Strona głównaZdrowieCo to jest jaskra? Poznaj objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Co to jest jaskra? Poznaj objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Jaskra jest skomplikowaną chorobą, w której uszkodzenie nerwu wzrokowego prowadzi do utraty wzroku. W tym artykule dowiesz się jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia jaskry.

[toc]

Co to jest jaskra?

Jaskra jest chorobą oczu, która może uszkodzić nerw wzrokowy. Nerw wzrokowy dostarcza wzrokowe informacje do mózgu z twoich oczu.

Jaskra jest zwykle, ale nie zawsze wynikiem nienormalnie wysokiego ciśnienia wewnątrz oka. Z czasem zwiększone ciśnienie może uszkodzić tkankę nerwu wzrokowego, co może prowadzić do utraty wzroku, a nawet ślepoty. Jeśli zostania zdiagnozowana wcześniej, możesz zapobiec dalszej utracie wzroku.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są objawy jaskry?

Najczęstszym rodzajem jaskry jest pierwotna jaskra z otwartym kątem przesączania. Nie ma żadnych objawów poza stopniową utratą wzroku. Z tego powodu ważne jest, aby przejść do corocznych kompleksowych badań oczu, aby okulista lub specjalista oczu mógł monitorować wszelkie zmiany w zakresie widzenia.

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania, znana również jako jaskra z wąskim kątem jest nagłym przypadkiem. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

 • silny ból oka
 • nudności
 • wymioty
 • zaczerwienienie w oku
 • nagłe zaburzenia widzenia
 • kolorowe pierścienie wokół świateł
 • nagłe niewyraźne widzenie

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co powoduje jaskrę?

Kąt oka stale tworzy przezroczysty płyn. Ponieważ płyn ten jest wytwarzany, wypełnia on przednią część oka. Następnie nawilżą oko przez kanały w rogówce i tęczówce. Jeśli te kanały są zablokowane lub częściowo zatkane, naturalne ciśnienie w oku, które jest nazywane ciśnieniem wewnątrzgałkowym (IOP) może wzrosnąć. Wraz ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego może dojść do uszkodzenia nerwu wzrokowego. W miarę postępu uszkodzenia nerwu możesz zacząć tracić wzrok.

To, co powoduje wzrost ciśnienia w oku nie do końca jest znane. Jednak lekarze uważają, że jeden lub kilka z tych czynników może odgrywać pewną rolę:

 • krople do oczu
 • zablokowany lub ograniczony drenaż w oku
 • leki, takie jak kortykosteroidy
 • słaby lub zmniejszony przepływ krwi do nerwu wzrokowego
 • wysokie lub podwyższone ciśnienie krwi

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są rodzaje jaskry?

Istnieje pięć głównych typów jaskry. Są to:

Otwarty kąt (przewlekła)

Jaskra otwarta lub przewlekła nie ma żadnych objawów z wyjątkiem stopniowej utraty wzroku. Utrata może być tak powolna, że ​​twoja wizja może doznać nieodwracalnego uszkodzenia, zanim pojawią się jakiekolwiek inne oznaki. Jest to najczęstszy rodzaj jaskry.

Zamknięcie kątowe (ostra)

Jeśli przepływ płynu wodnistego zostanie nagle zablokowany, nagromadzenie się płynu może spowodować silny, szybki i bolesny wzrost ciśnienia. Zapalenie rogówki jest sytuacją nagłą. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy, takie jak silny ból, nudności i niewyraźne widzenie.

Wrodzona jaskra

Dzieci urodzone z wrodzoną jaskrą mają wadę kąta oka, co spowalnia lub zapobiega normalnemu odpływowi płynów. Wrodzona jaskra zwykle wykazuje objawy, takie jak mętne oczy, nadmierne łzawienie lub wrażliwość na światło. Wrodzona jaskra może przechodzić z pokolenia na pokolenie.

Wtórna jaskra

Wtórna jaskra jest często skutkiem ubocznym urazu lub innych chorób oczu, takich jak zaćma lub guzy oka. Leki, takie jak kortykosteroidy mogą również powodować ten typ jaskry. Rzadko chirurgia oka może powodować jaskrę wtórną.

Jaskra normalnego napięcia

W niektórych przypadkach osoby bez zwiększonego ciśnienia w oku rozwijają uszkodzenie nerwu wzrokowego. Przyczyna tego nie jest znana. Jednak skrajna wrażliwość lub brak przepływu krwi do nerwu wzrokowego może być czynnikiem tego typu jaskry.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kto jest zagrożony jaskrą?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. Czynnikami ryzyka jaskry są:

Wiek

Osoby powyżej 60 roku życia są bardziej narażone na jaskrę, a ryzyko jaskry nieznacznie wzrasta z każdym rokiem życia.

Etniczność

Afroamerykanie lub ludzie pochodzenia afrykańskiego są znacznie bardziej podatni na jaskrę niż rasy kaukaskie. Ludzie pochodzenia azjatyckiego są bardziej narażeni na jaskrę z zamkniętym kątem, a ludzie pochodzenia japońskiego mają wyższe ryzyko zachorowania na jaskrę z niskim napięciem.

Problemy z oczami

Przewlekłe zapalenie oka i cienka rogówka mogą prowadzić do zwiększonego ciśnienia w twoich oczach. Uraz fizyczny lub uraz oka, taki jak uderzenie w oko może również powodować wzrost ciśnienia w oku.

Historia rodzinna

Niektóre rodzaje jaskry mogą występować w rodzinach. Jeśli twój rodzic lub dziadek miał jaskrę z otwartym kątem przesączania, masz zwiększone ryzyko rozwinięcia się tej choroby.

Historia medyczna

Osoby chore na cukrzycę i osoby z wysokim ciśnieniem krwi i chorobami serca mają zwiększone ryzyko zachorowania na jaskrę.

Korzystanie z niektórych leków

Stosowanie kortykosteroidów przez dłuższy czas może zwiększyć ryzyko wystąpienia jaskry wtórnej.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak diagnozowana jest jaskra?

Aby zdiagnozować jaskrę, twój okulista będzie chciał wykonać kompleksowe badanie oczu. Sprawdzą oznaki zmian, w tym utratę tkanki nerwowej. Może również użyć jednego lub więcej z następujących testów i procedur:

Szczegółowa historia medyczna

Twój lekarz będzie chciał wiedzieć, jakie objawy masz i czy masz rodzinną historię jaskry. Poprosi również o ogólną ocenę stanu zdrowia, aby ustalić czy jakiekolwiek inne schorzenia mogą wpływać na stan twojego zdrowia oczu, takie jak cukrzyca czy wysokie ciśnienie krwi.

Test tonometryczny

Ta klasa testów mierzy ciśnienie wewnętrzne twojego oka.

Test pachymetryczny

Ludzie z cienką rogówką mają zwiększone ryzyko zachorowania na jaskrę. Test pachymetrii może powiedzieć lekarzowi, jeśli rogówki są cieńsze niż przeciętnie.

Test perymetryczny

Ten test, znany również jako test pola widzenia mierzy obwód, boczną, wzrokową i centralną wizję.

Monitorowanie nerwu wzrokowego

Jeśli twój lekarz chce monitorować stopniowe zmiany nerwu wzrokowego może wykonać zdjęcia nerwu wzrokowego, aby z czasem przeprowadzić porównanie.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak leczy się jaskrę?

Celem leczenia jaskry jest zmniejszenie IOP, aby zapobiec utracie wzroku. Zazwyczaj lekarz rozpocznie leczenie kroplami do oczu na receptę. Jeśli te nie zadziałają lub konieczne jest bardziej zaawansowane leczenie, lekarz może zalecić jedną z następujących metod leczenia:

Leki

Dostępnych jest kilka leków zaprojektowanych w celu zmniejszenia IOP. Leki te są dostępne w postaci kropli do oczu lub tabletek. Twój lekarz może przepisać jeden z nich lub ich kombinację.

Chirurgia

Jeśli zablokowany lub wolny kanał powoduje zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny, aby utworzyć ścieżkę drenażu płynów lub zniszczyć tkanki odpowiedzialne za zwiększoną ilość płynu.

Leczenie jaskry z zamkniętym kątem jest różne. Ten rodzaj jaskry jest nagłym przypadkiem medycznym i wymaga natychmiastowego leczenia, aby zmniejszyć ciśnienie w oku tak szybko jak to możliwe. Leki są pierwszym sposobem, aby odwrócić kąt zamknięcia, ale może się to nie udać. Można również wykonać zabieg laserowy zwany iridotomią obwodową lasera. Ta procedura tworzy małe otwory w tęczówce, aby umożliwić zwiększony ruch płynów.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czy osoba z jaskrą z czasem oślepnie?

Jeśli twoje podwyższone IOP może zostać zatrzymane, a ciśnienie wróci do normy utrata wzroku może zostać spowolniona lub nawet zatrzymana. Jednakże, ponieważ nie ma lekarstwa na jaskrę, prawdopodobnie będziesz potrzebował leczenia przez resztę swojego życia, aby regulować proces IOP. Niestety wzrok utracony w wyniku jaskry nie może zostać przywrócony.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czy jaskrze można zapobiegać?

Jaskrze nie można zapobiec, ale nadal ważne jest, aby zdiagnozować ją jak najwcześniej, aby można było rozpocząć leczenie, które pomoże zapobiec pogorszeniu stanu. Najlepszym sposobem wczesnej diagnozy jakiejkolwiek jaskry jest roczne zapobiegawcze spotkanie z okulistą. Proste testy wykonywane podczas tych rutynowych kontroli oczu mogą być w stanie wykryć objawy jaskry, zanim nastąpi postęp i spowoduje utratę wzroku.

Zobacz Też: