Od utraty wagi po poprawę zdrowia skóry, oto 7 korzyści płynących z kurkumy

Haldi lub kurkuma zawsze była nieodłącznym elementem indyjskiego jedzenia i pielęgnacji skóry, a wszystko to dzięki zawartości przeciwutleniaczy, składników przeciwzapalnych i witaminy C.

Przyprawa ta od dawna stosowana jest w kuchni i barwnikach do tekstyliów, ma również zastosowanie medyczne.

W tradycyjnej indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej od dawna jest stosowana jako lekarstwo na dolegliwości, takie jak choroby skóry, alergie i dolegliwości stawów.

W rzeczywistości, jeśli szukasz detoksu, korzyści zdrowotne płynące z kurkumy mogą Cię zadziwić. Tak, woda z kurkumą może być jeszcze zdrowsza.

Dietetyk Vidhi Chawla z Fisico Diet Clinic wymienił korzyści zdrowotne wynikające z regularnego picia wody z kurkumą.

„Wiadomo, że kurkuma ma właściwości lecznicze i może pomóc w walce z wieloma chorobami. Oprócz tego woda kurkumowa działa jak naturalny detoks, pomagając organizmowi pozbyć się toksyn i odmłodzić organizm”

mówi Chawla.

Czy woda z kurkumą może pomóc w utracie wagi?

Na początek jest to wspaniały sposób na czerpanie korzyści z kurkumy bez konieczności godzenia się z jej mocnym smakiem.

Zioło to jest reklamowane jako środek wspomagający odchudzanie , ponieważ ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Badanie z 2015 r., European Review for Medical and Pharmacological Science, wykazało, że dorośli z nadwagą, którzy przyjmowali suplement 800 mg zawierający 95 procent kurkuminy (związek występujący w kurkumie) wraz ze ścisłą dietą, odnotowali zmiany wskaźnika masy ciała nawet o 2 procent przez pierwsze 30 dni, do 5-6 procent po 60 dniach, co odpowiada utracie ponad 8 procent tkanki tłuszczowej.

Cierpisz na artretyzm? Spróbuj kurkumy, aby zmniejszyć obrzęk stawów.

Oto 6 innych korzyści zdrowotnych wody kurkumowej:

 • Poprawia jakość wypróżnienia
  Wiadomo, że kurkuma poprawia trawienie poprzez zwiększenie produkcji żółci w pęcherzyku żółciowym i innych enzymów trawiennych. Kurkuma pomaga zmniejszyć objawy wzdęć i przyspieszyć metabolizm. Solidny system metabolizmu pomaga również w utracie wagi.
 • Zapobiega chorobom serca
  „Często choroby serca są spowodowane podwyższonym poziomem cholesterolu. Wiadomo, że kurkuma obniża poziom cholesterolu i poprawia wyściółkę naczyń krwionośnych” – mówi Chawla. Pomaga również w regulacji ciśnienia krwi i krzepliwości krwi.
 • Zapobiega chorobie Alzheimera
  Medycyna wciąż nie znalazła lekarstwa na chorobę Alzheimera, co sprawia, że ​​konieczne jest zapobieganie jej występowaniu. Kurkuma zawiera kurkuminę, która pomaga w stanach zapalnych i uszkodzeniach oksydacyjnych, które są głównymi przyczynami choroby.
 • Zmniejsza stany zapalne
  Ciepła szklanka wody z kurkumą wieczorem może pomóc organizmowi zwalczyć stan zapalny. Właściwości przeciwzapalne kurkumy pomagają w zwalczaniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów i przewlekłych zaburzeń zapalnych. Woda z kurkumy łagodzi również ból stawów u osób starszych.
👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: