Strona główna Zdrowie Tylko jedna łyżka tego jedzenia dziennie poprawi Twoje zdrowie na wielu poziomach

Tylko jedna łyżka tego jedzenia dziennie poprawi Twoje zdrowie na wielu poziomach

Ostra papryka chilli zawdzięcza swój smak specjalnemu składnikowi zwanemu kapsaicyną. Im więcej zawiera kapsaicyny, tym bardziej jest ostra. Jednak większe ilości kapsaicyny mogą poparzyć usta, język i gardło, a nawet sprawić, że będziemy płakać.

2

Dlaczego papryczki chili są zdrowe?

Kapsaicyna nie tylko nadaje pieprzowi ostry smak, ale także pewne właściwości lecznicze, które czynią ją jednym z najzdrowszych pokarmów na świecie.

Stany zapalne

Dzięki kapsaicynie chili ma silne właściwości przeciwzapalne. Kapsaicyna skutecznie blokuje substancję P, związaną z procesami zapalnymi w organizmie. Regularne spożywanie chilli może być doskonałym sposobem zapobiegania zapaleniu stawów.

Ulga w bólu

Według nowych badań chili może skutecznie zmniejszyć ból spowodowany zapaleniem stawów, łuszczycą i neuropatią cukrzycową.

Popraw zdrowie układu krążenia

Wykazano, że ostra papryka obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Osoby, które używają chili w dużych ilościach mają znacznie niższe wskaźniki chorób serca, udaru i zakrzepicy.

Popraw trawienie

Gorący smak pobudza apetyt i poprawia trawienie. Dobrze strawiona żywność dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych i energii, a pokarm, który nie jest trawiony wytwarza toksyny. Dlatego trawienie jest kluczem do lepszego zdrowia.

Zwiększ odporność

Jasny czerwony kolor papryki chili pochodzi z wysokiej zawartości beta-karotenu lub prowitaminy A. Zaledwie kilka łyżeczek chili dziennie może dać organizmowi dodatkową dawkę witaminy C i A, które są niezbędne w zapobieganiu infekcji.

Zapobiegaj rakowi prostaty

Badania nad rakiem prostaty wykazały, że kapsaicyna może skutecznie zabijać komórki nowotworowe. Po czterotygodniowej terapii kapsaicyna zatrzymała wzrost komórek raka gruczołu krokowego, a nowotwory były znacznie zmniejszone u większości zwierząt laboratoryjnych. Zaleca się przyjmowanie 400 mg kapsaicyny trzy razy w tygodniu, aby zapobiec rakowi prostaty.

Wspomagaj proces odchudzania

Gorący, ostry smak papryki chili zwiększa termogenezę – proces tworzenia ciepła w ciele. Proces termogenezy spala dodatkowe kalorie, co powoduje utratę wagi.

Zapobiegaj wrzodom żołądka

Przez długi czas panowało powszechne błędne przekonanie, że pikantne potrawy powodują wrzody żołądka. Dziś potwierdzono, że ostra papryka nie powoduje wrzodów, ale zapobiega im, ponieważ zabija szkodliwe bakterie i stymuluje wydzielanie ochronnych soków żołądkowych.

Pomoc w cukrzycy typu 2

Regularne spożywanie chili może zapobiec cukrzycy typu 2. Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition ukazuje, że regularne spożywanie chili zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na wydzielanie insuliny, zmniejszając poziom cukru we krwi po posiłkach.

zobacz także

Usuń z ucha nadmiar woskowiny w sposób naturalny

Woskowina  to naturalna substancja wytwarzana przez gruczoły w przewodzie słuchowym. Jej celem jest ochrona ucha przed obcymi ciałami.Wbrew temu co wielu ludzi sądzi nie jest...

Cytryna i imbir: wspaniali sojusznicy do walki z migreną

Cytryna i imbir mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu migreny. Możesz także poprawić swoją kondycję, zmniejszając ilość spożywanych białek i tłuszczów mlecznych i zwierzęcych.Migreny są...

Wczesne objawy cukrzycy, które nawet lekarze ignorują

Liczba osób dorosłych, u których zdiagnozowano cukrzycę to około 422 miliony na całym świecie, przy czym najszybciej wzrasta w krajach o niskim i średnim...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Mała ilość hemoglobiny oddziałuje na zdolność krwi do przenoszenia tlenu, co prowadzi do anemii. Istnieje wiele tradycyjnych środków zaradczych, które mogą pomóc poprawić kondycję Twojego organizmu. Nasz bomba...
Wierzcie lub nie, szklanka popcornu ma zaledwie 30 kalorii, pięć razy mniej niż chipsy ziemniaczane, a dodatkowo jest bogaty w błonnik.Czy wiesz, że popcorn przynosi wiele korzyści naszym...
Korzyści zdrowotne tego tropikalnego owocu wykraczają daleko poza jego słodki smak. Według badań regularne spożywanie papai może zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy i raka.Ponadto...
Paradontoza (zapalenie przyzębia) jest poważną infekcją dziąseł, która uszkadza tkankę miękką i niszczy kość podtrzymującą zęby. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy...
Niedoczynność tarczycy jest stanem charakteryzującym się zmniejszonym wydzielaniem hormonu tyroksyny. Rezultatem są niewystarczające ilości tego hormonu we krwi, co powoduje objawy takie jak osłabienie,...