Jeeratea – czyli herbata kminkowa – to tradycyjny indyjski napój sporządzony z kminku ( Cuminum cyminum ) i mający wiele dobroczynnych skutków.
Wspomaga trawienie, poprawia pamięć, jest pełny przeciwutleniaczy i dodaje energii – to tylko kilka rzeczy, które do tej pory o nim wiadomo, a to nie wszystko.
Wpływ herbaty kminkowej na nasze zdrowie
Odwar z jeery stymuluje produkcję insuliny, dzięki czemu może stabilizować poziom cukru we krwi oraz zapobiegać wahaniom i związanym z nimi napadom objadania się.
Zawarty w nim związek tymochinonowy działa przeciwzapalnie i wspomaga procesy detoksykacji.
Udowodniono również, że ma działanie redukujące wagę podczas eksperymentu z udziałem 88 kobiet.
Podzielili uczestników na dwie grupy, jedna z nich otrzymywała 3 gramy kminku w swoim jogurcie dziennie, druga jadła tradycyjny jogurt i zauważyli, że ci, którzy spożywali kminek, stracili nadmiar kilogramów pod koniec eksperymentu.
W innym badaniu zbadano również jego wpływ na nasz organizm. Niektórzy z badanych, którzy przyjmowali 75 gramów ekstraktu z kminku dziennie, stracili średnio o 1,4 kilograma więcej i mieli większą redukcję procentowej tkanki tłuszczowej niż ci, którzy otrzymywali placebo.
Ponadto może poprawić poziom cholesterolu, poziom trójglicerydów we krwi będzie niższy, a „zły” cholesterol LDL może zostać obniżony o 10% – w eksperymencie uczestnicy spożywali kminek codziennie przez jeden i pół miesiąca.
Ponieważ jest również bogaty w żelazo jest skuteczny przy zmęczeniu i leczeniu anemii, a dzięki działaniu trawiennemu łagodzi również wzdęcia, bóle brzucha i inne zaburzenia trawienia.
Herbata z kminku
Składniki:
- 1 łyżeczka kminku
- 250 mililitrów wody
Przygotowanie:
Włóż nasiona kminku do miski, podgrzewaj na małym ogniu przez kilka sekund, aż zacznie pachnieć, następnie zalej 250 mililitrów wody i pozwól jej się zagotować.
Po ugotowaniu przykryj i odstaw na 5 minut. Przefiltruj i możesz pić, gdy jest jeszcze ciepła.
Warto popijać ją przed śniadaniem, aby jak najskuteczniej wykorzystać jej dobroczynne działanie.