego do kąpieli lub nałóż go na twarz i ciało lub umieść torebkę suszonych kwiatów pod poduszką.

4. Herbaty

Zielona herbata, biała herbata, herbata oolong, rooibos i czarna herbata zawierają przeciwutleniacze zwane polifenolami, które chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

5. Dzikie ryby

Dostarczają przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3, które spowalniają starzenie.

Dziki łosoś z Alaski zawiera wysoki poziom witaminy D i astaksantyny, silnych przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać oznaki starzenia.

6. Białko serwatkowe

Najlepszym sposobem na zwiększenie i utrzymanie poziomu GSH (glutationu) jest upewnienie się, że Twoja dieta zawiera pokarmy (takie jak serwatka, ale także jaja) bogate w aminokwasy siarkowe, których komórki potrzebują do syntezy glutationu.

Udowodniono, że taka dieta zwiększa zawartość tego antyoksydantu w organizmie. Wiadomo, że glutation poprawia integralność telomerów, które są wiązkami DNA znajdującymi się w każdej komórce i skracają się wraz z wiekiem.

Naukowcy podejrzewają, że jest to spowodowane uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Wolne rodniki odgrywają rolę w mutacjach DNA i istnieją dowody na to, że mutacje w twoich telomerach mogą powodować utratę większych niż zwykle fragmentów podczas podziału komórki.

7. Zielone warzywa liściaste

Jarmuż, buraki, buraki i szpinak dostarczają ważnych składników odżywczych dla wspierania zdrowia kości, zdrowia oczu, a nawet zapobiegania rakowi.

Spirulina zapewnia wysoki poziom przeciwutleniaczy, w tym polifenoli. Ten super przeciwutleniacz jest potężną bronią przeciwko przedwczesnemu starzeniu się.

8. Kadzidło

Olejki eteryczne, takie jak kadzidło, mirra i drzewo sandałowe, są doskonałymi środkami przeciwstarzeniowymi. Są bogate w przeciwutleniacze i zawierają składniki, które naturalnie równoważą hormony i zmniejszają uszkodzenia komórek.

Aby spowolnić starzenie, używaj codziennie dwóch kropli kadzidła ( żywica drzewa Boswellia ) rozpuszczonych w wodzie. Przed pójściem spać możesz również użyć domowego naturalnego serum przeciwstarzeniowego. Pamiętaj jednak, aby najpierw skonsultować się z lekarzem.

9. Jagody

Jagody mają niską zawartość cukru, ale nadal najlepiej jeść je z umiarem, aby poziom insuliny nie wzrósł.

Badanie opublikowane przez Tufts University wykazało, że antocyjany (pigmenty, które nadają im ciemny kolor) w jagodach wydają się zwalczać stres oksydacyjny.

Stres oksydacyjny jest jedną z głównych przyczyn starzenia się. Antocyjany pomagają również mózgowi wytwarzać dopaminę, substancję chemiczną ważną dla koordynacji, pamięci i nastroju.

Podobnie jak w przypadku wszystkich owoców i warzyw, staraj się kupować produkty ekologiczne. Inne rodzaje jagód, takie jak wiśnie, acai, jeżyny, truskawki i żurawina, również mają silne właściwości lecznicze i zapobiegające chorobom.

Kroki, aby uniknąć starzenia się

1. Przestań pić słodkie napoje bezalkoholowe

Wszystkie coli, zarówno dietetyczne, jak i zwykłe, zawierają fosforany lub kwas fosforowy, słaby kwas, który może prowadzić do problemów z sercem i nerkami, zanikiem mięśni i osteoporozą. Mogą również powodować przyspieszone starzenie.

Badanie opublikowane w czasopiśmie FASEB wykazało, że wysoki poziom fosforanów w napojach bezalkoholowych spowodował śmierć szczurów laboratoryjnych o całe pięć tygodni wcześniej niż szczurów, których dieta zawierała normalny poziom fosforanów.

2. Używaj mniej makijażu i innych kosmetyków

Badanie z 2013 roku opublikowane w czasopiśmie Environmental Health Perspectives wykazało, że parabeny, substancje chemiczne powszechnie stosowane w kosmetykach i lekach, działają jako substancje zaburzające hormon estrogen, powodując przedwczesne starzenie się normalnej kobiecej płodności.

Kobiety, które miały wyższy poziom parabenów w moczu, doświadczyły zmian w funkcjonowaniu jajników, a także przyspieszonego dojrzewania komórek jajowych.

Aby znaleźć bezpieczniejsze kosmetyki i ocenić te, których już używasz, odwiedź  bazę kosmetyków (w języku angielskim).

3. Zatrzymaj cukier

Całe życie w nadmiernym pobłażaniu sobie z cukrem może w końcu pojawić się na twojej twarzy w postaci przedwczesnych zmarszczek.

Winowajcą jest naturalny proces zwany glikacją, w którym cukier we krwi wiąże się z białkami, tworząc szkodliwe nowe cząsteczki zwane zaawansowanymi produktami końcowymi glikacji, ironicznie znanymi jako AGE.

Spożywanie większej ilości cukru – czy to cukrów dodawanych bezpośrednio, takich jak łyżeczki dodawane do kawy każdego ranka, czy cukrów ukrytych w „zdrowym” sosie sałatkowym i batonie jogurtowym – powoduje powstawanie cząsteczek AGE i niszczenie białek wtórnych.

Najbardziej narażone na uszkodzenia są włókna białkowe kolagen i elastyna, które utrzymują siłę i elastyczność skóry. Po uszkodzeniu włókna te zmieniają się z elastycznych i sprężystych w suche i łamliwe, co prowadzi do powstawania zmarszczek i wiotczenia.

Według badań opublikowanych w British Journal of Dermatology, te związane z wiekiem zmiany zaczynają się około 35 roku życia i szybko nasilają się później.

4. Rzuć palenie

Dym papierosowy jest jednym z najsilniej starzejących się produktów w historii, dzięki zawartości 4000 potencjalnie toksycznych substancji.

Przewlekła ekspozycja na ten dym została powiązana z wieloma chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak stwardnienie tętnic, zwłóknienie płuc i inne choroby.

5. Nie zastępuj papierosów e-papierosami

Oprzyj się pokusie zastąpienia tradycyjnych papierosów papierosami elektronicznymi. Te urządzenia aerozolowe są badane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) pod kątem różnych zagrożeń dla zdrowia.

E-papierosy często uwalniają benzen, ten sam składnik, który przyczynia się do starzenia, uwalniany przez najbardziej pachnące świece. Substancje rakotwórcze i toksyny reprodukcyjne, takie jak formaldehyd, ołów , kadm i nikiel, wykryto również w aerozolach z e-papierosów.

6. Przestań palić świece zapachowe

Naukowcy z czasopisma Trends in Molecular Medicine zidentyfikowali kilka prawdopodobnych „gerontogenów”, czynników środowiskowych, które przyspieszają proces starzenia. A twoja ulubiona świeca zapachowa może powodować szybsze niż zwykle starzenie się.

Płonące świece zapachowe z parafiny lub wosku sojowego w pomieszczeniach uwalniają różne rakotwórcze, przyspieszające starzenie substancje chemiczne, takie jak benzen (znany jako gerontogen) i toluen.

Większość świec zapachowych jest wykonana z wosku parafinowego, do którego dodaje się syntetyczne substancje zapachowe. Zarówno parafina, jak i substancje zapachowe pochodzą z ropy naftowej. Toksyczna sadza ze świec może utrzymywać się w całym domu przez długi czas, gromadząc się nawet w filtrze powietrza.

Kiedy palisz świece, upewnij się, że są wykonane w 100% z wosku pszczelego, wyposażone w bawełniane knoty, aby palić się znacznie czyściej.