Jeśli spożywasz te pokarmy w niewłaściwym czasie mogą ci zaszkodzić

Według badań, przeciętny człowiek spożywa dziś około 20% więcej kalorii niż jego przodkowie w ubiegłym stuleciu.

I choć ludzie są bardziej świadomi tego, co jedzą, nie zawsze łatwo jest poprawnie ułożyć zasady zdrowego odżywiania.

Na przykład jedzenie jabłek w niewłaściwym czasie może w rzeczywistości spowodować problemy jelitowe, zamiast poprawić trawienie.

Na szczęście nie jest to fizyka jądrowa i przestrzeganie podstawowych zasad nie jest trudne.

Dziś jesteśmy gotowi obalić kilka mitów na temat zdrowych nawyków żywieniowych i podzielić się wskazówkami, jak wybrać odpowiedni moment na spożywanie ulubionych potraw, aby uzyskać z nich jak najwięcej.

1. Banany

Chociaż banany mogą wydawać się dobrym sposobem na rozpoczęcie dnia, spożywane na czczo mogą w rzeczywistości obniżyć poziom energii.

Dzięki dużej zawartości cukru prawdopodobnie na początku poczujesz przypływ energii, ale po kilku godzinach prawdopodobnie ponownie poczujesz zmęczenie i głód.

Jedzenie bananów może również stanowić zagrożenie dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego i może powodować biegunkę. Jeśli nie jesteś gotowy zrezygnować z bananów na śniadanie, połącz je z innymi produktami, najlepiej zawierającymi zdrowe tłuszcze, takimi jak masło orzechowe.

2. Kawa

Wypicie kawy zaraz po przebudzeniu jest dla niektórych czymś najbardziej naturalnym, ale w rzeczywistości jest zupełnie bezużyteczne.

Rzeczywiście badania wykazały, że picie kawy przed posiłkiem powoduje naszą tolerancję na kofeinę. W pierwszej godzinie po przebudzeniu organizm wytwarza kortyzol i bardzo ważne jest, aby nie zakłócać tego procesu i naszego naturalnego rytmu biologicznego.

Dlatego lepiej chwilę poczekać i cieszyć się filiżanką kawy. Należy jednak pamiętać, że lepiej nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia kofeiny i nie pić kawy wieczorem, aby uniknąć bezsenności.

3. Ryż

Nawet jeśli po długim dniu pracy lubimy zjeść sushi lub indyjskie jedzenie, może to nie być najlepszy wybór. Ryż zawiera wiele węglowodanów złożonych, których trawienie zajmuje dużo czasu.

Są dobre, bo ładują nas energią na długi czas. Jednak z ich powodu ryż ma wysoką zawartość kalorii, co spożywane wieczorem może potencjalnie prowadzić do przyrostu masy ciała.

Najlepszym czasem na włączenie ryżu do swojej diety jest pora lunchu. W tych godzinach Twój metabolizm pracuje szybciej, a organizm łatwiej trawi ten produkt. Co więcej, aby być wydajnym w ciągu dnia, będziesz potrzebować dużo energii, a węglowodany złożone Ci w tym pomogą!

4. Cukier

Jeśli starasz się odżywiać zdrowo, najlepiej trzymać się z daleka od przetworzonego cukru. Czasami jednak nie da się nie ulec pokusie.

Zdecydowany błąd popełniamy spożywając słodycze jako przekąskę lub przekąskę. W ten sposób podnosi się poziom cukru we krwi, dochodzi do jego wahań, w efekcie czego odczuwamy zmęczenie i zdenerwowanie.

Jeśli nie możesz oprzeć się pokusie, zaraz po głównym posiłku nagrodź się deserem. Dzięki temu poziom cukru we krwi nie wzrośnie tak drastycznie.

5. Mleko

Niektórych ludzi od dzieciństwa uczono, aby rozpoczynać dzień od szklanki mleka. Jednak ten nawyk nie sprawdza się zbyt dobrze u dorosłych.

Mleko jest ciężkostrawne , więc picie go rano i łączenie z innymi pokarmami może powodować zgagę i ból brzucha. Ponadto pasteryzowane mleko od krów produkowanych masowo nie może już być w dzisiejszej postaci, inaczej niż dawniej, uważane za zdrową żywność.

Jeśli jednak nadal nie możesz się temu oprzeć, najlepszą porą na szklankę ciepłego mleka jest wieczór. Pomaga uspokoić organizm i zapewnia dobry sen.

6. Mięso

Mięso jest doskonałym źródłem białka i witamin z grupy B, jednak może powodować nadmierne obciążenie układu trawiennego. Dlatego lepiej unikać jedzenia steków tuż przed pójściem spać.

Naprawdę dobrym wyborem jest zjedzenie chudego mięsa nie później niż 3 godziny przed pójściem spać , ponieważ syci i nie zawiera nadmiernej ilości kalorii, które mogłyby powodować przyrost masy ciała.

Możesz spożywać mięso przez cały dzień, aby uzyskać wystarczającą ilość białka. Należy jednak zachować ostrożność przy spożywaniu go rano, gdyż strawienie tak ciężkiego posiłku może być zbyt wymagające dla organizmu.

7. Orzechy

Orzechy są doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów i kalorii, ale spożywanie ich jako nocnej przekąski nie jest najlepszym wyborem.

Posiadanie kilku jest naprawdę dobre, ale jeśli masz ich za dużo, ich trawienie może zająć zbyt dużo czasu i powodować problemy z zasypianiem.

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać wszystkie ich zalety, aby wesprzeć zdrowie serca, regulować poziom cholesterolu, wspomagać odchudzanie oraz upiększać skórę i włosy, jedz orzechy na śniadanie lub jako zdrową przekąskę między posiłkami.

8. Ser o dużej zawartości tłuszczu

Zjedzenie sera przed snem może kusić, ale lepiej unikać tego produktu.

Ser o dużej zawartości tłuszczu może być trudniejszy do strawienia, co oznacza, że ​​zjedzony na krótko przed snem może zakłócać i zakłócać sen.

Wręcz przeciwnie, jedząc ser na śniadanie, dostarczasz organizmowi wapnia, który jest korzystny dla wzrostu mięśni i zdrowia kości.

9. Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe są bardzo kwaśne i spożywanie ich w trakcie głównego posiłku lub bezpośrednio po nim zwiększa produkcję kwasu, co może powodować nieprzyjemne problemy trawienne, takie jak zgaga, uczucie ciężkości w żołądku i spowolnienie wchłaniania składników odżywczych.

Lepiej poczekać chwilę, zanim wypijesz szklankę soku owocowego po posiłku.

10. Fasola

Fasola zawiera dużo błonnika, dlatego spożywanie jej wieczorem może u niektórych osób powodować wzdęcia i pogarszać jakość snu. Lepiej uważać z tym jedzeniem .

Fasola to świetny pomysł na lunch lub wczesną kolację. W ten sposób wszystkie przydatne składniki zostaną strawione, a ryzyko wzdęcia i uczucia sytości będzie mniejsze.

11. Jabłka

Jabłka zawierają dużo błonnika i naturalnych kwasów, które poprawiają trawienie i pracę jelita grubego. Ale kiedy wieczorem jesz jabłka, kwas z nich może gromadzić się w żołądku i powodować pewien dyskomfort.

Jedzenie jabłek w nocy może również prowadzić do nadmiernych problemów z gazami i stolcem. Dzieje się tak, ponieważ trawienie spowalnia w nocy i trawienie pokarmu zajmuje więcej czasu.

Najlepszy czas na jabłka to poranek. Można w ten sposób pobudzić perystaltykę jelit po długim śnie. Przydadzą się szczególnie, jeśli zjadłeś późny obiad lub zjadłeś za dużo śmieciowego jedzenia.

12. Jogurt

Dobrze jest unikać spożywania jogurtu na pusty żołądek lub przed jakimkolwiek posiłkiem. Jogurt zawiera substancje, które mogą zmniejszać kwasowość w żołądku. Spowolni to trawienie po zjedzeniu głównego posiłku.

Aby wykorzystać wszystkie zalety jogurtu dla trawienia, należy go przyjmować około 1-2 godziny po głównym posiłku.

Dobrym wyborem jest zjedzenie niewielkiej porcji jogurtu przed pójściem spać , ponieważ dostarcza on organizmowi białka, które przyczynia się do rozwoju mięśni.