Lekarze twierdzą, że posiadanie tej grupy krwi zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych

Jeśli kiedykolwiek miałeś kamienie nerkowe to wiesz, że choć nie są śmiertelne, to z pewnością nie są czymś przyjemnym. A nawet jeśli masz szczęście, że nigdy ich nie doświadczyłeś, prawdopodobnie znasz kogoś, kto je miał.

pobieranie krwi

Ponad pół miliona osób trafia na pogotowie z kamieniami nerkowymi każdego roku, według National Kidney Foundation, która również informuje, że jedna na dziesięć osób będzie miała kamień nerkowy w pewnym momencie swojego życia.

Kamienie nerkowe powstają, gdy minerały i sole zamieniają się w twarde złogi, wyjaśnia Mayo Clinic. Bolesne, ale nie zagrażające życiu mogą być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków i suplementów.

Jeśli cierpisz na powtarzające się infekcje dróg moczowych możesz być podatny na rozwój kamieni nerkowych, zła dieta i przewlekłe odwodnienie mogą również zwiększyć ryzyko.

Ale czy wiesz, że Twoja grupa krwi może również wpływać na szansę wystąpienia kamieni nerkowych?

Szwedzkie badanie opublikowane w kwietniu 2021 roku wykazało, że grupa krwi może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie kamieni nerkowych.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy Twoja grupa krwi sprawia, że jesteś bardziej podatny na kamienie nerkowe i jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Kamienie nerkowe są bolesne, ale nie śmiertelne.

Symptomy kamieni nerkowych obejmują ostry, silny ból poniżej żeber, w boku i z tyłu, mówi Mayo Clinic. Ból może przychodzić falami, promieniować w kierunku pachwiny i zmieniać swoją intensywność.

Możesz również odczuwać pieczenie przy oddawaniu moczu, nudności i wymioty, a w przypadku infekcji, gorączkę i dreszcze. Są bolesne, ale zwykle nie powodują żadnych trwałych uszkodzeń.

„W zależności od sytuacji, możesz nie potrzebować nic więcej niż wziąć leki przeciwbólowe i pić dużo wody, aby usunąć kamień nerkowy” – wyjaśnia strona internetowa Mayo Clinic.

Jednak należy skonsultować się z lekarzem opieki zdrowotnej, jeśli masz jakiekolwiek objawy kamieni nerkowych, a jeśli ból jest silny udaj się na pogotowie.

Twoja grupa krwi może zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych schorzeń.

Nasza krew jest skategoryzowana według tego, jaki typ antygenów jest w niej obecny, zgodnie z Penn Medicine. Możesz mieć grupę krwi A, B, AB lub 0, jak również pozytywny lub negatywny czynnik Rhesus lub Rh.

Podobnie jak kolor włosów i oczu, możesz podziękować swoim rodzicom za grupę krwi: jest ona dziedziczona genetycznie.

Ostatnio naukowcy odkryli, że ludzie z pewnymi grupami krwi są bardziej podatni na pewne choroby i stany medyczne. Twoje ryzyko chorób serca i zawału, utrata pamięci i niektóre nowotwory może być związane z grupą krwi.

Ludzie z tymi grupami krwi mogą być bardziej podatne na kamienie nerkowe.

Szwedzkie badanie, które zostało opublikowane w eLife w kwietniu 2021 roku, przejrzało dane z rejestrów zdrowotnych dotyczące ponad pięciu milionów osób i szukało powiązań między grupami krwi, a ponad tysiącem różnych chorób.

Stwierdzili, że osoby z grupą krwi B miały niższe ryzyko rozwoju kamieni nerkowych – co oznacza, że osoby z każdą inną grupą krwi mogą być bardziej zagrożone.

Kamienie nerkowe nie były jedynym schorzeniem, które badacze połączyli z grupą krwi. „Nasze odkrycia podkreślają nowe i interesujące związki między warunkami, takimi jak kamienie nerkowe i nadciśnienie wywołane ciążą, a grupą lub grupą krwi” – wyjaśnił lekarz Gustaf Edgren.

„Kładą one podwaliny pod przyszłe badania mające na celu zidentyfikowanie mechanizmów stojących za rozwojem choroby lub zbadanie nowych sposobów identyfikacji i leczenia osób z określonymi schorzeniami”.