Lekarz ostrzega: centralne ogrzewanie, prysznice i wełniane swetry mogą być szkodliwe

sucha skora zimą

W miarę jak ZIMA zadomowi się w naszym kraju, zasypując go pięknym śniegiem, ludzie będą robić wszystko, aby się ogrzać. Jednak niektóre tradycje nie są dla ciebie dobre.

Dr Manuraj Singh zwrócił uwagę na zagrożenia związane z podkręcaniem centralnego ogrzewania, nakładaniem warstw wełnianych swetrów i korzystaniem z gorącego, parnego prysznica dwa razy dziennie.

„Większości ludzi wystarczy jeden prysznic dziennie. Dwa prysznice to maksymalna ilość” – powiedział dr Singh.

„Oczywiście, jeśli się ubrudzisz lub jesteś spocony, powinieneś to zmyć, ale ogólnie radzę trzymać się tego rytuału raz dziennie dla większości dorosłych”.

Jakie jest rozumowanie dr Singha? Lekarz wyjaśnił: „Za każdym razem, gdy myjesz skórę, usuwasz część bariery naskórkowej”. Bariera ta stanowi pierwszą linię obrony Twojej skóry.

Jest to największy narząd w ciele, który pomaga zatrzymać szkodliwe substancje na zewnątrz i utrzymać wilgoć.

Nadmierne branie prysznica grozi wysuszeniem skóry i wystąpieniem wszelkich chorób skóry, które możesz mieć.

Kolejnym elementem osuszającym jest centralne ogrzewanie, które „odprowadza wilgoć ze skóry”. „U ludzi z wcześniej istniejącą suchą skórą i stanami zapalnymi, takimi jak łuszczyca i egzema mogą się pogorszyć objawy w okresie zimowym” – powiedział dr Singh.

„Mamy również tendencję do rzadszego wychodzenia na zewnątrz w chłodniejszych miesiącach, więc nie dostajemy tak wielu promieni UV, które są naturalnie przeciwzapalne”.

Dr Singh dodał: „Oczywiście nie chcemy zbyt wielu promieni UV, ponieważ przez pewien czas uszkadzają one twoje DNA, co może prowadzić do przedwczesnego starzenia się i raka skóry.

„Ale rozsądna ekspozycja na słońce podczas noszenia odpowiedniej odzieży i kremu do opalania jest w porządku”. Oprócz spędzania czasu na świeżym powietrzu, gdy świeci słońce, dr Singh radzi inwestować tylko w „bawełnę dobrej jakości”.

Dr Singh wyjaśnił: „Wełniane swetry z pewnością mogą podrażniać skórę, więc dobrej jakości bawełna jest zawsze lepszym rozwiązaniem.

„Wełna może wywoływać pokrzywkę i powodować swędzące guzki, zwane pokrzywką kontaktową”. Jedną z powszechnych dolegliwości skórnych w zimie, oprócz suchej skóry, jest rozwój odmrożeń.

Dr Singh dodał: „Te czerwone zmiany skórne mogą być bolesne i swędzące, ale zwykle ustępują samoistnie”. Zwykle można je zauważyć na palcach rąk i nóg i na twarzy.

Aby pomóc chronić skórę przed zimowymi temperaturami, dr Singh radzi „regularne jej nawilżanie”.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: