Czy melatonina jest bezpieczna dla dzieci i łagodzi zaburzenia snu?

Szacuje się, że do 75% dzieci w wieku szkolnym ma za mało snu. Niestety zbyt mała jego ilość może wpływać na nastrój dziecka, zdolność zwracania uwagi i uczenia się. Zostało również powiązane to z problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość dziecięca.

Dlatego niektórzy rodzice podają swoim pociechom melatoninę. Chociaż jest to bezpieczne dla dorosłych możesz zastanawiać się, czy twoje dziecko może bezpiecznie zażywać melatoninę.

W tym artykule wyjaśniono, czy dzieci mogą bezpiecznie przyjmować suplementy melatoniny.

Co to jest melatonina?

Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę twojego mózgu. Często nazywany hormonem snu, pomaga twojemu ciału przygotować się do snu, ustawiając wewnętrzny zegar, zwany rytmem okołodobowym.

Poziom melatoniny wzrasta wieczorem, co pozwala Twojemu ciału wiedzieć, że nadszedł czas, aby udać się do łóżka. Poziomy melatoniny zaczynają spadać na kilka godzin zanim nadejdzie czas na przebudzenie. Co ciekawe, ten hormon odgrywa ważną rolę poza snem. Pomaga regulować ciśnienie krwi, temperaturę ciała, poziom kortyzolu i funkcję odpornościową.

Ludzie biorą melatoninę, aby poradzić sobie z różnymi problemami związanymi ze snem, takimi jak:

 • Bezsenność
 • Zmęczenie spowodowane różnicą czasu
 • Zaburzenia snu związane ze zdrowiem psychicznym
 • Zespół opóźnionej fazy snu
 • Zaburzenia rytmu okołodobowego

W Australii, Nowej Zelandii i wielu krajach europejskich, melatonina jest dostępna tylko na receptę.

Czy melatonina pomaga dzieciom w zasypianiu?

Wielu rodziców zastanawia się, czy suplementy melatoniny mogą pomóc dziecku zasnąć. Istnieją dobre dowody, że tak może być. Dotyczy to zwłaszcza dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), autyzmem i innymi schorzeniami neurologicznymi, które mogą wpływać na zdolność zasypiania.

Podobne efekty zaobserwowano u zdrowych dzieci i młodzieży, które usiłują zasnąć. Jednak problemy ze snem są złożone i mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Na przykład używanie urządzeń emitujących światło późno w nocy może tłumić produkcję melatoniny. W takim przypadku samo ograniczenie korzystania z technologii przed snem może pomóc w leczeniu problemów ze snem.

W innych przypadkach niezdiagnozowanym stanem zdrowia może być przyczyna, dla której dziecko nie może spaść lub pozostać w stanie uśpienia. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem przed podaniem dziecku suplementu nasennego, ponieważ może on przeprowadzić dokładne badanie, aby znaleźć przyczynę problemu.

Czy melatonina jest bezpieczna dla dzieci?

Większość badań wykazuje, że krótkotrwałe stosowanie melatoniny jest bezpieczne dla dzieci z niewielkimi skutkami ubocznymi. Jednak u niektórych dzieci mogą wystąpić takie objawy, jak: nudności, bóle głowy, moczenie, nadmierne pocenie się, zawroty głowy i bóle brzucha.

Obecnie pracownicy służby zdrowia nie są pewni długofalowych skutków ubocznych melatoniny, ponieważ niewiele badań przeprowadzono w tym zakresie. Dlatego wielu lekarzy nie chce zalecać melatoniny w przypadku zaburzeń snu u dzieci.

Dopóki nie zostaną przeprowadzone długoterminowe badania nie da się stwierdzić czy melatonina jest całkowicie bezpieczna dla dzieci.

Inne sposoby, aby pomóc dziecku zasnąć

Czasami problemy ze snem można rozwiązać bez używania leków lub suplementów, takich jak melatonina. Dzieje się tak dlatego, że często problemy ze snem powstają, gdy dzieci angażują się w działania, które nie pozwalają im zasnąć.

Sposoby, które pomogą im szybciej zasnąć:

 • Odpowiednia pora snu: Chodzenie do łóżka i budzenie się o tej samej porze każdego dnia może wytrenować wewnętrzny zegar twojego dziecka, ułatwiając zasypianie i obudzić się w tym samym czasie każdego dnia.
 • Ogranicz korzystanie z technologii przed snem: Urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory i telefony, emitują światło, które zakłóca produkcję melatoniny. Nie korzystanie z nich przez jedną do dwóch godzin przed snem może pomóc im szybciej zasnąć.
 • Pomóż im się zrelaksować: Nadmierny stres może sprzyjać czujności, więc pomaganie dziecku w relaksacji przed snem może pozwolić mu szybciej zasnąć.
 • Utrzymuj niższą temperaturę: niektórym dzieciom trudno jest dobrze się wyspać, gdy jest za ciepło w pokoju. Standardowe lub lekko chłodne temperatury w pomieszczeniu są idealne.
 • W ciągu dnia dużo światła słonecznego: dużo światła słonecznego może pomóc dzieciom z problemami snu szybciej zasnąć i dłużej spać.
 • Kąpiel przed snem: kąpiel około 90-120 minut przed snem może pomóc dziecku rozluźnić się i osiągnąć głębszy i lepszą jakość snu.

Melatonina dla dzieci podsumowanie

Dobry sen jest kluczowy dla zdrowego życia. Większość krótkoterminowych badań pokazuje, że melatonina jest bezpieczna z niewielkimi skutkami ubocznymi i może pomóc dzieciom szybciej zasnąć i dłużej spać.

Jednak jej długotrwałe stosowanie u dzieci nie zostało sprawdzone. Z tego powodu nie zaleca się podawania dziecku melatoniny. W wielu przypadkach zły sen może być spowodowany nawykami, które dzieci mają przed snem, takimi jak używanie urządzeń emitujących światło. Ograniczenie ich użycia przed snem może pomóc dzieciom szybciej zasnąć.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Uważaj, co kupujesz – plastikowy ryż rozprzestrzenia się na całym świecie!

Niedawno świat zaniepokoiła szokująca wiadomość o fałszywych jajach produkowanych w Chinach. Niestety po tym następuje kolejny niepokojący fakt. Mianowicie światowe media rozpowszechniają wiadomości o...

Zobacz jak pozbyć się zmarszczek stosując ten wspaniały krem

Wiele kobiet na całym świecie, ale także i mężczyźni często martwią się o stan swojej skóry zwłaszcza jeżeli chodzi o wygląd twarzy. Wydają dużo pieniędzy na drogie...

Ten niedobór witaminy wywołuje ból głowy, ból pleców i stawów

Bóle głowy mogą być strasznie irytujące i mogą mieć wpływ na twoje codzienne plany, pozostajesz w domu zamiast iść do pracy, nie jesteś w...

JEDZĄC TO NA ŚNIADANIE SCHUDNIESZ SZYBCIEJ NIŻ SIĘ SPODZIEWASZ

Śniadanie to bez wątpienia najważniejszy posiłek dnia. Dlatego musisz upewnić się, że jest zdrowy, pożywny i zapewnia energię potrzebną na cały dzień oraz przyśpiesza metabolizm.Jeśli chcesz stracić...

Produkty żywnościowe, które walczą z wyczerpaniem, zmęczeniem

Czasami czujemy się wyczerpani z powodu dużego obciążenia pracą, stresu, problemów emocjonalnych lub braku odpoczynku w nocy. Jednak wyczerpanie jest czasami niewytłumaczalne i może być...

Najlepsze olejki do zwalczania cellulitu

Na poziomie estetycznym cellulit jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się kobiety. Jednak mężczyźni także mogą borykać się z tym problemem.Przyczyny cellulitu są zróżnicowane wpływ mają hormony, genetyka,...

Dała mężowi 1 łyżkę oleju kokosowego dwa razy dziennie przez miesiąc. Nie uwierzysz, co się stało !!!

Otyłość, choroby układu krążenia i cukrzyca są najczęstszymi chorobami. Zła wiadomość jest taka, że ​​liczba osób, u których zdiagnozowano te choroby, szybko rośnie.Ponadto eksperci medyczni...

1 łyżeczka tej mikstury pozwoli Ci szybko zasnąć

Czy masz trudności z zasypianiem i budzisz się w środku nocy? Chroniczny brak snu zwiększa ryzyko przewlekłych problemów zdrowotnych, w tym nadciśnienia tętniczego, chorób serca i...

22 sprawdzone korzyści zdrowotne wynikające z kakao

Kakao zawiera polifenole, jest bogate w przeciwutleniacze i ma ważną wartość odżywczą. Spożywanie kakao może poprawić zdrowie serca i naczyń krwionośnych oraz chorób neurodegeneracyjnych, uszczęśliwić...

Napój ten pomógł mi wyeliminować ból stawów w ciągu zaledwie 5 dni!

Prezentujemy wam przepis, który wzmocni kolana, stawy i kostki, jak również pomoże wyeliminować ból w tych częściach ciała spowodowany przenoszeniem ciężkich przedmiotów, wiekiem, urazami sportowymi lub...