Liszaj obrączkowy: objawy, przyczyny i 2 sposoby leczenia

Liszaj obrączkowy jest częstą infekcją grzybiczą, która może powodować czerwoną lub srebrzystą wysypkę podobną do pierścienia na skórze.

Liszaj obrączkowy

Grzyb ten żyje w martwych tkankach skóry, włosów i paznokci. Możesz objawić się w dowolnym miejscu na ciele. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie liszaja obrączkowego.

Liszaj obrączkowy objawy

Znakiem ostrzegawczym jest czerwona, łuszcząca się łata lub guz, który swędzi. Z biegiem czasu guz zmienia się w plamkę w kształcie pierścienia lub koła. Może przekształcić się w kilka pierścieni. Wnętrze łaty jest zwykle przezroczyste lub łuszczące się. Na zewnątrz może być lekko podniesiona i wyboista.

Liszaj obrączkowy na skórze głowy zaczyna się jako guz lub lekki ból. Może stać się łuszcząca plamą, a skóra głowy może być wrażliwa na dotyk. Możesz zauważyć, że twoje włosy zaczynają wypadać w tym miejscu.

Liszaj obrączkowy czy jest zaraźliwy?

Liszaj obrączkowy

Jest wysoce zaraźliwy. Możesz się nim zarazić w jeden z następujących sposobów:

  • Od innej osoby. Często rozprzestrzenia się poprzez kontakt skórny ze skórą zarażonej osoby.
 • Od twoich zwierząt domowych . Pocieranie lub pielęgnowanie pupila może zkaończyć się zarażeniem. Jest również bardzo powszechny u krów.
 • Dotykając obiektów. Grzyb, który powoduje liszaja może pozostawać na powierzchni, ubraniach, ręcznikach, a nawet w grzebieniu i szczotce.
 • Z ziemi. Jeśli chodzisz na boso po glebie, która jest zainfekowana grzybem, który powoduje liszaja możesz również się zarazić.

Liszaj obrączkowy rodzaje

Liszaj obrączkowy może mieć różne nazwy w zależności od części ciała, której dotyczy.

 • Liszaj owłosionej skóry głowy często zaczyna się jako małe owrzodzenie, które przekształca się w swędzące, łuszczące się łyse łatki. Najczęściej występuje u dzieci.
 • Liszaj obrączkowy ciała często pojawia się jako plastry o charakterystycznym okrągłym kształcie „pierścienie”.
 • Świąd jelit odnosi się do infekcji grzybicy skóry wokół pachwiny, wewnętrznych ud i pośladków. Najczęściej występuje u mężczyzn i nastolatków.
 • Stopa atlety jest popularną nazwą infekcji grzybicy stóp. Często występuje u osób, które chodzą boso w miejscach publicznych, w których infekcja może się rozprzestrzeniać, takich jak szatnie, prysznice i baseny.

Liszaj obrączkowy leczenie

Liszaj obrączkowy

Twój lekarz może zalecić zarówno leki, jak i dostosowania stylu życia w leczeniu liszaja.

Leki

Twój lekarz może przepisać różne leki w zależności od ciężkości infekcji liszajem. Można leczyć liszaja za pomocą miejscowych leków, takich jak przeciwgrzybicze kremy, maści, żele lub spreje. Liszaj skóry głowy lub paznokci może wymagać doustnych leków na receptę, takich jak ketokonazol , gryzeofulwina lub terbinafina.

Opieka domowa

Oprócz leków wydawanych na receptę i bez recepty lekarz może zalecić leczenie zakażenia w domu, wykonując niektóre z następujących czynności:

 • unikać odzieży, która drażni zainfekowany obszar
 • przykryj go bandażem, jeśli nie możesz uniknąć ubrania, które irytuje daną okolicę ciała
 • codziennie zmieniaj i pierz pościel oraz ubrania noszone podczas infekcji, aby pomóc w dezynfekcji otoczenia
 • regularnie czyść i osuszaj skórę

Jak długo trwa leczenie?

Leki mogą usunąć grzybicę w ciągu dwóch do czterech tygodni. Jeśli u pacjenta występuje ciężka dermatofitoza, lekarz może przepisać tabletki przeciwgrzybicze, aby usunąć zakażenie. Większość ludzi pozytywnie reaguje na to leczenie.

Liszaj obrączkowy zapobieganie

Możesz mu zapobiec poprzez praktykowanie zdrowych i higienicznych zachowań. Wiele infekcji pochodzi od kontaktu ze zwierzętami i braku właściwej higieny. Wskazówki, jak uniknąć liszaj obrączkowy to:

 • umyj ręce po kontakcie ze zwierzęciem
 • dezynfekować i czyścić pomieszczenia mieszkalne dla zwierząt
 • unikać ludzi lub zwierząt z grzybicą, jeśli masz osłabiony układ odpornościowy
 • regularnie myj włosy
 • noś obuwie, jeśli bierzesz prysznic w miejscach publicznych
 • unikaj udostępniania rzeczy osobistych, takich jak ubrania lub szczotki do włosów, osobom, które mogą mieć grzybicę
 • utrzymuj stopy w czystości i suchości

PODOBNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

POPULARNE ARTYKUŁY

Ta sztuczka pomoże Ci w prosty sposób usunąć KAMIEŃ NAZĘBNY!

Wszyscy się zgodzimy, że piękne zdrowe zęby są niezbędne dla promiennego uśmiechu. Jednak jedzenie, które spożywamy, genetyka, a przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej często...

Ten niesamowity napój pomoże Ci szybko spalić tłuszcz

Kiedy mówimy "wspaniały odchudzający eliksir" myślimy o potężnym napoju wytworzonym z naturalnych składników.Jest on również zalecany dla diabetyków, ale można go też używać do spalania tłuszczu...

Ocet jabłkowy pomaga kontrolować cukrzycę

Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który od wieków był używany w wielu celach terapeutycznych.Chociaż jego przydatność w kuchni jest prawdopodobnie najbardziej znana wiele kultur...

Kurkuma i miód – naturalna kuracja na ból stawów

Eksperci medycyny naturalnej twierdzą, że połączenie kurkumy i miodu jest bezcenne. Razem tworzą one lekarstwo, które jest pełne przeciwutleniaczy, witamin i enzymów, które doskonale redukują stany zapalne  i...

OLEJ KOKOSOWY – 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych

Olej kokosowy jest produktem dietetycznym i kosmetycznym stosowanym od wieków w regionach tropikalnych, zwłaszcza w południowo-wschodniej Azji i na wyspach Pacyfiku.Jego popularność rośnie na całym świecie...

Jak wyleczyłam raka macicy. Ta 56-letnia kobieta odkryła 3-składnikową mieszaninę

Jest to prawdziwa historia o kobiecie, która z powodzeniem wyleczyła raka macicy za pomocą prostego 3-składnikowego leku. Znalazła ten przepis online i postanowiła spróbować. Kobieta używała...