Strona głównaZdrowieJeśli Twoje palce są spuchnięte, może to oznaczać poważną chorobę

Jeśli Twoje palce są spuchnięte, może to oznaczać poważną chorobę

Ciało ludzkie to złożony mechanizm, który stale się z Tobą komunikuje. Jeśli doszło do uszkodzenia wewnętrznego, może to objawiać się na wiele sposobów w wyglądzie, na przykład w postaci obrzęków, problemów skórnych, a nawet wypadania włosów.

W ten sposób organizm może także objawiać chorobę przez obrzęk palców, które często wskazują na różne choroby, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy nawet chorobę Raynauda. Dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, jeśli go rozpoznasz. 

Nadmierne spożycie soli

Jeśli jesz za dużo słonego jedzenia, Twój organizm z czasem nie będzie w stanie sobie z nim poradzić. Często skutkiem tego problemu jest to, że zaczynają pojawiać się obrzęki, nawet w okolicy palców.

Dzieje się tak głównie dlatego, że sól zatrzymuje płyny i jeśli jest jej za dużo, może zaburzyć równowagę pomiędzy jej poziomem a płynami w organizmie. W takim przypadku może pojawić się obrzęk w okolicy nóg, zwłaszcza stóp, którego można się pozbyć, wprowadzając pewne zmiany w diecie. Pomóc Ci może także dietetyk. 

Problemy ze stawami

Niektóre problemy ze stawami lub niewłaściwie dostosowana dieta mogą z czasem prowadzić do zgrubienia, sztywności i obrzęku stawów. Według serwera WebMD może to oczywiście mieć wpływ na Twoje palce i powodować problemy. Dużym zagrożeniem jest także zapalenie stawów, które powoduje m.in. kłujący ból i drętwienie.

Jeśli często zmagasz się z obrzękami stawów, to możliwe, że cierpisz na tę chorobę. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, u których ten objaw jest bardziej typowy niż u mężczyzn. 

Choroba Raynauda

To niebezpieczna choroba, która oprócz obrzęków palców powoduje również zwężenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie częste mrowienie, ciągły ból, a przede wszystkim zimno. Jeśli zdarzy Ci się rozpoznać u siebie jej objawy, najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty, aby rozpocząć leczenie.

Zwykle obejmuje to zmiany w diecie, ogólnym trybie życia, przyjmowaniu leków, a w niektórych przypadkach nawet operacji. Objawy tej choroby mogą być łagodne i sporadyczne, natomiast u niektórych pacjentów bardzo poważne i przewlekłe.

Nadmierne ćwiczenia 

Podczas ćwiczeń, zwłaszcza biegania lub treningu HIIT, organizm musi intensywnie pompować krew do serca, płuc i mięśni. Może to skierować przepływ krwi do naczyń krwionośnych w dłoniach, powodując nieestetyczny obrzęk palców. W tym przypadku nie jest to nic poważnego, złagodzisz objawy, dbając o nawodnienie po treningu.

Opuchnięte palce spowodowane ciepłem

Inną przyczyną obrzęków palców może być również podwyższona temperatura ciała, która najczęściej pojawia się podczas przebywania w gorącym otoczeniu lub po intensywnym wysiłku fizycznym.

W tym przypadku często pojawia się również obrzęk nóg i dłoni i choć nie jest to poważny problem, nie należy go ignorować. W większości przypadków może to wskazywać na brak równowagi płynów i elektrolitów. Jeśli więc przyjmowanie płynów nie pomoże, lepiej skonsultuj się ze specjalistą. 

Zobacz Też: