Strona głównaZdrowieZmęczenie, biegunka i problemy skórne: możesz nie tolerować glutenu

Zmęczenie, biegunka i problemy skórne: możesz nie tolerować glutenu

To, co jemy i jak to przyrządzamy ma ogromny wpływ na nasz styl życia, ale także na ogólny stan naszego zdrowia.

I to właśnie o alergiach pokarmowych mówi się w ostatnich latach bardzo często. Oprócz typowych alergenów, takich jak orzechy, może to być również nietolerancja glutenu.

Może to spowodować znaczną różnicę w organizmie, co może objawiać się zewnętrznie np. zmęczeniem, depresją, biegunką, wysypką skórną, ale także bólem brzucha.

Gluten, co to jest?

Słowo gluten jest bardzo popularne wśród specjalistów od żywienia. Ale czym właściwie jest gluten?

Jak wyjaśnia również artykuł w Medical News Today jest to naturalne białko zawarte w zbożach, zwłaszcza pszenicy, jęczmieniu i życie.

Chociaż w ostatnich latach gluten był często potępiany, zdecydowanie nie jest to agresywna substancja chemiczna.

Wręcz przeciwnie, jest typowym składnikiem żywienia człowieka od czasów, gdy zaczęło się rozwijać rolnictwo.

Celiakia, nietolerancja glutenu, alergia na pszenicę

Wiele znanych nazwisk ze świata sportu i kultury zadeklarowało już, że wyeliminowało ze swojej diety gluten i czuje się lepiej. Najpoważniejszym problemem związanym z glutenem jest celiakia.

Dzieje się tak dlatego, że jest to choroba autoimmunologiczna, która dotyka około 1% populacji i może uszkodzić układ trawienny, o czym także wspomina artykuł w Healthline.

W przeciwieństwie do celiakii, nietolerancja glutenu powoduje dyskomfort, ale zwykle nie powoduje poważnych objawów ani nie zagraża życiu jak alergia na pszenicę.

Objawy celiakii

Osoby cierpiące na celiakię muszą unikać glutenu, gdyż w przeciwnym razie jelita mogą zostać uszkodzone, a organizm nie będzie w stanie wchłonąć niezbędnych składników odżywczych, co może prowadzić do niedożywienia.

Badania pokazują, że dzieci i dorośli cierpią na różne objawy. Jak opisano w artykule w Healthline , niestrawność jest typowa dla dzieci.

Z reguły są to biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha lub brak prawidłowego rozwoju u niemowląt.

U dorosłych typowym objawem celiakii jest zmęczenie, depresja, bóle stawów, ból głowy czy anemia, które mogą prowadzić do powolnej śmierci.

Objawy nadwrażliwości na gluten

Wrażliwość na gluten, nietolerancja glutenu – mówimy o tym samym problemie, który nie jest tak poważny jak celiakia, ale nadal powoduje nieprzyjemne dolegliwości.

Jednak u tych osób wynik testu na celiakię i alergię na pszenicę jest negatywny. Nie ma badania, które potwierdzałoby tę chorobę i dlatego istotne są objawy związane ze spożyciem glutenu.

Do najczęściej odnotowywanych objawów należy zmęczenie, wzdęcia, wyczerpanie psychiczne czy bólu głowy. Nawet w tym przypadku rozwiązaniem może być dieta bezglutenowa.

Zobacz Też: