Jedna z najstarszych chorób świata może kryć w sobie sekret odnowy starzejącej się wątroby

Naukowcy odkryli, że bakterie trądu mogą przeprogramować komórki, aby zwiększyć rozmiar wątroby u dorosłych zwierząt. Można to zrobić bez uszkodzenia lub blizny narządu. Nie powodowało to również powstawania guzów, gdy wątroba zwiększała swój rozmiar.

Bakterie trądu mogą odnowić starzejącą się wątrobę


Trąd, jedna z najstarszych i najbardziej uporczywych chorób zakaźnych może mieć zdolność do regeneracji wątroby, wynika z nowego badania. Bakterie, które powodują tę chorobę mogą również odnowić starzejącą się wątrobę i pozwolić ludziom żyć przez dłuższy czas.

Odkrycie to może również doprowadzić do odrastania uszkodzonych wątrób co zmniejszyłoby zapotrzebowanie na przeszczepy wątroby. Obecnie przeszczep jest jedynym dostępnym lekarstwem dla większości osób.

Wcześniejsze badanie z 2013 roku było testowane na wątrobach myszy, promując odrastanie ich wątroby poprzez tworzenie komórek macierzystych i komórek progenitorowych – etap następujący po komórce macierzystej, która może utworzyć komórkę dla każdego rodzaju organu. Odrost wymagał inwazyjnego leczenia, które powodowało blizny i wzrost guzów, zwany również tumorigenezą.

Aby przeciwdziałać szkodliwym efektom ubocznym, naukowcy rozszerzyli swój poprzedni przełom w zakresie odrostu wątroby, przyglądając się swoim badaniom z udziałem Mycobacterium leprae (ML), bakterii wywołującej trąd.

Mycobacterium leprae, bakteria wywołująca trąd.

Naukowcy badali efekty u pancerników, naturalnych żywicieli bakterii
Zespół badawczy, który współpracował z U.S. Department of Health and Human Services w Baton Rouge w stanie Luizjana w USA, zaraził bakterią ML 57 armadyli dziewięciopręcikowych.

Zespół wybrał te zwierzęta specjalnie, ponieważ są one naturalnymi żywicielami bakterii trądu. Następnie porównali wątroby zainfekowanych pancerników z tymi, które były niezakażone i innymi, które były odporne na zakażenie.

Zauważyli, że zainfekowane zwierzęta rozwinęły powiększone, zdrowe wątroby z tymi samymi istotnymi elementami, takimi jak naczynia krwionośne, przewody żółciowe i jednostki funkcjonalne zwane lobules, jak niezakażone i odporne zwierzęta.

Zespół uważa, że bakterie „porwały” zdolność regeneracyjną wątroby, dostarczając jej więcej komórek, aby się powiększyła, dając narządowi zdolność do powiększania i odnawiania się.

Naukowcy odkryli również kilka czynników dotyczących podstawowego typu komórek wątroby, zwanych hepatocytami, sugerując, że komórki osiągnęły stan odrodzenia w zainfekowanych armadillos.

Ponadto w wątrobach zakażonych armadillosów znajdowały się również wzorce ekspresji genów, które odsyłają do schematu budowy komórek.

Wzorce te były podobne do tych, które można znaleźć w młodszych zwierzętach i ludzkich wątrobach płodowych. Geny związane z metabolizmem, które są związane ze wzrostem i produkcją komórek były aktywowane, a te związane ze starzeniem się były tłumione.