Wczesna diagnoza choroby Alzheimera jest bardzo ważna, ponieważ ułatwia dostęp do leczenia i odpowiedniego wsparcia.
Ważne jest, aby rozpoznać objawy, które czasami mogą być subtelne i mogą obejmować coś więcej niż tylko zaburzenia funkcji poznawczych. Fizyczne objawy choroby mogą pojawić się również na twarzy.
Ważnym czynnikiem ryzyka jest wiek – choroba dotyka głównie osoby starsze, choć zdarzają się również przypadki, gdy choroba Alzheimera rozwija się u osób znacznie młodszych.
Niestety, świadomość tej choroby jest wciąż niewielka, a wiele osób uważa ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia.
Objawy choroby Alzheimera i innych demencji obejmują:
- zaburzenia pamięci upośledzające normalne funkcjonowanie,
- trudności z nazywaniem obiektów,
- gubienie się nawet w znanych miejscach,
- utrata zainteresowania hobby i wcześniej ulubionymi zajęciami,
- zmiany nastroju, zachowania i osobowości.
Według ekspertów ta niezwykła i powtarzalna czynność może wskazywać na pogorszenie funkcji poznawczych u innych.
Jednak zwracanie uwagi i świadomość pewnych objawów, które można zauważyć również na twarzy, może pomóc w rozpoznaniu choroby Alzheimera.
Fizyczne objawy choroby Alzheimera
Objawy poznawcze choroby Alzheimera są często subtelne i trudne do wykrycia, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na fizyczne objawy choroby.
Znajomość tych sygnałów może ułatwić rozpoznanie problemu zdrowotnego nawet w początkowej fazie. To z pewnością pomoże pacjentowi szybciej uzyskać pomoc, której potrzebuje.
Pacjent może powtórzyć zachowanie. Często są to czynności nietypowe, takie jak wielokrotne otwieranie i zamykanie lodówki, chodzenie bez celu między pokojami w domu czy ciągłe poszukiwanie zagubionego przedmiotu, który już został odnaleziony.
Osoba z chorobą Alzheimera może nosić te same ubrania kilka razy lub ubierać się niewłaściwie na różne okazje. Może też mieć problemy z utrzymaniem higieny osobistej.
Niezwykłe fizyczne objawy choroby mogą obejmować siniaki. Pacjent może nie pamiętać, gdzie i kiedy został trafiony. Może też mieć problemy z motoryką, m.in. z trzymaniem małych przedmiotów, takich jak sztućce podczas jedzenia.
Objawy choroby Alzheimera można dostrzec na twarzy
Według ekspertów niektóre objawy mogą być oznaką choroby i związanego z nią bólu fizycznego i emocjonalnego.
Niektóre z nich można zaobserwować, patrząc na wyraz twarzy innej osoby.
Eksperci wskazują na objawy choroby Alzheimera, które mogą pojawić się na twarzy
- szybkie miganie
- częste marszczenie brwi,
- grymasy,
- przestraszony wyraz twarzy.
Wymienione objawy mogą również świadczyć o zmianach neurodegeneracyjnych. Chorobę najłatwiej opanować, jeśli zostanie wcześnie wykryta, więc jeśli zauważysz podobne objawy u seniorów w swojej rodzinie, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.