Jeśli usunąłeś kleszcza, który wbił się w skórę w większości przypadków nie ma nic więcej do zrobienia. Warto jednak zwrócić uwagę na objawy, które pojawiają się w kolejnych dniach.
Dr KádárJános, immunolog i infektolog , główny lekarz Centrum Immun wyjaśnił, jakie dolegliwości mogą być związane z ukąszeniami kleszczy i kiedy należy skierować do lekarza.
Dlatego ważne jest, aby usunąć go tak szybko, jak to możliwe
Kleszcze mogą przenosić kilka chorób. Istnieje szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowych, ale chorobie z Lyme można zapobiec jedynie poprzez jak najszybsze usunięcie kleszcza.
Nie wszyscy krwiopijcy są zarażeni, ale czas jest kluczowym czynnikiem. Ryzyko infekcji jest tym większe, im dłużej pozostaje w skórze.
Dlatego jak tylko odkryjesz kleszcza, usuń go jak najszybciej za pomocą dostępnego w aptece odkleszczacza.
Objawy infekcji – z czym należy udać się do lekarza
Gorączka, która rozwija się w ciągu kilku dni po ukąszeniu lub maksymalnie w ciągu tygodnia, może być spowodowana miejscową infekcją spowodowaną ukąszeniem.
W takim przypadku gwarantowana jest odpowiednia pielęgnacja rany. Pomoc medyczna wymagana jest także w poważniejszych przypadkach, jak np. kleszczowe zapalenie mózgu, czyli wirusowe zapalenie mózgu i opon mózgowych.
Na początku kleszczowemu zapaleniu mózgu zwykle towarzyszy łagodna gorączka, która po kilku dniach staje się bardzo wysoka, której towarzyszą silne bóle głowy, wymioty, zawroty głowy i bóle mięśni.
Drugim objawem, w związku z którym wizyta u lekarza jest uzasadniona, jest charakterystyczny objaw skórny, który pojawia się po ukąszeniu przez kleszcza.
Ważne jest, aby wiedzieć, że może to pojawić się nie tylko wokół ugryzienia, ale w dowolnym miejscu na ciele, w postaci jednego lub kilku dużych zaczerwienień, często większych niż 5 cm, przypominających tarczę.
Nie jest to związane z żadnymi innymi objawami i często utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni.
Jeśli wysypka, zaczerwienienie swędzi i ustępuje w ciągu kilku dni, prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna lub ukąszenie innego owada.
Jeśli stawy są zaognione z niezrozumiałych przyczyn, można podejrzewać boreliozę , ale jest to naprawdę rzadkie.
Terminowe leczenie jest skuteczne
Może się zdarzyć, że dana osoba nawet nie zauważy ugryzienia przez kleszcza i w tym przypadku jedynie pojawienie się boreliozy jest dowodem.
Jeśli pacjent skonsultuje się w tym czasie z lekarzem, rozpoczęte na czas leczenie z pewnością będzie w pełni skuteczne.
Zwykle jest to jednorazowa, 3-4 tygodniowa kuracja antybiotykowa. Leczenie może być skuteczne nawet jeśli zostanie przeprowadzone w ciągu roku od ukąszenia, ale późno rozpoczęta terapia jest skuteczna tylko w niektórych przypadkach.