Strona głównaZdrowieJeśli twoje paznokcie są łamliwe i rozdwojone masz niedobór tego minerału!

Jeśli twoje paznokcie są łamliwe i rozdwojone masz niedobór tego minerału!

Kiedy w twoim ciele jest jakiś problem samo ciało natychmiast da ci sygnał. Tak więc jeśli masz łamliwe lub rozdwojone paznokcie istnieje ważny powód. Twoje ciało daje ci sygnał, że brakuje ci bardzo ważnego minerału.

Znaczenie manganu!

Mangan jest bardzo ważnym minerałem, którego rola jest niezbędna w różnych procesach biologicznych w organizmie. Jest aktywatorem enzymów, który pomaga w metabolizmie aminokwasów, węglowodanów i cholesterolu.

Chociaż twoje ciało potrzebuje tylko niewielkiej ilości tego minerału do prawidłowego funkcjonowania, około 37% populacji nie przyjmuje zalecanego dziennego spożycia manganu.

Ciało zawiera około 15-20 mg tego minerału. Można go znaleźć w wątrobie, kościach, trzustce, nerkach, przysadce mózgowej i nadnerczach.

Mangan jest ważny dla tworzenia tkanek łącznych, hormonów płciowych i krzepnięcia krwi. Brak manganu może powodować liczne komplikacje zdrowotne.

Jeśli masz niski poziom manganu możesz mieć  też kruche i słabe paznokcie i kości z powodu niskiego poziomu kolagenu.

Objawy niedoboru manganu

1. Słabe kości, ból stawów – mangan jest ważny, ponieważ tworzy zdrowe i mocne stawy i kości. Jeśli masz niski poziom manganu możesz odczuwać ból w stawach, ścięgnach i więzadłach. Możesz również mieć kruche i słabe kości i paznokcie.

2. Zmęczenie – niski poziom manganu może powodować regularną drażliwość, nerwowość i zmienny nastrój. Może również powodować omdlenia i mdłości.

3. Problemy z poziomem cukru we krwi – niedobór manganu może prowadzić do problemów z poziomem cukru we krwi. Mangan metabolizuje cholesterol i węglowodany, więc długotrwały niedobór manganu może powodować cukrzycę.

4. Ciężka miesiączka u kobiet – niedobór tego minerału może zaburzyć cykle miesiączkowe kobiet lub bezpłodność.

5. Gojenie się ran – jeśli niewielkie skaleczenie goi się bardzo długo może być wynikiem niedoboru manganu, ponieważ odgrywa znaczącą rolę w produkcji kolagenu.

6. Problemy skórne – niski poziom manganu może wskazywać na blady odcień skóry lub zapalenie skóry. Jest to również związane z produkcją kolagenu.

Jak podnieść poziom manganu

Jeśli masz łamliwe paznokcie, słabe gojenie się ran lub ciągłe zmęczenie powinieneś włączyć więcej manganu do swojej diety.

Ten ważny minerał obfituje w 6 następujących produktach:

1. Nasiona i orzechy – orzechy pekan, orzechy laskowe, orzechy makadamia, orzechy włoskie są bogate w mangan.

2. Szpinak – to ciemnozielone warzywo liściaste jest kluczowym składnikiem diety bogatej w mangan.

3. Całe ziarna – Ziarna te zapewnią niezbędną dawkę manganu, zwłaszcza płatki owsiane, brązowy ryż lub komosa ryżowa.

4. Tofu – Oprócz obfitości manganu, tofu jest bogate w miedź, wapń, omega-3 i żelazo.

5. Czarna herbata – jest to jeden z najłatwiejszych sposobów dostarczenia organizmowi potrzebnej ilości manganu.

Zobacz Też: