Seler naciowy jest chrupiący, jędrny, wodnisty, zielonym warzywem. To warzywa, które ludzie jedzą, nawet jeśli są ugotowane i nie są już rozpoznawalne. Prawdopodobnie słyszałeś, że ludzie spalają więcej kalorii trawiąc seler.
Mówi się również, że seler zmniejsza ból stawów i obniża poziom cholesterolu, odtruwa organizm, obniża ciśnienie krwi, pomaga w odchudzaniu. Czy go spożywasz?
Może dodatkowe informacje na temat selera zachęcą Cię do włączenia go do listy zakupów.
Więcej o selerze
Seler jest częścią rodziny Apiaceae, występuje we wszystkich częściach świata. Seler pochodzi z Afryki Północnej i Morza Śródziemnego. Jednak obecnie jest uprawiany na całym świecie.
Wykorzystuje się go w co najmniej niewielkim stopniu w prawie każdej kuchni, od indyjskiej przez amerykańską, australijską, aż po japońską.
Dlaczego seler jest dobry dla zdrowia?
Seler jest dobry, ponieważ jest bogaty we wszystkie witaminy potrzebne dla organizmu – witaminę K, potas, witaminę A, wapń, witaminę B, magnez i witaminę C. Ale najlepszym atrybutem są fitoskładniki.
Fitoskładniki to chemikalia roślinne stosowane w celu zapobiegania szkodliwym promieniom słonecznym i owadom, ale ich wpływ na ludzi jest bardziej imponujący. Powinieneś wiedzieć, że fitoskładniki mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
Początkowo przyzwyczajenie się do spożywania selera może być trudne, jednak pamiętaj o tym, że poprawia komunikację wewnątrzkomórkową i odporność.
Wiadomo również, że składniki odżywcze mogą pomóc w naprawie toksycznego uszkodzenia DNA i mają dobre wyniki w walce z chorobami serca i rakiem.
Co się stanie w ciągu tygodnia?
Lepsze nawodnienie – seler zawiera 59 procent wody, dlatego spożywanie większej jego ilości zapobiegnie odwodnieniu.
Obniża stan zapalny – W przypadku jakiegokolwiek ryzyka przewlekłego stanu zapalnego, chorób sercowo-naczyniowych lub raka powinieneś wiedzieć, że seler może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wyżej wymienionych chorób.
Utrata masy ciała – seler jest warzywem bogatym w błonnik i niskokaloryczny, ogranicza głód bez konieczności spożywania zbyt dużej ilości.
Obniża ciśnienie krwi – według badań seler obniża ciśnienie krwi o 18 procent.
Zapobiega / zatrzymuje refluks kwasowy i zgagę – seler ma niską kwasowość, dlatego zaleca się go w przypadku tych problemów.
Pomaga utrzymać zdrowe oczy – seler jest bogaty w witaminę A, dzięki czemu chroni rogówkę.
Poprawia trawienie – seler jest bogaty w błonnik, dzięki czemu pomaga w regularnym wypróżnianiu i utrzymuje zdrowe jelita.
Poprawia poziom cholesterolu – seler obniża poziom cholesterolu o 7 procent.