Kiedy przestajesz pić kawę, w organizmie zachodzą duże zmiany. Niektóre są dobre, inne przerażające

Ludzie często mają bardzo przesadne wyobrażenia o tym, jak wszystko mogłoby wyglądać bez kawy.

Kawa pomaga i szkodzi

Kawa to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych napojów na świecie, uznawana jest za napój bardzo korzystny, pełen antyoksydantów, jednak może też sprawiać problemy.

Umiarkowane spożycie kawy wiąże się ze skutkami zdrowotnymi korzystnymi dla ciała i umysłu, z drugiej strony kawa uzależnia, co samo w sobie może niektórym przeszkadzać.

Używki mogą zakłócać sen i mogą być po prostu zbyt dużym obciążeniem dla osób cierpiących na choroby serca.

Zanim porozmawiamy o zmianach w organizmie po odstawieniu kawy, obejrzyj krótki film przedstawiający 10 szalonych faktów na temat kawy. Przygotowali go dla Was autorzy kanału YouTube Topowa dycha.

Szybsze zasypianie

Bez względu na powód, dla którego chcesz zrezygnować z kawy, możesz spodziewać się korzyści.
Jedną z najważniejszych jest szybsze zasypianie i poprawa snu. Eliminując kawę ze swojej rutyny, możesz spodziewać się lepszego i spokojniejszego snu, co doprowadzi do zwiększenia energii i czujności przez cały dzień.

Dlatego nawet jeśli rano żadna kawa nie przyspieszy Ci krążenia, dzięki wartościowemu wypoczynkowi poczujesz się lepiej niż zwykle.

Kawa nasila nerwowość i niepokój

Kofeina jest substancją pobudzającą, która u niektórych osób może nasilać niepokój i nerwowość. Możesz to zauważyć jeśli podwoisz swoją zwykłą dawkę kawy.

Nerwowość, ból głowy i stres to częste objawy, szczególnie gdy przesadzisz z ilością. Dlatego rezygnacja z kawy często powoduje zmniejszenie lęku i stabilniejszy nastrój.

Uważaj na swój żołądek

Jeśli masz słaby żołądek lub kawa jest zbyt kwaśna, cierpi również Twoje trawienie. Wiadomo, że kawa stymuluje produkcję kwasu żołądkowego.

U niektórych osób może to prowadzić do problemów trawiennych, jednak jest to kwestia indywidualna i zależna od rodzaju kawy.

Ale jeśli masz te problemy i przestaniesz pić kawę, pozbędziesz się także problemów żołądkowych.

Wyniki ciśnienia krwi

Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie krwi, kawa tylko pogłębia problem. Ograniczając lub całkowicie eliminując kawę, wartości ciśnienia krwi mogą również nieznacznie się wyrównać.

Co się stanie, gdy zrezygnujesz z kawy?

Z drugiej strony możliwe jest, że po odstawieniu kawy poczujesz złe samopoczucie, brak koncentracji czy ból głowy, które są związane ze zmianą i odstawieniem. Dlatego zaleca się stopniowe ograniczanie spożycia kawy i kofeiny.

Niekorzystne działanie mogą odczuć także osoby, którym kawa pomaga zmniejszyć apetyt lub wywołuje uczucie sytości.

Możliwe, że abstynencja od kofeiny przełoży się na przyrost masy ciała, ale z pewnością nie powinno to być dramatyczne. Liczy się to, jak zmienisz swoje rytuały i nawyki.