Strona głównaZdrowieLekarze twierdzą, że posiadanie tej grupy krwi zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych

Lekarze twierdzą, że posiadanie tej grupy krwi zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych

Jeśli kiedykolwiek miałeś kamienie nerkowe to wiesz, że choć nie są śmiertelne, to z pewnością nie są czymś przyjemnym. A nawet jeśli masz szczęście, że nigdy ich nie doświadczyłeś, prawdopodobnie znasz kogoś, kto je miał.

pobieranie krwi

Ponad pół miliona osób trafia na pogotowie z kamieniami nerkowymi każdego roku, według National Kidney Foundation, która również informuje, że jedna na dziesięć osób będzie miała kamień nerkowy w pewnym momencie swojego życia.

Kamienie nerkowe powstają, gdy minerały i sole zamieniają się w twarde złogi, wyjaśnia Mayo Clinic. Bolesne, ale nie zagrażające życiu mogą być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków i suplementów.

Jeśli cierpisz na powtarzające się infekcje dróg moczowych możesz być podatny na rozwój kamieni nerkowych, zła dieta i przewlekłe odwodnienie mogą również zwiększyć ryzyko.

Ale czy wiesz, że Twoja grupa krwi może również wpływać na szansę wystąpienia kamieni nerkowych?

Szwedzkie badanie opublikowane w kwietniu 2021 roku wykazało, że grupa krwi może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie kamieni nerkowych.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy Twoja grupa krwi sprawia, że jesteś bardziej podatny na kamienie nerkowe i jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Kamienie nerkowe są bolesne, ale nie śmiertelne.

Symptomy kamieni nerkowych obejmują ostry, silny ból poniżej żeber, w boku i z tyłu, mówi Mayo Clinic. Ból może przychodzić falami, promieniować w kierunku pachwiny i zmieniać swoją intensywność.

Możesz również odczuwać pieczenie przy oddawaniu moczu, nudności i wymioty, a w przypadku infekcji, gorączkę i dreszcze. Są bolesne, ale zwykle nie powodują żadnych trwałych uszkodzeń.

„W zależności od sytuacji, możesz nie potrzebować nic więcej niż wziąć leki przeciwbólowe i pić dużo wody, aby usunąć kamień nerkowy” – wyjaśnia strona internetowa Mayo Clinic.

Jednak należy skonsultować się z lekarzem opieki zdrowotnej, jeśli masz jakiekolwiek objawy kamieni nerkowych, a jeśli ból jest silny udaj się na pogotowie.

Twoja grupa krwi może zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych schorzeń.

Nasza krew jest skategoryzowana według tego, jaki typ antygenów jest w niej obecny, zgodnie z Penn Medicine. Możesz mieć grupę krwi A, B, AB lub 0, jak również pozytywny lub negatywny czynnik Rhesus lub Rh.

Podobnie jak kolor włosów i oczu, możesz podziękować swoim rodzicom za grupę krwi: jest ona dziedziczona genetycznie.

Ostatnio naukowcy odkryli, że ludzie z pewnymi grupami krwi są bardziej podatni na pewne choroby i stany medyczne. Twoje ryzyko chorób serca i zawału, utrata pamięci i niektóre nowotwory może być związane z grupą krwi.

Ludzie z tymi grupami krwi mogą być bardziej podatne na kamienie nerkowe.

Szwedzkie badanie, które zostało opublikowane w eLife w kwietniu 2021 roku, przejrzało dane z rejestrów zdrowotnych dotyczące ponad pięciu milionów osób i szukało powiązań między grupami krwi, a ponad tysiącem różnych chorób.

Stwierdzili, że osoby z grupą krwi B miały niższe ryzyko rozwoju kamieni nerkowych – co oznacza, że osoby z każdą inną grupą krwi mogą być bardziej zagrożone.

Kamienie nerkowe nie były jedynym schorzeniem, które badacze połączyli z grupą krwi. „Nasze odkrycia podkreślają nowe i interesujące związki między warunkami, takimi jak kamienie nerkowe i nadciśnienie wywołane ciążą, a grupą lub grupą krwi” – wyjaśnił lekarz Gustaf Edgren.

„Kładą one podwaliny pod przyszłe badania mające na celu zidentyfikowanie mechanizmów stojących za rozwojem choroby lub zbadanie nowych sposobów identyfikacji i leczenia osób z określonymi schorzeniami”.

Zobacz Też: