Strona głównaZdrowieKoniec z zapaleniem oskrzeli i zmęczeniem: wystarczy to zioło

Koniec z zapaleniem oskrzeli i zmęczeniem: wystarczy to zioło

Tymianek należy do ziół od dawna stosowanych w medycynie ludowej. Powszechnie stosowano go w leczeniu chorób układu oddechowego, kaszlu, przeziębienia i grypy. Tymianek znany był już w starożytnym Egipcie, gdzie używano go do balsamowania zmarłych.

W Grecji używano go do perfumowania świątyń i jako składnik aromatyczny do kąpieli. Rzymianie odkryli jego wspaniały smak i tak tymianek wkroczył do kuchni. Z jego leczniczych właściwości możemy korzystać do dziś, tak jak nadal wykorzystuje się go w kuchni.

Tymianek i jego wpływ na zdrowie

Według Healthline tymianek może pomóc w wielu dolegliwościach. Szczególnie w przypadku chorób układu oddechowego jest ziołem numer jeden. Działa na zapalenie oskrzeli i przeziębienie, łagodzi ból i stany zapalne gardła, w tym krtani i strun głosowych.

Pomaga rozpuścić i rozluźnić śluz, ułatwiając jego odkrztuszanie. Przyniesie także ulgę w przypadku suchego kaszlu.

WebMD wskazuje, że działanie tymianku nie ogranicza się do dróg oddechowych. Tymianek korzystnie wpływa na skórę, zwalcza trądzik i pomaga wzmocnić odporność. Zawiera witaminy C i A, błonnik i minerały.

Olejek z tymianku ma tak silną moc, że radzi sobie nawet z chorobami grzybiczymi. Herbata tymiankowa oprócz bólu dróg oddechowych łagodzi bóle głowy. Zaleca się wypić jak tylko poczujesz, że zaczyna boleć Cię głowa. Herbata ta jest również odpowiednia na dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Jak zrobić domową herbatę tymiankową

Czego będziesz potrzebować?

  • woda
  • tymianek

Procedura przygotowania przepisu:

  1. Do garnka wsyp łyżeczkę tymianku i zalej 250 ml wody.
  2. Podgrzej i zamieszaj, gdy tylko zacznie wrzeć.
  3. Przykryj pokrywką i pozostaw do zaparzenia na pięć minut.
  4. Twoja herbata jest gotowa.
  5. Doprawienie miodem lub cytryną zależy wyłącznie od Twoich upodobań. Należy jednak zaznaczyć, że miód w połączeniu z tymiankiem pomaga na kaszel.

Pamiętaj o umiarze

Zioła zaleca się stosować z umiarem. Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny zachować ostrożność stosując tymianek, ponieważ tymianek w większych dawkach może spowolnić krzepnięcie krwi.

Zwiększyłoby to ryzyko wystąpienia siniaków lub możliwego krwawienia. Z tego powodu nie zaleca się również stosowania tymianku przynajmniej na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Zobacz Też: