Korzyści zdrowotne płynące z picia wody

Woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała. W rzeczywistości ciało składa się z 55 – 78 procent wody. Odpowiednie i regularne spożycie wody ma wiele zalet zdrowotnych. Jako dodatkowy plus można dodać, że nie ma ona kalorii, tłuszczu, węglowodanów ani cukru.

Ilość wody, którą codziennie spożywasz odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowego ciała.

Eksperci zalecają picie 8 do 10 szklanek wody każdego dnia, aby utrzymać dobry stan zdrowia.

Ponadto Instytut Medycyny ustalił, że odpowiednie dzienne spożycie wynosi około trzech litrów dla mężczyzn i 2,2 litra dla kobiet.

Woda pomaga w utrzymaniu dobrego nawodnienia organizmu, co jest niezbędne, ponieważ prawie każda komórka w ciele potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania.

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych płynących z wpicia wody.

1. Łagodzi zmęczenie

Jeśli często czujesz się zmęczony , istnieje duża szansa, że ​​może to być spowodowane nieodpowiednim spożyciem wody, co powoduje, że organizm funkcjonuje mniej wydajnie. W rzeczywistości zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak odwodnienia.

Kiedy w organizmie jest mniej wody, występuje spadek objętości krwi, co powoduje, że serce pracuje ciężej, aby pompować natlenowaną krew w krwioobiegu, a inne główne narządy również działają mniej wydajnie. Dlatego picie odpowiedniej ilości wody może pomóc twojemu organizmowi lepiej funkcjonować i zmniejszyć zmęczenie.

2. Poprawia nastrój

Badania wskazują, że łagodne odwodnienie (nawet o jeden lub dwa procent niższego poziomu uwodnienia niż optymalne) może negatywnie wpłynąć na nastrój i zdolność myślenia.

Badanie przeprowadzone na 25 kobietach opublikowane w Journal of Nutrition wykazało, że odwodnienie może mieć wpływ na twój nastrój i funkcje poznawcze. Kolor moczu jest dobrym wskaźnikiem poziomu nawodnienia. Im jaśniejszy kolor tym lepszy poziom nawilżenia i odwrotnie.

3. Leczy bóle głowy i migreny

Jeśli masz bóle głowy lub migrenę, pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby odetchnąć, jest picie dużej ilości wody. Bóle głowy i migreny często są powodowane przez odwodnienie.

W badaniu opublikowanym w European Journal of Neurology naukowcy odkryli, że zwiększenie spożycia wody pomogło zmniejszyć całkowitą liczbę godzin i intensywność bólów głowy u uczestników badania.

4. Pomaga w trawieniu i zaparciach

Woda poprawia również funkcjonowanie przewodu żołądkowo-jelitowego. Pomaga to w trawieniu i zapobiega zaparciom . Nieodpowiednia ilość wody w organizmie często powoduje zaparcia, gdy okrężnica ściąga wodę ze stolców, aby utrzymać nawodnienie, przez co stają się trudniejsze do przejścia.

Picie wystarczającej ilości wody przyśpiesza twój metabolizm i pomaga organizmowi prawidłowo rozkładać żywność. Pomaga to w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego i promuje regularne ruchy jelit. Zwłaszcza ciepła woda sprzyja zdrowiu przewodu pokarmowego.

5. Pomaga w utracie wagi

W badaniu klinicznym naukowcy odkryli, że picie dwóch szklanek wody przed posiłkami może pomóc w stłumieniu apetytu, a tym samym pozytywnie wpływa na rzecz odchudzania. Kiedy pijesz wodę, wypełnia ona twój żołądek i zmniejsza głód.

Dodatkowo pomaga zwiększyć tempo, w którym organizm spala tłuszcz i promuje rozkład i eliminację komórek tłuszczowych.

Woda bezkaloryczna jest również doskonałym zamiennikiem wysokokalorycznych napojów, takich jak alkohol, napoje o słodkim smaku i napoje gazowane, które często przyczyniają się do przybierania na wadze.

6. Wypłukuje toksyny

Woda jest doskonałym detoksyfikatorem, ponieważ pomaga wypłukać toksyny z organizmu i pozbyć się odpadów głównie przez pot i mocz.

Wspomaga również funkcję nerek i zmniejsza kamienie nerkowe poprzez rozcieńczanie soli i minerałów w moczu, które powodują powstawanie kamieni nerkowe.

Chociaż trzeba pić odpowiednią ilość wody przez cały dzień, eksperci ostrzegają przed piciem zbyt dużej ilości wody (choć niezbyt często jest to możliwe), ponieważ może to zmniejszyć zdolność nerek do odfiltrowywania odpadów.

Dlatego zaleca się picie takiej ilości wody, jakiej potrzebuje twoje ciało. Ponieważ ilość wody potrzebnej organizmowi różni się w zależności od płci.

7. Reguluje temperaturę ciała

Duża ilość wody w organizmie pomaga również regulować temperaturę ciała. Właściwości termiczne wody i jej zdolność do uwalniania ciepła z organizmu, gdy pot odparowuje z powierzchni skóry, pomaga w utrzymaniu równomiernej temperatury ciała.

Dobrze regulowana temperatura ciała również sprawi, że poczujesz się bardziej energiczny podczas ćwiczeń. Woda pomaga również w utrzymaniu smarowania stawów i mięśni, zapobiegając w ten sposób skurczom i skręceniom.

8. Promuje zdrową skórę

Woda utrzymuje ciało dobrze nawodnione i poprawia przepływ krwi w naczyniach włosowatych, co promuje zdrowszą i młodszą skórę. Woda nawilża skórę i zwiększa elastyczność skóry.

Kiedy organizm dostanie wystarczającą ilość wody Twoja skóra poczuje się nawilżona i będzie świeża, miękka, promienna i gładka. Ponadto woda pomaga zapobiegać i leczyć miękkie linie, blizny, trądzik, zmarszczki i inne objawy starzenia.

9. Łagodzi objawy kaca

Woda pitna działa jako prosty, ale skuteczny sposób na pozbycie się kaca. Woda pomaga nawodnić ciało i przyspieszyć powrót do zdrowia.

10. Nieprzyjemny zapach z ust

Nieświeży oddech jest wyraźnym znakiem, że możesz nie pić wystarczającej ilości wody. Utrzymuje wilgotność w ustach i usuwa cząsteczki jedzenia i bakterie. Rozcieńcza również związki, które tworzą bakterie jamy ustnej.

Przepłucz usta wodą, szczególnie po posiłku lub przekąskach, aby kontrolować nieprzyjemne zapachy i usuwać bakterie, resztki jedzenia zatrzymane między zębami a linią dziąseł.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: