Strona głównaZdrowieLudowy naturalny środek na osteoporozę! Jedna łyżeczka dziennie i po problemie

Ludowy naturalny środek na osteoporozę! Jedna łyżeczka dziennie i po problemie

W przypadku osteoporozy należy stale zwracać uwagę. Kości są bardzo delikatne, a wstrząsy i upadki, które dla zdrowej osoby nie pozostawiają żadnych konsekwencji, u osoby chorej na osteoporozę spowodują nieprzyjemne złamanie.

Poza tym osteoporoza nie daje żadnych objawów, a odkrywa się ją dopiero przy pierwszym złamaniu. Dlatego nie lekceważ profilaktyki i dostarczaj organizmowi substancji, które w znaczący sposób zmniejszą ryzyko jej wystąpienia.

Osteoporoza dotyka coraz młodszych ludzi

Osteoporoza jest przewlekłą chorobą zwyrodnieniową kości, która prowadzi do zwiększonej łamliwości kości. Niestety, nie jest to już tylko choroba wieku podeszłego i dotyka także znacznie młodsze osoby w średnim wieku, częściej kobiety. Lekarze z praskiego IKEM zwracają uwagę, że aż 50% kobiet po 50 roku życia doświadcza złamań na skutek łamliwości kości. 

Do grup ryzyka zaliczają się także osoby o słabszej budowie ciała, długoletnie palacze, konsumenci nadmiernych ilości alkoholu, kobiety z przedwczesną menopauzą, osoby z nietolerancją produktów mlecznych, osoby cierpiące na osteoporozę w rodzinie oraz osoby cierpiące na niektóre choroby przewlekłe.

Dieta i aktywność fizyczna odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu osteoporozie

Jeśli chodzi o czynniki ryzyka, na niektóre z nich nie masz wpływu, na inne, takie jak palenie, ilość spożywanego alkoholu, dieta i ćwiczenia oczywiście możesz mieć. Dlatego staraj się żyć zdrowo i aktywnie. Zwróć także uwagę na swoją dietę, odpowiednie są różne nasiona , specjalistka ds. żywienia Marsha McCulloch, zaleca na przykład nasiona sezamu, które chronią również przed zapaleniem stawów, chorobami układu krążenia czy rozwojem cukrzycy typu 2.

Według strony internetowej poświęconej zdrowiu Healthline nasiona lnu są również świetne pod tym względem, a także obniżają ciśnienie krwi i cholesterol. Działają przeciwzapalnie, według badań naukowych chronią także przed nowotworami i chorobami układu krążenia.

Domowy sposób na osteoporozę

W domowym lekarstwie na osteoporozę znajdziesz wiele nasion, które korzystnie wpływają na kości i stawy oraz mają wiele innych korzyści. Do przygotowania będziesz potrzebować: 

  • 10 łyżek zmielonych nasion lnu
  • 5 łyżek mielonego sezamu
  • 5 łyżek zmielonych pestek dyni
  • 5 łyżek zmielonych ziaren pszenicy
  • 5 łyżek nasion słonecznika
  • 3 łyżki rodzynek
  • 1 litr miodu

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i umieść w zamykanym pojemniku. Przygotowaną mieszankę przechowywać w lodówce i przyjmować 2-3 razy dziennie przed posiłkami (każdorazowo po 1 łyżeczce).

Można stosować także profilaktycznie, wtedy wystarczy jedna łyżeczka rano przed śniadaniem i osteoporoza nie ma szans.

Nasiona można wykorzystać także na inne sposoby

Aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy, możesz dodać nasiona z dzisiejszego przepisu do regularnych posiłków w ciągu dnia. Rano można dodać je do płatków owsianych, placków czy koktajli. Można je wymieszać w sałatce na obiad lub w jogurcie na przekąskę.

Zobacz Też: