Jeśli ten objaw pojawi się po ukąszeniu przez kleszcza, skonsultuj się z lekarzem – Nie mówimy o czerwonej plamce

Jeśli usunąłeś kleszcza, który wbił się w skórę w większości przypadków nie ma nic więcej do zrobienia. Warto jednak zwrócić uwagę na objawy, które pojawiają się w kolejnych dniach.

Dr KádárJános, immunolog i infektolog , główny lekarz Centrum Immun wyjaśnił, jakie dolegliwości mogą być związane z ukąszeniami kleszczy i kiedy należy skierować do lekarza.

Dlatego ważne jest, aby usunąć go tak szybko, jak to możliwe

Kleszcze mogą przenosić kilka chorób. Istnieje szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowych, ale chorobie z Lyme można zapobiec jedynie poprzez jak najszybsze usunięcie kleszcza.

Nie wszyscy krwiopijcy są zarażeni, ale czas jest kluczowym czynnikiem. Ryzyko infekcji jest tym większe, im dłużej pozostaje w skórze.

Dlatego jak tylko odkryjesz kleszcza, usuń go jak najszybciej za pomocą dostępnego w aptece odkleszczacza.

Objawy infekcji – z czym należy udać się do lekarza

Gorączka, która rozwija się w ciągu kilku dni po ukąszeniu lub maksymalnie w ciągu tygodnia, może być spowodowana miejscową infekcją spowodowaną ukąszeniem.

W takim przypadku gwarantowana jest odpowiednia pielęgnacja rany. Pomoc medyczna wymagana jest także w poważniejszych przypadkach, jak np. kleszczowe zapalenie mózgu, czyli wirusowe zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Na początku kleszczowemu zapaleniu mózgu zwykle towarzyszy łagodna gorączka, która po kilku dniach staje się bardzo wysoka, której towarzyszą silne bóle głowy, wymioty, zawroty głowy i bóle mięśni.

Drugim objawem, w związku z którym wizyta u lekarza jest uzasadniona, jest charakterystyczny objaw skórny, który pojawia się po ukąszeniu przez kleszcza.

Ważne jest, aby wiedzieć, że może to pojawić się nie tylko wokół ugryzienia, ale w dowolnym miejscu na ciele, w postaci jednego lub kilku dużych zaczerwienień, często większych niż 5 cm, przypominających tarczę.

Nie jest to związane z żadnymi innymi objawami i często utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni.

Jeśli wysypka, zaczerwienienie swędzi i ustępuje w ciągu kilku dni, prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna lub ukąszenie innego owada.

Jeśli stawy są zaognione z niezrozumiałych przyczyn, można podejrzewać boreliozę , ale jest to naprawdę rzadkie.

Terminowe leczenie jest skuteczne

Może się zdarzyć, że dana osoba nawet nie zauważy ugryzienia przez kleszcza i w tym przypadku jedynie pojawienie się boreliozy jest dowodem.

Jeśli pacjent skonsultuje się w tym czasie z lekarzem, rozpoczęte na czas leczenie z pewnością będzie w pełni skuteczne.

Zwykle jest to jednorazowa, 3-4 tygodniowa kuracja antybiotykowa. Leczenie może być skuteczne nawet jeśli zostanie przeprowadzone w ciągu roku od ukąszenia, ale późno rozpoczęta terapia jest skuteczna tylko w niektórych przypadkach.