Strona głównaZdrowieJak kontrolować nietrzymania moczu w sposób naturalny

Jak kontrolować nietrzymania moczu w sposób naturalny

Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu. Oznacza to, że dana osoba nie jest w stanie utrzymać swojego pęcherza. Pojawia się na różnych etapach życia i częściej występuje u kobiet.

Przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to znacznie więcej niż wydalenie niewielkiej ilości moczu podczas kichania, kaszlu, śmiechu lub podnoszenia czegoś ciężkiego. Jest to problem higieniczny, który często wpływa psychicznie na pacjenta i obniża jego jakość życia. To nie jest sama choroba, ale jest wynikiem zmian w pęcherzu, które są powszechne w wielu chorobach.

Ten problem może pojawić się na każdym etapie życia u obu płci. Jednak częściej występuje u kobiet, szczególnie w okresie ciąży i menopauzy. Dzieje się tak, gdy ciśnienie wewnętrzne w pęcherzu uciska cewkę moczową. Różne rodzaje nietrzymania moczu to:

Mimowolne nietrzymanie moczu

Dzieje się tak, gdy utrata moczu jest mimowolna i wiąże się z chęcią oddania moczu. Dzieje się tak, gdy impulsy zmysłowe w ścianach pęcherza nie reagują w czasie lub w wyniku nadaktywności w tym obszarze.

Przepełnione nietrzymanie moczu

Ten rodzaj nietrzymania moczu występuje, gdy pęcherz jest rozciągnięty od pełnego moczu, albo z powodu blokady w cewce moczowej, łagodnego powiększenia prostaty (u mężczyzn) albo uszkodzenia neurologicznego od urazu rdzenia kręgowego, operacji lub stwardnienia rozsianego.

Psychogenne nietrzymanie moczu

Jest to związane z zewnętrznymi bodźcami czuciowymi, takimi jak zimna woda, silne emocje, takie jak strach, lęk, fobie czy mania.

Neuralistyczne nietrzymanie moczu

Ten typ jest spowodowany zmianami w funkcjonowaniu układu moczowego, które są spowodowane przez problemy w układzie nerwowym. Jest powszechny u osób po udarze , chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym i urazach rdzenia kręgowego.

Naturalne preparaty na nietrzymanie moczu

Przepis nr 1

Składniki

  • 2 łyżki kopru włoskiego
  • 1 szklanka wody

Wskazówki

Gotuj wodę z koprem włoskim przez 5 minut, a następnie ochłodź. Pij filiżankę dziennie.

Przepis nr 2

Składniki

  • 1 garść liści malin
  • 1 szklanka wody

Wskazówki

Gotuj wodę z liśćmi przez 5 minut. Pij filiżankę dziennie. Ten przepis jest dobry dla tych, którzy potrzebują wzmocnienia mięśni miednicy.

Przepis nr 3

Składniki

  • 1 główka czosnku
  • 1 garść białych głogowych kwiatów
  • 2 litry wody

Wskazówki

Zmiażdżyć czosnek, gotuj go z kwiatami głogu przez 15 minut. Odcedź i dodaj do wanny wypełnionej ciepłą wodą i weź kąpiel.

Przepis nr 4

Składniki

  • 1 łyżka liści mącznicy lekarskiej ( Arctostaphylos uva-ursi)
  • 1 wody

Wskazówki

Zagotuj wodę z liśćmi, a następnie odcedź. Pij filiżankę co trzy godziny (nie więcej niż 5 razy dziennie). Ten środek nie może być stosowany przez osoby z zapaleniem nerek.

Wskazówki i techniki dotyczące nietrzymania moczu

Ciepłe kąpiele

Usiądź, ściągnij mięśnie miednicy i przytrzymaj przez 5 sekund. Zrelaksuj się na 10 sekund, a następnie zrób to ponownie. Powtarzaj to ćwiczenie 10 razy dziennie.

Wykonuj ćwiczenia Kegla

Ćwiczenia te są wykonywane przez kurczenie się mięśnia pubococcygeus (PC). Za każdym razem, gdy oddajesz mocz, zatrzymaj strumień, ściskając mięsień PC, a następnie kontynuuj oddawanie moczu. Wykonuj to kilka razy, aż pęcherz jest pusty.

UWAGA: Nie powinieneś ćwiczyć z pełnym pęcherzem więcej niż 2-3 razy w miesiącu. Jeśli jednak nadal chcesz wykonywać te ćwiczenia, możesz zrobić je z pustym pęcherzem, symulując proces oddawania moczu.

Ćwiczenia hipopresyjne

Stań z rozstawionymi biodrami i przysuń miednicę do przodu. Lekko zgnij kolana i podnieś dłonie. Wciągnij brzuch trzykrotnie, wykonując krótkie oddechy. Powtórz ten proces dwukrotnie.

Znajdź przyczynę nietrzymania moczu

Jeśli jest to spowodowane stresem, nerwami lub infekcją dróg moczowych, będziesz wiedział, jak sobie z tym poradzić.

Unikaj niektórych pokarmów

Unikaj pokarmów, takich jak sos pomidorowy, czekolada, syrop kukurydziany, cukry, miód, papryka chili, curry i wszystkie inne ostre potrawy, ponieważ mogą podrażnić pęcherz. To samo dotyczy kawy i herbaty.

Nie zmniejszaj spożycia płynów

Jest to powszechny błąd, który powoduje, że wiele osób z nietrzymaniem moczu zapobiega przypadkowemu oddawaniu moczu. Może to jednak prowadzić do odwodnienia i innych poważnych konsekwencji dla nerek.

Schudnij

Otyłość idzie w parze z wieloma problemami, a jednym z nich jest nietrzymanie moczu. Kiedy masz nadwagę twoje mięśnie nie mogą się prawidłowo kurczyć, w tym te w miednicy.

 

Zobacz Też: