Musisz wypróbować te 7 olejków eterycznych na zaburzenia równowagi hormonalnej!

W dzisiejszych czasach brak równowagi hormonalnej jest jednym z powszechnych problemów medycznych dotykających zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Charakteryzuje się przyrostem masy ciała, bezsennością, zmęczeniem, wahaniami nastroju, depresją i problemami z płodnością.

Nieleczony może powodować poważne choroby, takie jak cukrzyca, a nawet rak. Jednak istnieją pewne silne olejki eteryczne na zaburzenia równowagi hormonalnej, które musisz wypróbować.

7 olejków eterycznych na zaburzenia równowagi hormonalnej

1. Olej szałwiowy

Według badań z 2014 roku wdychanie tego olejku eterycznego może obniżyć poziom kortyzolu o 36% i znacznie poprawić poziom hormonów tarczycy. Statystycznie olejek szałwiowy okazał się bardzo skuteczny w redukcji kortyzolu i poprawie nastroju.

2. Olej tymiankowy

Ostatnie badania wykazały, że olejek tymiankowy jest bogaty w silne właściwości równoważące progesteron. Poprawia produkcję progesteronu, hormonu, który jest zazwyczaj niski zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Niski poziom tego hormonu może prowadzić do PCOS, niepłodności, depresji i innych zaburzeń równowagi hormonalnej w organizmie.

3. Olejek lawendowy

Wraz z przyjemnym zapachem olejek lawendowy obfituje w wiele korzystnych właściwości. Jedną z głównych zalet olejku lawendowego jest jego zdolność do równoważenia hormonów. Ponadto łagodzi ból spowodowany skurczami brzucha wynikającymi z objawów menstruacyjnych.

Jednym z dobrze znanych objawów zaburzeń równowagi hormonalnej lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest uczucie depresji i emocji bez żadnego powodu. Udowodniono również, że olejek eteryczny z lawendy może zmniejszyć uczucie depresji i stresu.

4. Olej z drzewa sandałowego

Ten olejek eteryczny jest w stanie znacznie więcej niż zrównoważyć poziom testosteronu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Może to być silny naturalny afrodyzjak, który poprawia libido. Tak więc, aby pomóc swojemu ciału poprawić poziom hormonów, dodaj olej z drzewa sandałowego do domowego balsamu lub dezodorantu.

5. Olej bazyliowy

Jak wspomniano wcześniej, nadnercza jest odpowiedzialna za sposób radzenia sobie z codziennym stresem. Jest tak, ponieważ nadnercza wytwarza kortyzol, „hormon stresu”.

Po sześciu tygodniach około 39 procent uczestników badania wykazało mniejsze objawy stresu.

Olejek bazyliowy zwiększa naturalną reakcję organizmu na stres emocjonalny i fizyczny. Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym zbadano wpływ oleju bazyliowego na stres u kobiet i mężczyzn.

6. Olej z cytryny

Jajniki są odpowiedzialne za produkcję progesteronu i estrogenu. Kiedy nie ma równowagi między tymi hormonami, ciało doświadcza objawów, takich jak nieregularne cykle miesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego i bezpłodność.

Według holenderskiego badania związki znajdujące się w skórkach cytryny mogą znacznie poprawić funkcje wątroby poprzez obniżenie poziomu cholesterolu w wątrobie, regulując w ten sposób hormony. Olejek eteryczny z cytryny zawiera te same związki, co skórki cytryny, co pozwala mu z powodzeniem równoważyć hormony.

7. Olej mirtowy

Statystycznie około 20 milionów osób cierpi na jakąś formę choroby tarczycy, ale około 60% z nich nawet o tym nie wie. Tarczyca odgrywa kluczową rolę w organizmie, w tym kontrolę temperatury i metabolizmu organizmu.

Według wielu badań olejek eteryczny z mirtu może znormalizować hormonalną nierównowagę tarczycy i jajników.

Jak stosować te olejki eteryczne w zaburzeniach równowagi hormonalnej

Połącz olejek eteryczny z olejem kokosowym i natrzyj mieszanką różnych części ciała. Skóra wchłonie oleje do organizmu.

Dodaj 2 krople olejku lawendowego, 3 krople oleju szałwiowego i ¼ szklanki soli Epsom do ciepłej kąpieli. Zanurz się w wannie, aby złagodzić objawy PMS.