Strona głównaZdrowieMagiczne zioło na bolące stawy. Jesienią nasze babcie przygotowały z niego cudowny olejek

Magiczne zioło na bolące stawy. Jesienią nasze babcie przygotowały z niego cudowny olejek

Jeśli jesteś fanem ziół śródziemnomorskich, nie musisz używać ich wyłącznie w kuchni. Możesz także łatwo uzdrowić swoje ciało.

Ponieważ oferuje znaczne korzyści zdrowotne ze względu na zawartość ważnych substancji. Na bolące stawy doskonale sprawdzi się tymianek, który dodatkowo charakteryzuje się zniewalającym aromatem.

Tymianek pospolity lub serdecznik

Tymianek to jedno z ziół śródziemnomorskich, które jest powszechnie uprawiane w naszych ogrodach. Z biegiem czasu roślina przedostała się ze swojego pierwotnego terytorium do Europy Wschodniej i Środkowej.

Ziele ma postać niskiego krzewu i zwykle dorasta do wysokości od 20 do 30 cm. W sezonie letnim pokryta jest jasnoróżowymi kwiatami.

Tymianek ma swój specyficzny, przenikliwy aromat, który można wzmocnić, zawsze przed użyciem ugniatając go w palcach.

Oprócz wspaniałego zapachu i smaku, jest pełen zdrowotnych olejków eterycznych, flawonoidów, garbników i kwasów aromatycznych.

Każdy może uprawiać tymianek

Jeśli chcesz mieć własne zasoby, wybierz miejsce z wystarczającą ilością słońca, aby uprawiać tymianek, ponieważ lubi ciepło. W sezonie można go nie tylko uprawiać w ogrodzie, ale doskonale radzi sobie także w domu.

Zwróć także uwagę na nawodnienie, gdyż tymianek nie toleruje nadmiernego podlewania. Ma szybką tendencję do gnicia i tworzenia niebezpiecznych pleśni. Zawsze uprawiaj zioło w dobrze przepuszczalnej glebie.

Susz tymianek

Jeśli nie masz czasu na użycie świeżego tymianku, susz zioło. Zawsze zbieraj go na zewnątrz przy suchej pogodzie, najlepiej w południe i tuż przed kwitnieniem.

Obejmuje to okres od czerwca do końca lipca. Podczas cięcia zbieraj tylko niezdrewniałe części, wkrótce pojawią się nowe gałązki. Tymianek możesz wysuszyć w suszarce lub swobodnie rozłożyć.

Uelastycznij swoje stawy

Jeśli cierpisz na bóle stawów, tymianek jest doskonałym ziołem na nie i na zapalenie stawów. Ma niesamowite działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne, które nie tylko przynoszą znaczną ulgę, ale są również często stosowane w leczeniu wielu chorób.

Pomogą Ci w bólu dzięki silnemu działaniu przeciwbólowemu. Uwolni Cię również od reumatyzmu i dny moczanowej, a także od przepracowanych i obolałych mięśni. Dlatego włączaj go często do swojej diety, ale możesz też przygotować lekarstwo.

Domowy olejek tymiankowy

Najpierw umyj około 5 gałązek świeżego tymianku i pozostaw do wyschnięcia. Następnie przełóż je do szklanki i zalej 500 ml oliwy z oliwek. Cały tymianek powinien znajdować się poniżej jej powierzchni.

Następnie zamknij słój i odstaw na 3 tygodnie w słoneczne miejsce. Zawartość należy codziennie dokładnie wstrząsać. Następnie odcedź olejek do ciemnego szkła i zacznij regularnie nacierać nim i masować bolące miejsca.

Zobacz Też: