Większość ludzi przeziębienie uważa za przejściową sprawę i nie przywiązuje do tego szczególnej uwagi. A to zdaniem ekspertów jest błędne.
Przeziębienie może być tylko drobnym epizodem zakłócającym codzienny komfort, ale może też być dość agresywnym początkiem różnych chorób.
Niezależnie od tego, czy chodzi o bóle głowy, drapanie w gardle czy gorączkę. Wiele zależy od rodzaju infekcji, przez którą przechodzi obecnie Twoje ciało.
Katar może mieć podłoże bakteryjne, alergiczne lub po prostu być skutkiem różnych zmian hormonalnych w organizmie. Ale jak to wszystko rozwikłać samodzielnie?
Łagodne przeziębienie
Ważne jest, aby obserwować swoje ciało, a zwłaszcza nos. Na przykład katar z wyraźną wydzieliną jest oznaką łagodnego przeziębienia. Nie ma więc co się niepotrzebnie straszyć.
Możesz być spokojny nawet w przypadku wirusowego przeziębienia, które objawia się utratą węchu i zatkanym nosem. Chociaż przez kilka dni będziesz mieć trudności z oddychaniem, nie jest to nic poważnego pod względem infekcji.
Wystarczy przetrwać kilka nieprzyjemnych chwil (na przykład za pomocą inhalacji, kropli z solą morską), a wkrótce będziesz w formie.
Cięższy epizod
Znacznie gorszym przypadkiem jest żółto-zielony katar. Śluz składa się z martwych białych krwinek, co wyraźnie wskazuje, że organizm walczy z infekcją. Dlatego nie wahaj się i udaj się do lekarza.
Na podstawie badań krwi specjalista określi przyczynę przeziębienia i przepisze odpowiednie leki. Do lekarza należy udać się także w przypadku tzw. nieżytu nosa, zwanego także zatkaniem.
Zwykle towarzyszy mu żółty lub zielony śluz, zatkane uszy lub bóle głowy i twarzy. Jeśli nie zaczniesz go leczyć, zwykle będzie się on przeciągał z czasem i przyniesie inne nieprzyjemne konsekwencje. Jedyne co Ci w tym przypadku odciąży to inhalacja, odpoczynek i antybiotyki.
Pomoc z natury
Przeziębienia nie są jeszcze tak istotne, ale wraz z nadejściem jesiennych dni ich liczba wzrośnie. Dlatego nie czekaj i przygotuj syrop z babki lancetowatej, który działa jak naturalny lek na stany zapalne i infekcje.
Dlatego jest idealny również na przeziębienie, przeziębienie i kaszel. Jak się przygotowujesz?
Zbierz 500 g liści babki lancetowatej. Dokładnie je myjemy, rozgniatamy i gotujemy w rondlu z 500 ml wody, 500 g cukru i odrobiną miodu.
Gdy mieszanina zgęstnieje, przelej ją do sterylnego słoika lub butelki, przykryj i przechowuj w chłodnym miejscu.
Jak i kiedy to pomaga?
- Zapobiegawczo i jako lekarstwo w przypadku trudności. Dawka wynosi 1 łyżkę stołową dziennie.
- Można go rozcieńczyć wodą i stosować jako naturalny płyn do płukania jamy ustnej, gdyż tłumi wszelkie stany zapalne w jamie ustnej.
- Syrop nadaje się również jako pierwsza pomoc przy problemach jelitowych i żołądkowych. Jeśli więc masz ciężki żołądek, weź łyżeczkę syropu z babki lancetowatej.